Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir sanat eseri olarak Kate Moss

Giriş Tarihi: 4.8.2013

Sanatçılara ilham veren Kate Moss, meslek hayatında 25 yılı doldurdu. Harper's Bazaar; ünlü modeli sayfalarına taşıdı

Henüz 14 yaşında New York JFK Havaalanı'nda keşfedilen Kate Moss; 90'lı yıllarda, 'potansiyele sahip çömez kız'dan 'podyumda devrim yaratan süper model'e ve küresel bir stil ikonuna dönüştü.

ÇAĞIN VENÜS'Ü
Christies Müzayede Evi şimdi özel bir müzayede ile; Moss'un, profesyonel yaşamda geride bıraktığı 25 senenin sonunda, nasıl gerçek bir kültür ikona dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Moss; yakın arkadaşı Marc Jacobs için; "Bir kuşağın ilham perisi. Tarihe geçmiş bir zamanın, bir duygunun ifadesi..." İngiliz sanatçı Marc Quinn ise, onu 'Çağımızın düğümlenmiş Venüs'ü olarak görüyor. Bronzdan dökülüp sonrasında beyaza boyanan sfenks heykelinde, Moss'u karmaşık bir yoga pozisyonunda betimlemesinin nedeni de, ünlü modelin gizemli duruşu... Quinn, som altından dökülen 50 kilogram ağırlığındaki Siren heykeliyle ise, Kate Moss'u tanrıçalaştırıyor. Sanatçının ürettiği üç eser arasında en şiirsel olanı ise 2000 tarihli Study of Beauty denilebilir. Buzdan oyulmuş Kate Moss büstü, galeride saydam bir buzdolabında sergilenmiş ve üç ay içerisinde eriyip gitmişti. Su buharına dönüşen buz, ağır ağır galerinin havasına karışmıştı.

ÜNLÜ RESSAMA POZ VERDİ
Kate Moss; 2011 yılında hayata veda eden, 20'nci yüzyılın en büyük realist ressamı olarak kabul edilen Lucien Freud'a poz vermişti. Freud; hamile olan ünlü modelin gerçek boyutlardaki nü tablosunu dokuz ayda tamamlamıştı. Moss bu süre içinde her gün ona poz vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir sanat eseri olarak Kate Moss
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN