Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat şaheseri gibi bayram lokumları

Ressam İsmail Acar; Türk kültürünün eşsiz lezzeti lokuma yeni yorum getirdi. Acar, Ramazan Bayramı için özel üretilen lokumların kutusunu tasarladı. Bu kutuları, Acar'ın sekiz tablosu süslüyor

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Bugüne kadar 200'ün üzerinde kişisel ve karma sergi açan ressam İsmail Acar, ses getirecek bir projeye imza attı. Mayıs ayında Atelier by İsmail Acar'ı Mayıs'ta açan ünlü sanatçı; sanat danışmanı olduğu Pelit'le anlaşarak bayram için hediyelik lokumlara kutu tasarladı. Acar'ın imzasını taşıyan sekiz farklı eserin yer aldığı güllü fıstıklı lokumlar, 200 liraya satılıyor. Ünlü ressamla, Şeker Bayramı öncesi tasarladığı gül yapraklı lokumlar üzerine konuştuk...

SANAT PAHALI

Bu proje nasıl doğdu?
Yurtdışında ileri yaşlardaki sanatçıların müzeleri açılır; bu müzelerde de, o sanatçının farklı alanlarda yaptığı tasarımlar satılır; tişört, şal, bardak gibi... Batıdaki bu örneklerden yola çıkarak biz de benzer bir çalışma yapmak istedik. Bu amaçla Mayıs ayında Atelier by İsmail Acar isimli bir marka yarattık. Bu lokumlar da bunun ilk örneği.
Böyle bir çalışma yapmaya neden gerek duydunuz?
Ünlü sanatçıların eserlerini herkes alamıyor çünkü çok pahalı. Bence bu şekilde insanlara ulaşmak daha kolay oluyor. Toplumdaki herkesin, sanat eserlerine ulaşabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bunun için de çok büyük paralar harcanmamalı. Tasarladıkları magnetler, bardaklar, tişörtler, şallar, tabaklar aracılığıyla da sevdiğiniz sanatçının eserlerine ulaşabilirsiniz.
Peki, geleneksel Türk lokumuyla sanatı nasıl buluşturdunuz?
Bana, "İsmail Acar kimdir?" diye sorduğunuzda, "Türk gibi resim yapar" derim. Benim kadar eserlerinde Türk temasını işleyen pek yoktur. Bence üreteceğimiz şey bir gıda dahi olsa; Türk gibi yapılması gerek. Ben Türk coğrafyasındaki sembolik ve belirgin olan her şeyi sanatıma yansıtmaya çalışıyorum. Buradan hareketle lokumu seçtik. Sanat direktörlüğünü yaptığım Pelit'le anlaştık; hem tat, hem tasarım olarak hiç yapılmamış bir şeye imza attık.
Sizin imzanızı taşıyan bu lokumlar, bayram için çok özel bir hediye olacak, öyle değil mi?
Lokum, bir kutlamadır aslında. Ben, gelen konuğa gösterilen değer bakımından; lokumun, çikolatadan daha önemli olduğuna inanıyorum. Bizim hazırladığımız lokumlara gelince... Siz sadece bir kutu lokum almıyorsunuz; aynı zamanda o kutuyu çerçeve gibi duvara asabiliyorsunuz.

"RESİM GİBİ OLMUŞ" DİYENLER VAR
Böyle bir proje yapmaya kalktığınızda nasıl tepkiler aldınız? "El atmadığın bir lokum kalmıştı" dediler mi?
Görenler öyle demedi ama beni tanımayanların bu soruyu sorması çok doğal. Ben hiçbir şey anlatmam, genelde sadece yaparım. "Resim gibi olmuş" diyenler çok oldu. "Bugüne kadar hep lokum yedik de, bir ressam mı bunu farklı kıldı?" diye şaşıranlar var. Bu lokum, Cumhurbaşkanı'na kadar gitti.

ESERLERİM HER EVE GİREBİLECEK
Bu konseptin sanatçı kimliğinize ne gibi bir katkısı olacak?
Bence çok olumlu bir katkısı olacak. Sonuçta bütün bir yıl boyunca ortalama en fazla 100 eser satabilirsiniz ama bu sayede daha çok insana ulaşabileceğim. Burada hem resim, hem lokum, hem de tasarım var. Kim evinde İsmail Acar eseri görmek istemez ki? İsmail Acar'ın eserinin bir evde bulunması ayrıcalık; üstelik fazla para ödemeden.

POPÜLER OLMAK PROBLEM YARATIR
Adınızın daha fazla duyulması ve bilinmesi için mi böyle orijinal bir projeye imza atmaya karar verdiniz?
Tam öyle değil; daha fazla tanınmanın, daha fazla problemleri var. Şu an olduğumdan daha fazla popüler olursam, hayatım daha da zorlaşır çünkü beklenti artıyor. Bir sanatçının tanınabileceği kadar tanınıyorum. O yüzden o konuda bir sıkıntım yok. Esas olayım; yaptığımız işin toplumla bütünleşmesi, ulaşılabilir olması. Ayrıca benim buradaki tanınırlığımın ekonomik dönüşü yok. Bir ressamın magneti bir eve giriyorsa, toplumda ilerleme var demektir.

SANATÇININ HEDEFİ SEVİYEYİ YÜKSELTMEK
Bu söylediklerinizden yola çıkarak; halk için sanat yaptığınızı söyleyebilir miyiz?
Sanatçı, eserini önce kendisi için yapar; sonra da halk için. Sanatçının ana hedefi; toplumun seviyesini yükseltmek olmalıdır. Bu noktada ben, sanatçıların, sıçrama tahtası vazifesi gördüğüne inanıyorum. Unutmamazı gereken şey şu; kendi kültürünü yaratan, yansıtan ve bunu geleceğe taşımaya çalışan bir toplum her zaman daha çok itibar görür. Ben de toplumu bildiği konulardan yakalayarak yakınlaştırmaya çalışıyorum.

CUMHURBAŞKANI BEĞENDİ

Sanırım sizin tasarladığınız bu lokumlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de sunuldu. Nasıl bir tepki vermiş?
Sayın Cumhurbaşkanım��z da severek tüketmiş.
Bu lokumlar nerede satılacak.
Galata'daki Atelier by İsmail Acar isimli mağazamızda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat şaheseri gibi bayram lokumları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN