Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkeğin kodları bu filmde çözülecek

Yedi erkeğin komedisini anlatan 'Erkek Tarafı' isimli filmin ünlü oyuncuları, "Erkeklerin kodlarını çözme ve onların rezil duruma düştüklerini görme fırsatını hiçbir kadın kaçırmak istemez" diyor

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Yönetmen İlksen Başarır'ın; Oyun Atölyesi'nde beş yıl boyunca kapalı gişe sahnelenen 'Testosteron' isimli oyundan sinemaya uyarladığı 'Erkek Tarafı' isimli filmin çekimleri tamamlandı. Mert Fırat, Onur Ünsal, Timur Acar, Emre Karayel gibi isimlerin rol aldığı film; yedi erkeğin, erkeklikleriyle hesaplaşmasını konu alıyor. Düğün sahnesi Maçka Parkı'nda çekilen filmin yönetmeni ve oyuncularıyla 'Erkek Tarafı'nı konuştuk...

'YEDİ ERKEKLE UĞRAŞMAK ZOR'
İlksen Başarır: 'Testosteron' oyununu birçok kez seyrettim. Her seferinde de çok eğlenip çok güldüm. Oyun, erkekler dünyasına eleştirel bir bakış açısıyla bakıyor. Filmde de, oyunda olduğu gibi erkek dünyasını eleştireceğiz. Bu nedenle kadının, erkek tarafından nasıl göründüğünü anlatan bir mekan seçtik; zaten film tek mekanda geçiyor. Çekimler benim açımdan keyifli ve eğlenceli geçiyor ama bir kadın olarak yedi erkekle uğraşmak çok zor!

'TAM BİR KADIN FİLMİ'
Timur Acar: Damadın ikiz kardeşi 'Aliş'i oynuyorum. Avukat olan 'Aliş', eşine saygı duyan biri. Yaşanan olaylara hukuki açıdan yaklaşıyor. Film içinde, denge kurmaya çalışan bir yapısı var. Erkeklerin; kadınlar karşısında düştükleri durumları, güçlü olduklarını zannettiklerini ama aslında aciz ve rezil olduklarını anlatacağız. Filmde yedi erkeğiz. Kadın yok ama bu tam anlamıyla bir kadın filmi; isme aldanmayın.

'ERKEKLERİN HEPSİ BALON'
Onur Ünsal: Filmde 'Korcan' adında kuşbilimci damadı oynuyorum. 'Korcan' biraz asosyal biri. Babasını 18 yaşından sonra tanımış; bu nedenle travmatik bir karakter. Kadınlarla kolay ilişkiye girebilen biri değil. Filme gelince... Yaşanan bir olay üzerine düğün iptal edilir ve yedi erkek bir araya gelip yaşananlar üzerinde konuşmaya başlar. Tiyatroda oyunu izlemiş olanlar, burada da farklı bir şeyle karşılaşmayacaklar. Sonuçta aynı metin ama sinemanın gücünden yararlanacağız. Film de, oyun gibi dinamik bir yapı üzerine kurulu. Filmdeki yedi erkeğe de ergen-maço diyemeyiz; hepsi birer balon. Hiçbiri ergenliğini tam olarak üstünden atamamış.

'NİTELİKLİ BİR KOMEDİ OLDU'
Mert Fırat: 'Tankut' adında bir magazin gazetecisini oynuyorum. Biz, 'Testosteron' oyununu beş yıldır sahneliyorduk. Birbiriyle oynamayı çok iyi bilen, birbirini tanıyan oyuncular olarak; bu filmi çok kolay çektik. Aslında yedi erkeğin, erkeklikleriyle hesaplaşmasının komedisini anlatıyoruz. Erkeğin kadına bakış açısını tartışan, kadın seyircinin daha fazla ilgi göstereceğinden emin olduğum, popüler kodlar taşıyan, nitelikli bir komedi filmi çıktı ortaya. Erkeklerin kodlarını çözme ve onların rezil duruma düştüklerini görme fırsatını hiçbir kadın kaçırmak istemez.

'KADIN DOKUNUŞU OLACAK'
Emre Karayel: Görmediğimiz kadın kahramanın grubunda çalan 'Kamber' adında bir bateristi oynuyorum. Biz yönetmen Kemal Aydoğan'la birlikte sekiz erkek olarak 'Testosteron'u beş yıl sahneledik. Ama öykü beyaz perdeye kadın bakış açısıyla yansıyacak. Kadın dokunuşları olacaktır muhakkak. Erkeğin kaybediş durumunu bozmadan beyaz perdeye taşımaya çalışıyoruz.

FİLMİ KONUSU
Nikah salonu savaş alanına döner; kimin kime vurduğu belli değildir. Ortalık yatışınca, kavganın tarafları olan farklı mesleklere ve karakterlere sahip yedi adam (Mert Fırat, Emre Karayel, Timur Acar, Onur Ünsal, Metin Coşkun, Tuna Kırlı ve M. Cihan Ercan); ünlü bir pop şarkıcısı olan gelinin, kendi halinde bir bilim adamıyla olan ilişkisini neden nikah salonunda bitirmeye çalıştığını tartışır. Gece boyunca tek ortak noktaları olan 'kadınlar' üzerinden konuşurlar. Kadınlarla olan komik hikayelerini anlattıkça zaafları ve zayıflıkları teker teker ortaya saçılır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkeğin kodları bu filmde çözülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN