Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yalan söylemenin en dürüst yolu oyunculuk

Giriş Tarihi: 23.8.2013

Şevval Sam, oyunculukla müziği kıyasladı: Oyunculuk, yalan söylemenin en dürüst yolu... Müzikte asla yalan söylemezsiniz. Müzik; bir frekanstır, titreşimdir

Şevval Sam; Türk Sanat Müziği eserleri, Karadeniz türküleri, arabesk şarkılar derken şimdi de modern ve klasik şarkıları seslendirdiği 'Tango' albümü ile karşımıza çıkıyor. Etiler'deki ofisinde ilk kez röportajımız için poz veren ünlü sanatçı; yeni albümünü anlattı...

ŞEVVAL SAM FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!


ÜÇ YILDA HAZIRLANDI

Uzun bir aradan sonra yeni bir albümle hayranlarınızla buluşuyorsunuz. 'Tango' isimli albümün hazırlık süreci nasıl geçti?
Üç senedir bu albüm için çalışıyoruz. Şu ana kadar yapılmış tango albümlerinin dışında yeni bir sound arayışında olduğum için süreç biraz uzadı. Albümde çok değerli, yaratıcı ve iyi müzisyenlerle çalıştık. Aslında herkes kendi hayal gücünü, yeteneğini, virtüözlüğünü ortaya koydu; hepsi de 'Tango' albümünde yapmak istediğim projeyi taçlandırmış oldu.
Bu albümde kimlerle çalıştınız?
Başta Cihat Aşkın olmak üzere çok kıymetli müzisyenler, albüme katkı sağladı. Benim için bile sürpriz olan aranjmanlar oldu. Görünen görünmeyen o kadar kişinin emeği var ki; çok ciddi bir ekip... Sadece müzikal olarak değil; Kalan Müzik çok ciddi araştırmalar yaptı. Hasan Saltık'ın çok desteği oldu. 'Tango' albümünde kendimi gerçekten güzel bir işin parçası olarak hissettim.
Niçin tango albümü yaptınız?
Radyo yayını yaptığım dönemde Zehra Eren'i dinlerdim. Hiç albüm yapmamış ama inanılmaz bir sesi, tango yorumu var. Ona duyduğum büyük hayranlık üzerine tango söyledim.
Siz oyunculuk da yapıyorsunuz. Şevval Sam için müzik mi, yoksa oyunculuk mu daha ağır basıyor?
Bunu; elma ve armut gibi ayırmak gerekiyor. Oyunculukta; insanı ve kendinizi tanımak için çok ciddi bir psikanaliz yaparsanız, mimikleriniz eğreti durmaz. Oyunculuğu çok seviyorum. Hayat şartları nedeniyle oyunculuk eğitimi almadım; akademik alt yapım yok. Bu işi, yaparak öğrendim.

Sizce sanatçı; kendisini müzikle mi, yoksa oyunculukla mı daha iyi ifade ediyor?
Her yaptığınız işte yalan söyleyebilirsiniz. Bence; oyunculuk yalan söylemenin en dürüst yolu. O kişi değilsiniz ama rolünüz nedeniyle o kişisiniz aynı zamanda. Edebiyatta da aynı şey geçerli; inanılmaz bir şiir yazıp çok farklı gözükebilirsiniz. Bence bu durum özle bağlantılı bir şey. Müziğe gelince... Bu sanat dalında asla yalan söylemezsiniz. Müzik; bir frekanstır, titreşimdir. Acıklı bir şarkı söyleyeceğim diye uğraşsanız bile; o frekansta değilseniz, o acıyı yansıtamazsınız. Ben müzikteki o gerçek frekansı arıyorum. O frekans; insanlara ulaştığında kalbin mührünü açma potansiyeline sahiptir. Ne anlatırsanız anlatın, müzik kadar etkili olmayacaktır.

Şevval Sam günlük hayatında nasıl biridir?
Kedilerim, genellikle kobay olarak kullanılan guinea pig'lerim var. Hayvanlar ve tabiat ile yakın temasta olmak bana çok iyi geliyor. 19 yıllık sanat hayatımda çok insan tanıdım ama çok sosyal sayılmam. Dostlarım konusunda muhafazakarım.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yalan söylemenin en dürüst yolu oyunculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN