Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerika Türk yönetmeni alkışlıyor

Giriş Tarihi: 24.8.2013

Tiyatro yönetmeni Fulya Diner, kadın olmanın zorluklarını anlattığı 'HerSheMe' adlı oyunuyla Amerika'da büyük ilgi görüyor. Dünyaca ünlü yapımcılar, Diner'i yakından takip ediyor

'Sessiz karanlıkta duruyor bu sorunlu kadın/Yorgunluk ve acıdan eğilmiş kış çiçeği gibi/Buzlu bir yağmurun altında rüzgarın esip geçtiği kış çiçeği/Başını hiç kaldırmadan...' Bu dizeler; Amerikalı şair Langston Hughes'ün 'Sorunlu Kadın' şiirine ait... Bu şiirden çok etkilenen Fulya Diner; bir de Hindistan'da otobüste tecavüz edildikten sonra yola atılan kadının haberini duyunca, 'HerSheMe' adlı bir oyun kaleme almış. Oyun; Hollywood Fringe Görsel Sanatlar Festivali'nde tüm dikkatleri üzerine çekti. Kadın olmanın zorluğunu anlatan bu deneysel oyun festivalden ödül alamadı ama yarattığı etkiyle büyük sükse yaptı.

EN İYİLER ARASINA GİRDİ
İzleyenlerin boğazını düğümleyen, çoğunu ağlatan oyun; 300 oyun arasında 'Dans ve Fiziksel Tiyatro' kategorisinde 'En İyiler' bölümünde beş kez sahnelendi. Bu başarısıyla Amerika'da tiyatro dünyasında bir anda yıldızı parlayan ve 'genç Türk yönetmen' olarak adından söz ettiren Diner, önceki gün İstanbul'a geldi ve yaşadığı heyecanı paylaştı. Diner'inki çok tanıdık bir başarı hikayesi aslında... O da oyuncu olmak isteyen her genç gibi küçüklüğünden beri konservatuvara hazırlanmış ve yeteneğiyle kolayca öne çıkmış. Konservatuvarı kazanamayınca tüm hayalleri yıkılmış ve 17 yaşındayken kendisini Londra'da bulmuş. Diner'e "Neden bir yıl daha denemediniz?" diye sorduğumda, "Bekleyecek vaktim yoktu, kendimi çok şartlamıştım" diye cevap verdi. Diner, daha sonra hedeflerini büyüterek Amerika'ya gitmiş. Los Angeles Theatre Academy'de üç yıl oyunculuk eğitimi almış. Sonraki iki yıl ise sayılı oyunculuk tekniklerinden 'Suzuki' ve 'View Points' eğitimleri almış. Diner, "Konservatuvarı kazanamadığım zaman kendimi hemen ülke dışına atmasaydım, belki de tüm hevesim kaçacak ve oyuncu olamayacak, bu birikime erişemeyecektim" diyor. Diner, 'HerSheMe' oyununun elde ettiği başarıyla, yıllar önce verdiği kararın doğruluğunu görmenin sevincini yaşıyor.

ARTIK YAPIMCILAR BİZİ ARIYOR
Böyle büyük bir başarıyı beklemediğini dile getiren Fulya Diner, "Türkiye'nin gururu olarak anılmak beni çok mutlu ediyor" diyor. Diner, sözlerine şöyle devam ediyor: "Kısıtlı imkanlarla çıkardığım oyunun, tiyatro duayenlerinin ayakta alkışlayacağı bir eser haline geleceği aklımdan geçmezdi. Hollywood'da festivalden ödül alamadık ama gördüğümüz ilgi, en büyük ödüldü" diye konuştu. Genç yönetmen, artık yapımcıların kendisine "Oyun yaptığınızda ilk bizi arayın" dediklerini de söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerika Türk yönetmeni alkışlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN