Internet üzerinden telif ödenmeli mi?

Giriş Tarihi: 24.8.2013

Müzik dünyası, Youtube sahtekarlığı ile çalkalanıyor. Bu durum akıllara şu soruyu getiriyor: İnternet'le ilgili birçok sıkıntımız varken, YouTube üzerinden telif vermek ne kadar doğru?

Son günlerde müzik dünyası; Ali Eyüboğlu'nun gündeme taşıdığı YouTube sahtekarlığını tartışıyor. Eyüboğlu yazısında; YouTube'un, Türkiye'de sahte görüntüleme yapıldığını saptadığını ve 261 milyon görüntülemeyi sildiğini yazmıştı. Bu sahtekarlığın kimin tarafından yapıldığı henüz meçhul. MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta, YouTube'a yazı yazarak bu isimleri istediklerini açıkladı. Forta; 2013'ün ilk altı aylık döneminde YouTube'ta indirme rakamının 3.5 milyar olduğunu da hatırlattı ve bu sayının sadece 261 milyonluk bölümünün inceleme altına alındığını söyledi. Yani MÜ- YAP'ın, YouTube trafiğinin yaklaşık yüzde 7.5'inde sıkıntı var.

ÇOCUK OYUNCAĞI
İzlenme rakamlarının şişirilmesi, usta hackerların saatlerce evlerine kapanarak yaptığı bir sahtekarlık gibi algılanabilir ama bu iş hiç de zor değil. YouTube'da bile arama çubuğuna 'YouTube izlenme hilesi' yazdığınızda birçok sonuç alıyorsunuz.

ZATEN SABIKALIYIZ
İşi bilenler; üşenmeden videolar hazırlamış ve bu hilenin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak bir güzel anlatmış. Polisiye filmlere meraklıysanız, biliyorsunuzdur; eski toprak dedektifler, suçtan kimin fayda sağladığını bularak suçluya ulaşır. Fakat YouTube sahtekarlığı için aynısını söylemek pek mümkün değil. Çünkü bu sahtekarlığı; sadece sanatçılar ve yapımcılar değil, herkes yapmış olabilir. İnternette arama yapmayı biliyorsanız ve az da olsa bilgisayardan anlıyorsanız, bu işi başarmak çocuk oyuncağı... Söz konusu internet olduğu zaman, kimse bizim yaratıcılığımızla boy ölçüşemiyor. Bilmiyorum, hatırlıyor musunuz? Ünlü Times dergisi bundan yıllar önce bir anket düzenlemiş, 20'nci yüzyılın en etkili isimlerinin belirlemeye niyetlenmişti. Tabii internet anketlerine olan merakımızdan ötürü; Mustafa Kemal Atatürk, bu listenin 'liderler' bölümüne ikinci sıradan girmeyi başardı. Listenin 'işadamları' bölümünde ise Murat Arslan ismi dikkat çekiyordu ama kimse bu ismi bilmiyordu. Gerçek çok sonra ortaya çıktı; Ekşi Sözlük'ün kod yazarlarından biri kendisi için çok basit bir program yazarak listeye kendi adını sokmayı başarmıştı. Tabii Times bu olayın ardından oylama sistemini değiştirdi. Şimdi sormamız gereken soru şu: İnternetle ilgili birçok sıkıntımız varken, YouTube üzerinden telif vermek ne kadar doğru ve adil?

TÜRK SPORUNUN BÖYLE KİBARLIĞA İHTİYACI VAR

Canden Erçetin'in, 'Milyonlarca Kuştuk' albümü Haziran başında yayınlandı. Ancak ünlü sanatçı, albüm yayınlandığı dönemde hiçbir tanıtım çalışmasına girmedi. Erçetin, geçtiğimiz hafta basın mensuplarıyla paylaştığı notta bunun nedenlerini anlattı. Erçetin notunda; o dönemde yaşanan olaylar nedeniyle tanıtım yapmadığını anlatıyordu kibar kibar. Bu notu aldıktan sonra, Candan Erçetin'in Galatasaray Spor Kulübü'nün başkan Yardımcısı olmasına bir kez daha sevindim. Türk sporunun, özellikle futbolunun bu kibarlığa ihtiyacı var.

SÖZ SAVUNMANIN!
Geçtiğimiz hafta Müslüm Gürses'in hayat arkadaşı Muhterem Nur'un; Gürses anısına yayınlanan 'Baba Şarkılar' albümünü hazırlayan Eflatun Müzik hakkında tazminat davası açacağını duyurmuş, bu konunun daha çok konuşulacağını söylemiştik. Bu hafta içinde Eflatun Müzik'ten Medeni Uçar; Muhterem Hanım'ın imzaladığı belgeleri gönderdi ve bir açıklama yaptı. Belgelerden; Muhterem Nur'un 'Baba Şarkılar' albümünde yer alacak eserlerden haberdar olduğu anlaşılıyor. Ancak Muhterem Nur'un dava açmasının nedeni; Eflatun Müzik'in bu albümün tanıtım kampanyasını 'Baba'ya Vefa' üzerinden yapması. İlerleyen günler neler gösterecek; birlikte göreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Internet üzerinden telif ödenmeli mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN