Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık ilişkiler üç kişilik yaşanıyor

İlişki terapistleri, aile danışmanları ve yaşam koçları; zamane aşklarının üçüncü kişileri oldu. İlişkinin sağlıklı biçimde yürümesi için çalışan bu uzmanlar, Yeni Aktüel dergisine işlerini ve sırlarını anlattı

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Barış Düzgören (Yaşam Koçu)
Geçmişini çözenler mutluluğu bulur
"Karma; çok önemli ve çok etkilidir hayatta. Kız çocukları baba karmasını taşır genellikle, erkek çocuklar da anneninkini... Erkekler, kendilerinden daha güçsüz kadınlarla evlenir, çocuk yapar ve eşinden kopar. Arayış ve aldatma devreye girer. Az sayıda erkek, karısına sadıktır. Bu kişilerin de anne-baba karması iyidir, sevgiyi eşit ölçüde almışlardır. Kadın ise aşık olduğunu zannettiği adamla evlenir. Hızlı tüketim ve aşık olduğunu zannetme; ilişkilerde sorun yaratıyor. Kadın ve erkek, annebabasıyla arasındaki sorunları çözerse, her şey düzelir. Ailedeki boşanmalar ve travmalar, çok iyi araştırılmalı."

Ceyda Habib (Kariyer-İlişki Uzmanı)
Güçlü kadın erkeği öldürür
"Erkek ışığını vermek ister ve çabalayarak beslenir. Kadın ise aldığını dönüştürmekle yükümlüdür ve doğum da bunlardan biridir. Biz bu dengeyi kaybettik. Kadınların 'Ona ihtiyacım yok' demesi, yanlış anlaşılıyor ve kadınlar isterken, nasıl istemeleri gerektiğini bilmiyor. İlişki istiyor ama kısa mı yoksa uzun vadeli mi, o da farkında değil. 'Ben senden güçlüyüm' diyen kadın modeli de var; bu zaten erkeği öldürüyor! 'Karşımdaki erkeği, hiç değişmese de ömür boyu sevebilecek miyim?' Bu sorunun yanıtında net olmak gerekir."

Çağatay Öztürk (Psikoterapist)
Evlilikten sonra kendinize bakın
"Bana sadece sorunlu çiftler veya ilişkilerinde problem yaşayanlar gelmiyor; birlikteliklerinin röntgenini çektirmeye gelenler de var. Burada çiftlerin yaptığı bir hata var; eş bulana kadar kendilerine özen gösterirken, evlilikten sonra bu durum tersine dönüyor. Kadın anneleşiyor, erkek ise abi veya baba figürüne bürünüyor. Çağla Şıkel-Emre Altuğ, Demet-İbrahim Kutluay, Beren Saat-Kenan Doğulu, Özge Özpirinçci-Engin Altan Düzyatan ilişkilerini iyi yönetiyor."

Yeşim Varol Şen (Davranış Uzmanı)
Ezberler bozuldu ama yeri boş kaldı
"İlişki terapistlerine ihtiyaç hep vardı ancak günümüzde bir uzmana gitmek kolaylaştı. Çiftlerde farkındalık oluştu ve de kadın profili değişti... Kendimizi ezdirmeyelim diye erkekleri biraz ezmeye başladık. Şimdiki evliliklerde kadın-erkek dengesi şaştı, ki zamanımızın en çok yaşanan problemlerinden biri de bu. Erkekler, kendilerini erkek gibi hissetmedikleri için bize geliyor. Kadınlar ise her işi kendileri yapıyor ve 'Erkek beni sahiplenmiyor' diyor. Eski ezberler bozuldu ama yerine koyacak yeni bir ezber bulamadık."

DANIŞANLAR ANLATIYOR
SUMRU K.: "İki yıldır Barış Düzgören'den yaşam koçluğu alıyorum. Barış Bey, hayatımı dolu dolu yaşamamı, olayları pozitif bir perspektiften yorumlamamı ve olumlu tepkiler vermemi sağladı. Olaylara ve karşınızdaki kişiye verdiğiniz tepkiler değişince, ilişkinizin kaderi de değişiyor. İkili ilişkiler; zamansızlıktan şikayet eden ve tüm gün koşturan günümüz insanı için artık yorucu hale geldi. İlişki terapistleri; yolunda gitmeyen ilişkilerde, iki tarafı da saatlerce dinliyor ve sorunun kökenine iniyorlar. En mahrem hikayelerden, sırlar ve yalanlardan haberleri var."

EŞİMİN DUYGULARI BİTMEMİŞ

İNCİ D.: "Eşimle amacımız; ileride oğlumuza, elimizden geleni yaptığımızı ama işe yaramadığını söylemekti. Fakat terapistimiz bize bir teklif sundu: "Gelin biz elimizden geleni yapalım, eğer bir gelişme kaydedemezsek o zaman boşanırsınız." Eşimin bu teklife olumlu yaklaşacağı aklıma gelmezdi. Boşanmaya kesinlikle kararlı olduğunu zannediyordum. Seanslarda birbirimizi ne kadar yanlış anladığımızı, doğru iletişim dili kullanmadığımız için en küçük problemi bile aşamadığımızı gördük. Seanslar ilerledikçe kendi hatalarımı fark etmeye başladım. Eşimin bana karşı duygularının bitmediğini ve sadece çözüm bulamadığı için ayrılmayı tercih ettiğini anladım. Tamamen objektif bir gözden yardım almak, hayatımızı çok değiştirdi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık ilişkiler üç kişilik yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN