Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşk evliliği yaptım ve mutlu bir 50 yıl yaşadım

Fenerbahçe eski başkanı Ali Şen "Hayatta her şeyim ailemdir. Benimki aşk evliliğiydi; iyi ki de öyle olmuş; eşimle çok mutlu bir 50 yıl yaşadım. İyi yetişmiş çocuklarım ve torunlarım var"

Giriş Tarihi: 29.8.2013

Adı Fenerbahçe ile özdeşleşen 'Başkan' Ali Şen; yılın yarısını İstanbul'da, kalan yarısını da Bodrum'daki malikanesinde geçiriyor. Geçtiğimiz ay Quality of Magazine dergisinden Salih Keçeci'nin Bodrum'da ziyaret ettiği Şen; nasıl Fenerbahçeli olduğundan iş ve aile hakkındaki fikirlerine kadar birçok konudaki düşüncelerini anlattı:

ALİ ŞEN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!


MANAVLIK YAPTIM

Henüz 17 yaşındayken Kosova'nın Prizren kentinden ailesi ile birlikte Türkiye'ye gelen Ali Şen, manavlıktan kaynakçılığa dek pek çok işte çalışarak yaşam savaşına başlamış. 55 yıllık iş yaşamını, 50 yılı dolduran mutlu bir evlilikle taçlandıran Ali Şen; ikisi erkek, ikisi kız dört çocuk, beş torun sahibi.
Bodrum'a ilk havaalanını yapan ve Bodrum'a ilk uçağı o dönem kurduğu Maş Air ile indiren Şen, enerji ve gaz dağıtım işinde önemli bir rol oynuyor. Şimdilerde işlerin başında oğulları Adnan ve Metin Şen var. Ali Şen, iş prensiplerini anlatırken şöyle diyor: "Ürettiğin malı müşteriye beğendirmek, kendini müşteri yerine koymak ve uzun vadeli iş yapmak çok önemli. Çocuklarla arkadaş gibi anlaşmayı ve onlara yetki vermeyi, iş ilişkilerinde aile ilişkisi yaratabilmeyi, şirket çalışanlarıyla sıkı işbirliği içinde dost olabilmeyi de önemsiyorum."

BELGESELE KONU OLDU

Ali Şen'in işçi olarak Danimarka'ya gidişi, Kopenhag'a bağlı Rödovre semtinde yaşayan varlıklı bir mobilyacının 18 yaşındaki kızı Bente ile yaşadığı aşk ve zaman içinde işçilikten patronluğa yükselişi; Danimarka televizyonunda bir belgesele konu olmuş. 'Sınırsız Aşk' adlı belgesel, aynı saatte yayınlanan Milan-Liverpool Şampiyonlar Ligi finalinden daha fazla izlenerek 1 milyondan fazla kişiyi ekran başına toplamış.

'AH KEŞKE' DEMEM
Eşi Bente Şen ile 50 yıllık mutlu evliliğini, dört çocuk ve beş torun ile taçlandıran Ali Şen; ailesi ve aile kavramına olan düşüncelerini şu sözlerle özetliyor: "Ben aşk evliliği yaptım ve çok mutlu bir 50 yıl yaşadım. Hayatta her şeyim ailemdir. Allah herkese güçlü ve iyi aileler nasip etsin. Çok şanslıyım ki çok iyi yetişen çocuklarım ve onların çok iyi yetiştirdiği torunlarım var."
Ali Şen, arkadaşlığa bakışını ise şöyle anlatıyor: "Etraf��mdaki dostlarım da hayatımın bir parçası. Çocukluk arkadaşlarımla dostluğum devam ettiği gibi, kaynakçılık yaptığım dönemdeki kişiler de yanımda. Çalışanlarımla dostluğum da hâlâ devam ediyor."
Ünlü işadamı, olmazsa olmazlarının başında ailesinin geldiğini vurguluyor. Şen, "Herkes olabilir ya da olmaz ama ailem olmadan asla! Yapmak istediğim her şeyi yaptım, Allah bana bütün güzellikleri nasip etti" diye konuşuyor.
Yaşadığı her şeyden çok mutlu olduğunu söyleyen ünlü işadamı, sözlerine şöyle devam ediyor: "Çok mutlu olduğum için geri dönüp bakmıyor, 'Ah keşke' demiyorum. Hiç, 'Bu dünyaya erken gelmişim' de demiyorum. O nedenle bugünkü gençlere ve yaşamlarına sadece keyifle bakıyorum. Çok inançlı ve dini bütün bir insanım. Beni cuma günleri camide görenler, benimle orada buluşmaktan mutlu oluyorlar."

FENERBAHÇE AİLEMDEN SONRA GELEN EN BÜYÜK VARLIK
Ali Şen, nasıl Fenerbahçeli olduğunu da şu sözlerle özetliyor:
"Bütün Kosovalılar; 1948 yılında Atina'da oynanan ve 3-1 Türkiye'nin galibiyeti ile biten Yunanistan-Türkiye maçından sonra Fenerbahçeli oldu. Çünkü golleri Lefter, Ahmet, Fikret atmıştı ve üçü de Fenerbahçeli'ydi. Ben de o gün Fenerbahçeli oldum. Sonra benim Fenerbahçe başkanı olmamla birlikte Kosova'nın çoğu Fenerbahçeli oldu. Hakan Şükür'den sonra Galatasaraylı taraftarlar da çoğaldı; Hakan da Kosovalı biliyorsunuz. Fenerbahçe, hayatımdan ve ailemden sonra gelen en büyük varlıktır. Gündemdeki gelişmelere bakarsak, UEFA çifte standart yaptı. Avrupalılar bu çifte standartlarından vazgeçmedi. Ancak ne olursa olsun, üyesi olduğumuz UEFA'yla kavga etmenin bir manası yok."

FORMUMU SPORA BORÇLUYUM
Sağlığına çok dikkat eden Şen, formunu nasıl koruduğunu şöyle anlatıyor: "Formumu, dengeli beslenmeye ve spora borçluyum. Her sabah yürür ve yüzerim. Sigara ve puro içmem ama çok az içki içerim. Tabii ki kontrollerimi de aksatmadan yaptırırım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk evliliği yaptım ve mutlu bir 50 yıl yaşadım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN