Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alışveriş yaparken dikkat!

İçinde ağır metallerin ve zararlı kimyasalların bulunduğu kırtasiye ürünleri; çocuk sağlığını tehlikeye atıyor. Minikler, pille çalışan ürünlerden ve plastik beslenme çantalarından uzak tutulmalı

Her yıl olduğu gibi yine birçok aileyi okul öncesi alışveriş telaşı sardı. Piyasada okul ihtiyaçları olarak; farklı kalitede, farklı özelliklere sahip, farklı fiyatlarda birçok ürün satılıyor. Ancak bu ürünler birçok tehlikeyi de beraberinde getirebiliyor. Elab Laboratuvarlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytaç Keskineğe, okul öncesinde yapılacak alışverişler konusunda ebeveynleri uyarıyor.

KURŞUN ÇOK TEHLİKELİ
Özellikle pille çalışan her türlü kırtasiye malzemesinden çocukların uzak tutulması gerektiğini söyleyen Dr. Keskineğe şunları söylüyor: "Kimi malzemede sadece ses ve renk değişikliği sağlamak amacıyla, aksesuvar olarak pil kullanılırken bazen kalemtıraş gibi ürünlerde de piller tercih ediliyor. Pillerin yapımı sırasında kullanılan kadmiyum, insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilere sahip metallerdir. Bu ağır metaller, vücuda bir kez alındıktan sonra asla yok olmazlar." İnsan vücudunda biriken ağır metallerin zeka geriliğinden kan kanserine kadar birçok sağlık sorununa yol açtığını belirten Dr. Aytaç Keskineğe, "Bu maddelerden çocuklarımızı mümkün olduğunca uzak tutmamız gerekiyor. Ayrıca boyalarda, bazı kalemlerde kullanılan kurşun da son derece zehirli bir metal olup vücuda bir kez alındıktan sonra atılamıyor ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor" diye konuştu.

ÖĞRETMENİNİ BİLGİLENDİRİN!
Okulların açılmasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsurun alerjik reaksiyonlar olduğunu vurgulayan Dr. Aytaç Keskineğe bu konuda da velilerin tedbir alması gerektiğini dile getirdi. Dr. Keskineğe; özellikle alerjik astımı olan veya cilt reaksiyonlarının görüldüğü çocukların ebeveynlerinin öğretmenlerle ve okul doktoruyla çocuğun durumu hakkında konuşması gerektiğini hatta varsa özel ilaçlarından bir set de okulda bulundurmalarının iyi olacağını söyledi.

EGZEMA NEDENİ

Dr. Keskineğe, toz konusuna da dikkat çekerek şunları söyledi: "Tozlara karşı alerjik reaksiyon görülen çocukların tahtadan uzakta, mümkünse cam kenarında oturtulmaları doğru olur. Ayrıca satın alınacak her türlü boyalı malzeme de mümkün olduğunca kaliteli ve insan sağlığına zararlı olmayan ürünler olmalıdır. Özellikle kalem, silgi, boya kalemi gibi malzemeler; alerjik reaksiyonları tetiklemesi, hatta egzama veya ürtikere (kontak dermatit) yol açması bakımından son derece önemlidir."

PLASTİK MATARALAR ERKEN ERGENLİK SEBEBİ
Plastik su mataraları ve plastik beslenme çantalarının yapımında kullanılan birtakım kimyasallar, sıcaklarla birlikte sulara ve besinlere karışabiliyor. Dr. Keskineğe, "Bu zararlı maddeler, çocuklarda alerjinin dışında, çok daha ciddi hormonal bozukluklara hatta erken ergenlik ve buna bağlı gelişim bozukluklarına neden olabilir. Bu yüzden içi camdan yapılmış su mataraları, ahşap veya bezden yapılmış beslenme çantaları tercih edilmelidir" diyor.

ÇOCUKTA KAŞINTI VARSA ALERJİ TESTİ YAPTIRILMALI!
Çocukların okula başladıktan sonra kaşıntı, ciltte kızarıklık, hapşırma gibi şikayetlerinin olması durumunda, mutlaka alerji testlerinin yapılması gerektiğini belirten Dr. Aytaç Keskineğe şunları söyledi: "Alerjiye sebep olan IgE total ve ECP (Eozinofil Katyonik Protein) seviyelerini tespit etmek ve bunların sonucuyla birlikte bir çocuk hastalıkları uzmanıyla görüşmek gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alışveriş yaparken dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN