Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beslenme çantasını hazırlarken süt ve meyveyi unutmayın

Okul çağındaki çocukların dişlerinin sağlıklı olması için, beslenme saatinde sağlıklı yiyecekler tüketmeleri gerekiyor. Uzmanlar, beslenme çantalarında her gün süt, taze meyve ve sebze bulunmasını tavsiye ediyor. Şekerli gıdalardan ise kesinlikle uzak durulması gerekiyor

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Dengeli beslenme; çocukların genel vücut gelişimini etkilediği gibi diş sağlığında da önemli rol oynuyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, okul çağındaki çocukların diş sağlığı için beslenme çantalarında yer alması gerekenleri anlattı:
Okul kantinlerine getirilen yeni yasal düzenlemelerle; artık kantinlerde gazlı içecek, cips ve kızartma satışı yapılamıyor. Bunların yerine; öğrenciler süt ve süt ürünleri, taze sıkılmış meyve suları ve taneyle satılan meyvelere teşvik ediliyor.
Beslenme çantası hazırlarken çok dikkatli olunması gerekiyor. Diş gelişiminin doğru ilerlemesi için çocukların sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı var.
Karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzenine sahip bir çocuk, çürük oluşumu açısından risk altındadır. Özellikle nişasta ve şeker içeren gıdalar, çok tehlikeli. Bunlar diş yüzeyine yapışarak çürük oluşumuna ortam hazırlıyor.
Diş sağlığı için beslenmede tüm vitamin çeşitleri yer almalı. Çocuğun aldığı gıdalar mutlaka kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermeli.
Beslenme çantasında sıkça bulunması gereken gıdaların başında; süt ve süt ürünleri geliyor. Sütler, kutuları açılmadığı sürece oda sıcaklığında saklanabilir. Yoğurt ve ayran da sağlıklı birer seçenek.

HER GÜN SEBZE YEMELİ

Sebze ve meyveler de mutlaka beslenme çantasında yer almalı. Sandviçin içine domates, salatalık veya yeşil biber konulabilir ya da sebzeli börek tercih edilebilir.
Beslenme çantasında her gün bir meyve bulunması da gerekiyor. Çocuk, yemekten hemen sonra tüketmese bile tenefüslerde açlık hissettiğinde beslenme çantasındaki meyveyi yiyebilir.
Sebze-meyveler, vitaminlerini kaybetmemesi için doğrandıktan sonra bekletilmeden tüketilmeli. Bu nedenle meyveler, beslenme çantasına tek parça halinde konulmalı.

Abur cuburlar çürüğe neden olur

"Çocukların tükettiği abur cuburlar, diş sağlığı için çok tehlikelidir. Özellikle şekerleme, kurutulmuş meyve, tuzlu ve yağlı yiyecekler, asitli içecekler, cips ve kızartmalar; dişlerdeki plakla birleşerek çürüğe neden olur. Bu gıdalar, en az seviyede tüketilmeli. Çocuğunuzu düzenli olarak diş hekimine götürmeyi de ihmal etmemelisiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beslenme çantasını hazırlarken süt ve meyveyi unutmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN