Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuzun sağlığı için okul gereçlerini dikatli seçin!

Yeni öğretim yılının başlamasına günler kala, çocuğunuzun okul ihtiyaçları için alışverişe çıkarken; alacağınız kırtasiye ve giyim ürünlerinin sağlıklı maddelerden üretildiğinden emin olmalısınız!

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Okulların açılmasına günler kala çocukları yeni ders yılının heyecanı sararken, aileler de çocuklarının okul ihtiyaçlarını giderme telaşına girdi. Ancak çocukların okulda kullanması için üretilen kırtasiye malzemeleri, kanserojen maddeler içerebiliyor; bu noktada da ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor. Metro Toptancı Market; 2008 yılında sektörde öncülük ederek başlattığı 'Çocuklarımızı Koruyalım' projesiyle okul çağındaki çocukların tüm ihtiyaçlarını test ettirmeye devam ediyor. Reyonlarında yalnızca sağlıklı ve güvenli ürünleri tüketicileri ile buluşturmayı hedefleyen Metro, tüketicilerin alışveriş yaparken dikkat etmeleri gereken noktaları da şöyle sıralıyor:
Kimyasal açıdan sağlıksız olan ürünlerin göz ile tespit edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka güvenli bulduğunuz noktalardan alışveriş yapmalısınız.
Ürünler; keskin kenar, sivri uç gibi nedenlerle fiziki olarak yaralanma, küçük parçalar içerip boğaza kaçma, giysilerdeki kordon veya büzme iplerinin takılması nedeniyle boğulma, giysilerin kolay alev alması sonucu yanma gibi risklerden arındırılmış olmalıdır. Güvenli ürüne ulaşmak için bu parametrelere dikkat edilmelidir. Metro Toptancı Market'in 2008 yılında test ettirdiği kırtasiye ürünlerinin yüzde 17'si kanserojen madde içerirken, 2013 yılında zararlı kimyasal tespit edilen ürünlerin oranının yüzde 3'e düştüğü görülmüştür. Ancak bu süre��te yayınlanan koruyucu tebliğe rağmen; kanser, böbrek ve karaciğer bozuklukları, cinsel gelişim problemleri gibi ciddi sağlık sıkıntılarına neden olan kimyasal maddelerin, çocukları tehdit ettiği gerçeği devam etmektedir.

SORUN HÂLâ AŞILAMADI
Metro Toptancı Market; 2008 yılından bu yana raflarına koyduğu tüm kırtasiye ürünlerini bilimsel testlere tabi tutuyor ve sadece testler sonucunda sağlığa zararı olmadığı tespit edilen ürünleri müşterilerine sunuyor. Metro'nun öncülük ettiği çalışmalar neticesinde; plastiği yumuşatmak için kullanılan ve insan sağlığına büyük zarar veren fitalat maddesinin; çıkarılan tebliğ ile çocuk bakım gereçleri, kalemler, defterler, silgi, yapıştırıcı, makas, kalemtıraş, yağmurluklar, spor ayakkabılar, plastik terlikler gibi ürünlerde kullanılması yasaklanmıştır. Ancak üreticiler ve hammadde sağlayıcılar, bu konuda yolun çok başında olduğu için, piyasada fitalatsız hammadde bulmak hâlâ çok zor. Metro, 2013 yılında 185 adet ayakkabı, spor ayakkabı ve terlik test etti. Testten geçen ürünlerin yüzde 16'sında hâlâ fitalat sorununun olduğu görüldü. Bu ürünlere, Metro raflarında kesinlikle yer verilmemektedir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuzun sağlığı için okul gereçlerini dikatli seçin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN