Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyum sürecinde neler yapılmalı?

Anaokulunda alınan eğitim, çocukların iletişim becerilerini geliştirmeleri açısından önem taşıyor. İlk kez okula giden çocukların uyum sürecinde, ailelere de önemli görevler düşüyor

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Anaokulu çağında çocuğu olan anne ve babalar; çocuklarının en iyi eğitimi almalarını sağlamak için mücadele ediyor. Ebeveynler, bu konuda haksız da sayılmaz. Çünkü anaokulunda alınan eğitim, çocukların iletişim becerilerini ve yeteneklerini geliştirme açısından büyük önem taşıyor.

FİZİKSEL ŞARTLAR ÖNEMLİ

Emsey Hospital'dan Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca; anaokulu seçiminde ve çocuklara okulu sevdirmede önemli olabilecek noktalar konusunda bilgi verdi. Karaca; annebabaların anaokulu seçerken öncelikle öğretmenin sevecen, sıcakkanlı, anlayışlı, üretken, çalışkan, mesleğini seven, adaletli, alanında yeterli bilgiyi almış ve bu bilgiyi kullanabilme gibi özelliklerinin olmasına dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Uzman doktor, ayrıca yönetim ve fiziksel şartların önemine de değindi. Okulun fiziksel şartlarının çocuk odaklı olması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Orhan Karaca; tuvaletler, lavabolar ve yemekhanenin, çocukların rahat kullanabileceği malzemelerle donatılmış olması gerektiğini belirtti. Okulun, temizlik kurallarına dikkat eden bir kurum olması gerektiğinin de altını önemle çizdi.

AİLE-OKUL İŞBİRLİĞİ ŞART

Okul öncesi çocuğun bakımı kadar; eğitim ve öğretimi de önemlidir. Bu noktada, eğitim ortamı ve eğitim veren kişi öne çıkar. Çocuk anaokulunda sevgi, şefkat ve anlayış çerçevesinde eğitilmelidir. Ulaşım kolaylığı da önemli unsurlardan biridir. Çocuğun okula gidiş-geliş mesafesi çok olmamalıdır. Böylece onun okuldan bu nedenle bıkması engellenmelidir. Çocuk gelişiminde; sevgi, güven, paylaşım, empati, beceri, planlama, liderlik, vicdan duygusu büyük önem taşır. Bu faktörler, ailede verilmeye başlar ve okulda pekişir. Bu nedenle aile ve okul, işbirliği içinde olmalıdır. Anne ve baba başta olmak üzere, aile içi ilişkilerin de çocuk gelişiminde önemli yere sahip olduğu unutulmamalıdır.

İLKOKUL DENEYİMİNİ YAŞAYACAK ÇOCUK KAÇ YAŞINDA OLMALIDIR?
İlkokula başlayacak çocukların yaş konusundaki parametreleri belirlenirken; çocuğun fiziksel ve zihinsel süreçleri ayrı ayrı ele alınmalıdır. Fiziksel açıdan çocuğun; öz bakım, tuvalet ve yemek yeme ihtiyacını kendi başına giderebildiğinden emin olmalısınız. Zihinsel ve ruhsal açıdan da kuralları kavrayıp uyabileceği bir yaşta olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuklar bu özellikleri, genellikle 5-6 yaş civarında edinir.

OKULU ÇOCUKLARA SEVDİRMENİN YOLLARI
Çocuğunuza öncelikle okulun nasıl bir yer olduğunu gösterin. Böylece olumsuz düşünceleri varsa, bunları giderin.
Okulun ilk günleri, çocuk ve aile için zorlu geçebilir. Bu günlerde çocuğunuzu anlamaya çalışın ve ona destek olun.
Çocuğunuzdan ilk defa ayrılıyor olmanın verdiği kaygıyı ve okul hakkındaki tereddütlerinizi ona yansıtmayın.
Çocuğunuzun okula gitmesi ve devam etmesi konusunda tutarlı olun. Okula başlamadan önce çocuğunuza, okula gideceğini anlatıp, onu bu duruma alıştırın.
İlk zamanlar çocuğun okula gidip bir-iki saat vakit geçirdikten sonra eve dönmesi; bu uyum sürecini kolay atlatmasını sağlar. Anneler de bir müddet çocuklarına eşlik edebilir.
Çocuğunuzun farklı tepkiler verebileceği unutulmayın ve anlayışlı olun. Kimi zaman ayrılık kaygısı nedeniyle çocuğunuzda sıkıntı, korku, karın ağrısı, bulantı, heyecan, ağlama görülebilir. Bunun düzelebilmesi için ona destek olun.
Çocuğunuz, terk edileceği düşüncesinin yersiz olduğunu, sizden aldığı destekle görmelidir. İlk günlerde onu okuldan aldığınız saatlere dikkat edin. Böylece kendisinin okula bırakıldığı veya terk edildiği korkusuna kapılmasına engel olabilirsiniz.
Çocuğunuzun okula gitmemek için gösterdiği bahanelere karşı sert bir tutum takınmamalısınız. Ancak kararlı davranın. Çocuğunuzun kaygılarının nedenini anlamaya çalışın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyum sürecinde neler yapılmalı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN