Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarışmacılar ön sınavdan geçiriliyor

Yeni sezonu çarşamba günü başlayacak olan'Kim Milyoner Olmak İster?'in yapımcısı Meltem Kayalı: Elemeler uzun sürüyor. Doldurduğu formu beğendiğimiz adayları, ön sınava alıyoruz. Kimin ne bildiğini yarışmadan önce görüyoruz

Giriş Tarihi: 9.9.2013
ATV ekranlarının reyting rekorları kıran yarışma programı 'Kim Milyoner Olmak İster?', yeni sezona çarşamba günü başlıyor. Birbirinden iddialı yarışmacıların kıyasıya rekabet edeceği 'Kim Milyoner Olmak İster?'in yapımcısı Meltem Kayalı ile bir araya geldik ve programı konuştuk.
Bu yarışmaya 2000 yılında başladık. Artık bu iş, bir televizyon klasiği olsun istiyoruz. Şu an 7-8 yaşında olan yarışmacılar; 18 yaşına geldiklerinde bu yarışmaya katılırsa, çok mutlu olurum.

1.5 MİLYONU GEÇTİK

Başarımızın en önemli faktörü; Kenan Işık'ın sunucumuz olması... Birbirinden ilginç ve donanımlı yarışmacıları da unutmamak gerek... Tabii, sorular da televizyon izleyicisini ekrana bağlıyor. Sürekli bilgi içeren sorular sormak hoşumuza gitmiyor; insanları düşündürecek sorular da hazırlıyoruz. Bu yarışma için altı kişilik editöryal ekip, yoğun şekilde çalışıyor.
Başvurular en son baktığımda 1.5 milyonu geçmişti. Yarışmaya başvuranlarla iki kişi ilgileniyor. Elemeler, epey bir zaman alıyor. Yarışmaya en son başvuran ile ilk başvuranın şansı aynı. Kendinizle ilgili bilgi vermiyorsanız, seçilme şansınız olmuyor. Kendinizi ifade ediş biçiminize göre görüşmeye çağrılıyorsunuz. Biz yarışmacıları seçmiyoruz, onlar kendilerini seçtiriyorlar.

FORM DOLDURMAK YETER

Yarışmaya katılmak için soru cevaplamaya gerek yok! ATV'nin internet sitesindeki formun doldurulması yeterli oluyor. Özellikleri beğenilen kişiler, görüşmeye çağrılıyor. Doldurduğu formu beğendiklerimiz; editörlerden önce benimle görüşüyor ve sınava tabi tutuluyorlar. Bu programın diğer ülkelerdeki versiyonlarında sınav yapılmıyor ama biz, kimin ne kadar bildiğini yarışmadan önce görmek istiyoruz.
Soruları hazırlayan geniş bir grubumuz var; hepsi de profesyonel insanlar. Yüksek ödüllü soruları hazırlayanlarsa; üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler... Ben hazırlanan soruların sayısını 100'den 20'ye indiriyorum. Sayılarını indirdiğimiz sorular, kontrole gidiyor. Kontrol ettirdiğimiz soruları yarışmacılara soruyoruz.
En büyük isteğim; bu yıl bitmeden 1 milyonu vermek... İnşallah yakında biri gelip son soruyu açtıracak ve bu ödülü alacak.

ÖDÜL 9 AY SONRA VERİLİYOR
Yarışmacı, ne kadar çok soruya doğru cevap verirse; bizim de izlenme payımız o kadar artıyor. O yüzden yarışmacı gelip ilk iki soruda gitmesin istiyoruz.
Geçtiğimiz yıllarda ilginç bir olay yaşadık. Ön elemelerde 20 sorudan, 19'una doğru cevap veren bir yarışmacı için stüdyoyu hazırlattım. Konfetiler hazırladık, kutlama planları filan yaptık ama yarışmacı ilk soruda elendi.

Yarışma bittikten sonra; yarışmacıyı kulise alıyoruz. Eğer ödül aldıysa, herkes onu ayakta alkışlıyor. Ödülünü ise dokuz ay sonra alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarışmacılar ön sınavdan geçiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN