Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jean'in en şık hali 'Lokum'

Denim sektörünün önde gelen firmalarından Çalık Denim, Ümit Ünal'ın imzasını taşıyan kapsül koleksiyonlar üretmeye başladı. Firma, kumaşları Lucia Rosin tarafından tasarlanan bu projeye 'Lokum' ismini verdi. Koleksiyon kısa sürede büyük ilgi gördü

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Denim sektörünün önemli firmalarından Çalık Denim, ürettiği kumaşlarla trendlere yön veriyor. Firma, Şubat ayından itibaren kumaş tasarımlarını yapmak üzere Lucia Rosin ile çalışmaya başladı. Öte yandan Çalık Denim; iki ana koleksiyonunun yanı sıra Lokum isimli farklı bir koleksiyona daha imza atıyor. Koleksiyonun kumaş tasarımları Lucia Rosin, kıyafet tasarımları ise Ümit Ünal'ın imzasını taşıyor. Harper's Bazaar dergisinden Hande Kızıl; Rosin ile Lokum kolesiyonunu ve Çalık Denim ile olan heyecan verici çalışmalarını konuştu.

YENİ BİR YAŞAM STİLİ...

Çalık Denim ile çalışmaya nasıl başladınız?
Uzun yıllardır bu işin içindeyim ve Çalık Denim'i de biliyor ve takip ediyordum. Türkiye'de daha önce başka firmalarla çalışmıştım.
Çalık Denim ile bir araya gelmenizde Lokum projesi de etkili olmuş, öyle değil mi?
Geçen sezon Berlin'de Bread&Butter fuarındayken birdenbire Lokum projesi fikri ortaya çıktı. Çalık Denim ile çalışmaya başlamam da bu şekilde oldu. Şubat'ın sonunda çalışmaya başladık; bu benim için de çok yeni ve heyecan verici bir proje.
Projeyi biraz daha geniş bir şekilde anlatır mısınız?
Firmalar kapsül koleksiyonlar üretiyor. Biz dört koleksiyondan oluşan çalışmamıza kapsül demek yerine Lokum adını verdik. Her koleksiyonla bir yaşam stilini anlatmak istedik.
Lokum'un diğer koleksiyonları ne zaman piyasaya çıkacak?
İlki çıktı, ikincisi Eylül sonu gibi piyasada olacak. Japon kültürünü bugünün teknolojilerine uyguladık. Japon bir sanatçı ile çalışıyoruz. El yapımı tasarımları, kendi teknolojimizle kumaşlara uyguladık. Ortaya çıkan şey bizi çok heyecanlandırdı.
Sizin yarattığınız kumaşlar hazır giyim koleksiyonlarını da yönlendiriyor. Koleksiyon yaratırken nelerden ilham alıyorsunuz? Nasıl ilerliyorsunuz?
Tasarım eğitimi aldım ama kumaş tasarımı yapmam meraklı kişiliğimden dolayı başladı. Çok seyahat ediyorum. Mimari ve fotoğraf da beni etkiliyor. Tüm bunları bir araya getirerek bir koleksiyon yaratmaya başlıyorum. Bazen bir fikir çok kolay ortaya çıkıyor.

TASARIM BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yeni trendleri nasıl tahmin ediyorsunuz?
Çalışırsanız, hep iyi bir fikriniz olabilir ama hep meraklı olmak zorundasınız. Tatilde bile olsanız; araştırmaktan vazgeçmemelisiniz. Hayat tecrübeniz çok önemli; okuldan kazandığınızın üzerine eklemeler yapmalısınız. Uzun yıllar Hindistan ve Bali'de çalıştım. Tabii içinizdeki yaratıcılık da çok önemli. Yaratıcılığın ruhunuzda olması gerekiyor. Yaratım sürecinde kendinizi özgür bırakmanız da önemli bir etken.
Kumaşlar, formları ve tasarımları etkiliyor mu?
Kumaş üreticileri çok hızlı, yenilikçi ve gelecekte tutacak kumaşları yaratıyor. Şu anda olandan farklı bir kumaşın peşindeler. Aynı şekilde formları da konuşuyoruz.
Mesela skinny jean'lerin son yıllarda çok moda olması, streç kumaşların yaratımından dolayı mı ortaya çıktı?
Skinny jean, son dönemin en parlak fikirlerindendi. Tasarım ve tasarımcılar bizim için çok önemli. Tasarımcılar ve kumaş üreticileri sürekli olarak beraber çalışıyor. Birbirimizle fikir alışverişinde bulunmamamız imkansız. Bazen tasarımcılar, hayallerindeki kumaşı bizimle paylaşıyor ve biz o kumaşı üretiyoruz.

ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLARDAN BESLENİYOR
Lucia Rosin, kumaş tasarımları yaparken özellikle fotoğraflardan beslendiğini söylüyor. Kendisi de iyi bir fotoğrafçı olan Rosin, gittiği her yerde fotoğraf çektiğini ve detaylardan çok etkilendiğini belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jean'in en şık hali 'Lokum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN