Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annelerin değeri daha iyi anlaşılacak

Giriş Tarihi: 30.9.2013

'Baba Panik Yapma' programını sunan İnci Türkay "Anneler kendilerini çok önemsiyor" diyor. Programa yorumlarıyla destek veren Oktay Aydın ekliyor: Annelerin değerini daha iyi anlayacağız

Bugün ATV ekranlarında başlayacak olan 'Baba Panik Yapma' adlı programı İnci Türkay sunuyor, Yard. Doç. Dr. Oktay Aydın, çocuk psikolojisiyle ilgili bilgiler veriyor. Programda babalar, anneleri olmadan çocuklarına bakmaya çalışıyor. İkiliyle bu yeni programı konuştuk...

BAĞLAR GÜÇLENİYOR

Proramın teklifi size ilk geldiğinde ne hissetiniz?
İNCİ TÜRKAY:
Bu programla ilgili teklif aldığımda öncelikle endişe ettim. Çocukları annelerinden ayırma düşüncesi bana çok garip geldi ama sonra öyle olmadığını ve tam tersine çocukların babalarıyla sanki tatil yapıyormuş gibi yakın ilişki içerisinde olacaklarını öğrenince ikna oldum. Çocuk annesini istediği zaman hemen yanına götürecektik ama hiçbir çocuk annesini sormadı bile. Bu beni çok şaşırttı. Biz anneler kendimizi fazla önemsiyormuşuz, onu fark ettim. Program, baba-çocuk ilişkisinin güçlenmesinde büyük rol üstleniyor. Çocuklar ve babalar arasında güçlü bir bağ kuruluyor.
Programın içeriği nasıl olacak, anlatır mısınız?
İ. T.:
Programda babalarımız; temizlik, yemek ve alışveriş gibi bir annenin ev içinde ve dışında yapması gereken her şeyi ve çocukların bakımını üstleniyor. Babalar ev işlerini beceremiyor ama çocuklarla ilişkileri gayet iyi. Bunu izleyince, siz de göreceksiniz.
OKTAY AYDIN: Program, çocuklar üzerinden topluma bazı mesajlar vermeyi amaçlıyor. 'Baba Panik Yapma', çok eğlenceli ve esprili bir program, çocuklar için bir tatil niteliğinde. Programın en büyük yararı annelere olacak. Babalar, annelerle bu sayede empati kurmaya başlayacak.

BABALAR EV İŞİ BİLMİYOR

Babaların işleri becerememesi ile ilgili nasıl görüntüler oluşuyor?
İ.T.:
Bu programda babaların perişanlığını göreceksiniz. Babaların ev işlerinden ne kadar bihaber olduğu da ortaya çıkıyor. Babaların dünyadan haberi yokmuş, onu görüyoruz. Çok eğlenceli, komik görüntüler izleyeceksiniz. O.A.: Babalarla ilgili genel olarak İnci Hanım'ın söyledikleri doğru ama gerçekten çok becerikli sayabileceğimiz babalar da var. Çocuklar beş gün boyunca o kadar eğleniyor ki, annelerini istememeleri beni şaşırtmadı.

HEPİMİZ ÇOK EĞLENİYORUZ

Oktay Bey, siz kriz anlarında babaların yardımına koştuğunuz için size 'Süper Baba' deniyor. Böyle durumlarda babaları nasıl yönlendiriyorsunuz?
O.A.:
Programda iki rolüm var; biri 'Süper Baba' rolü, biri 'Pedagog' rolü. 'Süper Baba' rolümle, babaların yaptıkları yanlışlara müdahale ediyor, onları doğru olana yönlendiriyorum. 'Pedagog' rolümle de babaların gün içindeki davranışları hakkındaki gözlemlerimi aktarıyorum. Burada çocuklar ile babalar 24 saat birlikteler ama bunun sadece bir kısmı ekrana yansıyor. Ekrana yansıyanın dışındaki sürede de hepimiz çok eğleniyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annelerin değeri daha iyi anlaşılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN