Şefler fena kapışacak!

Giriş Tarihi: 5.10.2013

İki ünlü İngiliz şef Jamie Oliver ve Tom Aikens'ın restoranları, İstanbul'daki Zorlu Center'da açılıyor. Touch İstanbul dergisi; ünlü şefleri karşılaştırdı

JamIe OlIver (38)
HEM ŞEF, HEM DE SICAK VE SEVECEN BİR TV STARI

Jamie Oliver'ın mutfağı daha çok İtalyan yemeklerinden oluşuyor. Aşçılığa olan ilgisi Essex'te babasının sahibi olduğu The Cricketers adlı pub'da başlamış. İlk aşçılık eğitimini ise İstanbul'da da bir şubesi bulunan Carluccio's restoran zincirinin sahibi ünlü şef Antonio Carluccio'nun yanında, İtalyan mutfağı üzerine almış.
Sahibi olduğu hiçbir restoranının Michelin yıldızı yok.

AİLESİNE ÇOK DÜŞKÜN

Ünlü şef, sıcak tavırları ve sevecenliği ile tanınıyor.
Jamie Oliver bir TV starı; dünyanın her yerinde programları yayınlanıyor ve çok popüler.
Oliver, oldukça sakin bir hayat sürüyor. Uzun yıllardır evli ve dört çocuğu var. TV programlarında çoğu zaman ailesine de yer veriyor.
Jamie Oliver dünya üzerinde sağlıklı beslenme konusunda bir fenomen haline geldi. Okulların, öğrencilere sağlıklı besinler vermesi ve öğrencilerin taze sebze-meyve tüketmesi için çaba harcıyor. Ayrıca ilk şubesini Londra'da açtığı Fifteen isimli restoranında düşük gelirli ailelerin çocuklarını şef olarak eğitiyor ve onlara iş imkanı sağlıyor. Fifteen'in Cornwall ve Melbourne'de de şubesi var ve aynı amaçla çalışıyorlar.

ALTI RESTORANI VAR

Jamie Oliver restoran gelirlerinin yanı sıra TV programları ve kitapları ile de çok kazanan bir şef ve yazar. 150 milyon pound serveti ile İngiltere'nin 501'inci en zengin insanı.
Şu anda Barbecoa, Fifteen, Jamie's Italian, Recipease Jamie Oliver, Union Jacks ve Jamie Oliver's Diner adlı altı restoranı var.

Tom AIkens (43)
EN GENÇ MICHELIN YILDIZLI ŞEF UNVANI VAR

Tom Aikens, Fransız mutfağı eğitimi almış bir şef. Ailesi hem sebze- meyve yetiştiricisi, hem de şarap tüccarı olan Aikens; çok genç yaşta Fransa'nın birçok yerini gezmiş. 12 yaşında birçok yemeği ustalıkla yapar hale gelmiş.
Tom Aikens, 'en genç Michelin yıldızı alan şef' unvanını taşıyor. 26 yaşında, iki Michelin yıldızı alan Battersea adlı restoranın şefliğini yaparak bu unvana kavuşmuş.

MUTFAK CANAVARI

Aikens, mutfakta tam bir canavar olarak biliniyor. Yakın çalışanları bile onun mutfağını cehennem olarak tanımlıyor. Şef; 18 saate kadar çıkan çalışma saatlerine kadınların dayanamadığını, erkeklerin daha dirençli olduğunu söylüyor.
Popüler olmak hiç ona göre değil; zaten hiç de sevmiyor, tercih etmiyor. Jamie Oliver içinse "O bir aşçı, şef değil" diyor.

ASİ BİR KİŞİLİK

Kendisi, asi bir şef. Özel hayatında da tam anlamıyla öyle... İki kez evlenip boşanmış. Zaten pek sabırlı olmadığını kendisi de söylüyor. Şimdi ise bir sevgilisi ve bebeği var.
Tom Aikens'ın, deniz canlıları kaynaklarının sürdürülebilir olması için çalışmaları var. Ancak bu konuda Jamie Oliver kadar popüler değil.
Aikens'ın sereti Jamie Oliver'la yarışamaz bile.
Şu anda Tom's Deli, Tom's Kitchen ve Tom Aikens adlı üç restoranı bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şefler fena kapışacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN