Şık güzel zarif

Bir dönem podyumların en ünlü isimleri arasında gösterilen yedi eski manken, Harper's Bazaar dergisine stil sırlarını anlattı. Yıllarca podyumlara damgalarını vurduktan sonra şu an çok farklı bir yaşam süren ünlü isimler adeta birer zarafet ikonu...

Giriş Tarihi: 7.10.2013
DEMET ŞENER KUTLUAY
Demet Şener Kutluay, 1995 yılında 'Türkiye Güzeli' seçildi. Yarışmanın ardından mankenliğe başlayan Kutluay, bugün 36 yaşında. İki çocuk annesi Kutluay, mesleğini özel projelerde hâlâ sürdürüyor. "Nadir de olsa birkaç önemli ismin imaj çekimlerini yapıyorum" diyor. Ünlü manken stiliyle ilgili olarak da şöyle konuşuyor: "Kıyafetlerimin; kişiliğimin ve kendimin önüne geçmesini sevmiyorum. Girdiğiniz bir ortamda ne giydiğinizden ziyade, ne kadar zarif göründüğünüzün daha önemli olduğunu düşünüyorum."

DEMET YORUÇ
Demet Yoruç, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim görürken mankenliğe başladı. Okulun yoğunluğundan dolayı bir süre sonra mankenliği bıraktı ve Amerika'ya gitti. Yoruç o yılları şöyle anlatıyor: "Türkiye'de çeşitli resim sergilerine katıldıktan sonra 2004'te New York'a gitmeye karar verdim. Sanat için gitmiştim, fakat karşıma yoga çıktı ve yoga eğitimi alıp hayatımın yönünü değiştirdim." Şu an profesyonel bir yoga eğitmeni olan eski manken, spor ve sağlıklı yaşamla iç içe bir hayat sürüyor, bir yandan da resim çalışmalarına devam ediyor.

BEGÜ M ÖZBEK
10 yıl modellik yaptıktan sonra kariyerini turizm ve halkla ilişkiler alanına yönelten Begüm Özbek, zaman zaman modellikte iyi işlerde yer almayı sürdürüyor. "Mankenlik farklı bir iş. Ben de hâlâ bazı işlerde yer alıyorun. Zaten dünyada da öyle bir akım var, birçok büyük marka ve dergi, eski modellerle çalışılıyor" diyor. "Stiliniz nedir?" sorusuna Özbek şu cevabı veriyor: "Genellikle rahat giysileri tercih ediyorum. Eğer özel bir davet için giyineceksem, daha çok maskülen parçalar seviyorum." Ünlü manken, "Harper's Bazaar benim için de çok önemli bir dergi. 1998-2000 yılları arasında üç kez kapak kızı olmuştum" diyor.

DENİZ AKKAYA
Deniz Akkaya, profesyonel modellik hayatını aktif olarak devam ettiren, şanslı genlere sahip kadınlardan. Şu sıralar kendi tekstil markasını yapılandırmakla meşgul olan Akkaya; "Şu an iki tiyatro oyununa başladım" diyor. Ünlü manken stilinin yıllardır değişmediğini söyleyip sözlerini şöyle sürdürüyor: "35 yaşına gelmiş bir kadın hâlâ alışveriş yaparken 'Acaba ne alsam; bu bana yakışır mı?' diye düşünüyorsa, aslında kendi stilini bulamamış demektir bana kalırsa!"

SİNEM GÜ VEN
Yaklaşık 19 yıllık bir modellik kariyerinin ardından mankenliği bırakan Sinem Güven, bugün kızı Defne ve ailesiyle mutlu bir hayatı olduğunu söylüyor. Güven güzellikle ilgili olarak "Kusursuz yüz hatlarına sahip olmak önemli değil, bir aura'sı olmalı insanın" diyor. Güven sitiliyle ilgili olarak da şöyle konuşuyor: "Duruşunuzla farklılığınızı ortaya koymanız şart. Tabii kendi bedeninizi de iyi tanımanız gerekiyor; defolarını bilip onları kapatacak biçimde giyinebilmeli insan."

KOREL KUBİLAY
Üniversiteden sonra modelliğe başlayan Korel Kubilay, yaklaşık altı yıl boyunca aralıksız çalışmış. Kubilay son yıllarda eşi Kuntay Ballar ile birlikte İstanbul'dan uzak yaşıyor. Yalın bir stili olan ve şu an doğayla iç içe yaşamaktan çok memnun olduğunu söyleyen Kubilay, şöyle konuşuyor: "Modada her şeyden esinlenebiliyorum. 'Sadece jean ya da siyah tişört giyerim' gibi bir kalıbım yok. Her seçeneğe açık bir yapım var. Topuklu ayakkabı giymem gerekiyorsa, onu da giyerim ama her zaman sade olmayı seviyorum."

SABAHAT DOĞANYIL MAZ
Ünlü manken Sabahat Doğanyılmaz, "Stilde farklılığı seviyorum. Mesela trend bir parçayı satın alırım, bir sonraki sene giyerim. Çünkü herkesle aynı görünmekten hoşlanmıyorum" diyor. Doğanyılmaz'ın, stilinden en çok etkilendiği isim Sophia Loren... İçine sinecek farklı ve yeni kampanya çekimlerine her zaman sıcak bakan deneyimli model, son yıllarda seramik ile uğraşıyor, hatta onu hobiden öteye taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şık güzel zarif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN