Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abartılacak bir şey yok!

Apple'ı alt eden çocuk' olarak tanınan Mert Erdir, hakkındaki yakıştırmayı komik buluyor: Abartılacak bir şey yok. İşletim sisteminin yazılımında açık buldum; o kadar

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Mert Erdir, henüz 17 yaşında bir lise öğrencisi. 'Apple'ı alt eden çocuk olarak' gündeme gelen Erdir, firmanın mobil işletim sistemi iOS 5'i denemek için bulduğu yöntemi web sitesinde binlerce kişiyle paylaşmıştı. 'SOS Adası' isimli bir yarışmaya katılan Mert Erdir, hakkında merak edilenleri anlattı...
17 yaşındayken Apple'ın açığını bir günde çözdüğünüz haberleriyle gündeme geldiniz. Bu merak nereden geliyor?
Teknolojiye her zaman meraklıydım. Ailemde IBM'de çalışan kişiler de var. Ailem bana ilk bilgisayarımı küçük yaşlarda aldı. Ben de teknolojik anlamda sürekli yeni şeyler denemeye, öğrenmeye meraklıydım. Daha sonra da benim bir telefonun işletim sistemini denemek için bulduğum 'açık', basının dikkatini çekti.

BIÇAKLA TEHDİT ETTİM!

'Apple'ı alt eden çocuk' olarak bilinmek size ne hissettiriyor?
Biraz komik aslında çünkü ortada öyle bir şey yok. Ben bir işletim sisteminin yazılım sürümünde, herkesin kullanabilmesini sağlayan bir açık buldum sadece. Sürümler de, açıkların bulunup düzeltilmesi içindir zaten.
'SOS Adası' adı altında uluslararası bir yarışmaya katıldınız. Dünya çapında seçilen 16 yarışmacı arasına girmişsiniz. Bunu nasıl başardınız?
Bir form doldurdum. Ardından bana video çekmem için mail attılar. Bilgisayarımı açıp web cam'den rahat rahat kendimi anlattım. Sanırım yarışmacıların gerçek kişiliğini görmek istedikleri için de bu gayet yerinde oldu. Sonra çektiğim videoyu gönderdiğim e-postadan beni seçtiklerine dair bir cevap geldi. Bu arada videonun sonunda şakayla karışık bıçakla tehdit etmiştim; belki onun da etkisi olmuştur.

TASARIM OKUYACAğIM

Genç yaşta bu kadar başarı yakalamış biri olarak gelecekte ne yapmayı planlıyorsunuz?
Yarışmadan sonra İtalya'da ürün tasarımı okuyacağım. Onun dışında fotoğrafçılık yapıyorum. Bir de birkaç arkadaşımla birlikte, iletişim halinde olabileceğimiz bir network projesi üzerinde çalışıyoruz.
Nasıl bir proje olacak?
Ana fikir olarak; bir şeyler üreten, bir şeylerle uğraşan insanları bir araya getirmek istiyoruz. Mesela resim yapıyorsun ama bir gün evindeki gardırobu tamir etmeye heveslendin... Bizim bünyemizdeysen ve bu işlerden anlayan biri de bize dahilse, onunla iletişime geçebileceksin.

YARIŞMAYA ÇİKOLATA YİYEREK HAZIRLANDIM
'SOS Adası'nda iddialı mısınız?
Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz? Benim için asıl önemli olan, adaya gitmek ve hayatta kalma deneyimini yasamak, sonrası pek önemli değil. Özel bir hazırlık da yapmadım. Spora yazıldım; gitmedim. Onun yerine bol bol çikolata yedim! Ben her zaman kendi limitlerimi zorlamak isterim. Her zaman ıssız bir adada yaşam nasıl olur, merak etmişimdir. Bu da özel bir deneyim olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abartılacak bir şey yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN