Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatınızı ertelemeye son verin!

Giriş Tarihi: 30.10.2013

Sürekli kendinize söz verip tutamıyor, planlarınızı gerçekleştiremiyorsanız; erteleme alışkanlığınız ilerlemiş olabilir. Cosmopolitan, yaşamı olumsuz etkileyen bu sorunu aşmanın yollarını derledi

Bazen hepimiz, sıkıcı bulduğumuz ve bize zor gelen şeyleri erteleriz. Yetiştirilmesi gereken bir iş, market alışverişi, spora veya diyete başlamak, sigarayı bırakmak gibi... Bazen ertelemenin boyutu öyle büyük olur ki; bir işi yapmaktan yıllarca kaçabiliriz. Ertelemek; herkesin yaptığı bir eylem olsa da, bazı durumlarda kronik hale gelebilir ve kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir.

TEMBEL DAMGASI YİYEBİLİRSİNİZ
İşlerin sarkmasına, strese ve paniğe sebep olabilen erteleme işi; bazen bir şeyin gözde büyümesine, hatta hiç yapılmamasına yol açar. Ardından da yoğun suçluluk ve başarısızlık duygusu yaratabilir. İş dünyasında işleri durmadan erteleyen, son anda stres ve baskı altında özensiz şekilde yetiştirmeye çalışan ya da o işi hiç yapmayan kişiler; sorumsuz ve tembel damgası yiyebilir. Arkadaşlar arasında da verilen bir görevi durmadan ertelemek; o kişinin güvenilirliğini sarsar ve sosyal açıdan problemler yaşamasına sebep olabilir. Eğer bir kişi, hayatının belli alanlarında yapması gereken şeylerden sürekli kaçıyorsa, ertelemenin psikolojik bir probleme dönüştüğünü söyleyebiliriz.

SEBEBİ ÖZGÜVEN SORUNU VE KAYGI

Ertelemenin birçok sebebi olabilir. Bunu alışkanlık haline getiren kişilerde; özgüven sorunu, yoğun kaygı ve mükemmeliyetçiliğin üst seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Özgüven problemi olan kişiler; yapacakları iş ya da aldığı sorumluluk için yetersiz olduğunu düşünür ve yapılacak şeyi durmadan erteler. Yoğun kaygı da kişiyi harekete geçmekten alıkoyar. Bir iş ertelendikçe gözde daha fazla büyür, zaman daralır, kaygı artar. Ertelemek; kendi başına bir problemmiş gibi görünse de, kişiler genellikle kendilerindeki asıl problemin farkında olmaz ve ertelemeyi tembellik olarak nitelendirebilirler. Bu noktada psikolojik destek almak, altta yatan problemleri çözmeye yardımcı olur.

BU SORUNLA NASIL BAŞ EDİLİR?
SONUCA ODAKLANIN: Yapılması gereken işten sonra diğer şeylere yönelirseniz, motivasyonunuz artar. Görevinizi tamamladığınız için yeterliliğinizi fark edersiniz.
DİKKATİNİZİ TOPLAYIN: Gürültüyü izole eden bir kulaklık takmak veya bir işle meşgulken internette gezinmemek, işe odaklanmanızı sağlayacaktır.
MOLA VERİN: Bir program oluşturun ve işlerinizin arasına küçük molalar yerleştirin. Bu sayede zihin rahatlayacağı için çok daha verimli sonuçlar elde edilebilir.
MÜKEMMELLİĞİ BIRAKIN: Her şeyin mükemmel olması gerektiğini düşünmek, performansı olumsuz etkileyebilir ve ertelemeyi tetikler. Yerinizde saymamak için bu düşünceden kurtulmalısınız.
ARKADAŞ EDİNİN: Bir işi tamamlama sürecinde yanınızda birilerinin olması, motivasyon açısından önemlidir. Size taktik ve tüyolar verecek bir çalışma arkadaşı bulabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatınızı ertelemeye son verin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN