Yeşim Salkım bu kez güldürüyor

'Gizli Özne' isimli oyunla ilk kez sahneye çıkan yakışıklı oyuncu Hakan Eratik, başarılı performansıyla göz dolduruyor. Eratik ve eşi Yeşim Salkım, komedi türündeki oyunda bol bol güldürüyor

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Geçtiğimiz yıl Göksel Kortay'ın yönetmenliğinde sahneye koydukları 'Baş Belası' adlı oyunla dikkat çeken Tiyatro Esen, bu yıl ikinci oyunları 'Gizli Özne'yi tiyatro severlerle buluşturuyor. 1986 doğumlu Eray Yasin Işık'ın yazdığı psikolojik komedi türündeki oyunda, tiyatronun kurucusu Arda Esen de rol alıyor. Oyunun başrollerini; Esen'le birlikte Hakan Eratik-Yeşim Salkım çifti paylaşıyor. Bora Sivri ve Sedat Bilenler de oyunda rol alıyor. Tiyatro Esen'in kurucuları arasında yer alan ve 'Kurtlar Vadisi: Pusu'da da rol alan Çiğdem Batur, aynı zamanda oyunun kostüm tasarımını üstlenmiş. Proje danışmanlığını İpek Kadılar'ın yaptığı oyunda ışık tasarımı Yüksel Aymaz'a, dekorlar da Murat Yılmaz'a ait.

Para kazanma sanatı

Yeşim Salkım ile eşi Hakan Eratik'i ilk kez aynı sahnede buluşturan oyunu geçtiğimiz hafta Akatlar Kültür Merkezi'nde yapılan prömiyerinde izledim. Tek tutkusu resim olan ama yaptığı resimleri kendisinden başka kimseye beğendiremeyen 'Eray' (Arda Esen) ile bir şirkette muhasebecilik yapan 'Yasin'in (Hakan Eratik) hikayesini anlatan oyun; gerek sanat üzerine yaptığı tespitlerle, gerekse kadınerkek ilişkileriyle ilgili diyaloglarıyla dikkat çekiyor. Örneğin, resim yapan 'Eray', resimden hiçbir şey anlamayan 'Yasin'e; "Sanat para etmeyince para sanat haline geldi" diyor ve para kazanmanın sanat olduğunu söylüyor. Oyundaki tek kadın Yeşim Salkım… Salkım, 'Yasin'in bir kafede tanıştığı 'Ceren' rolüyle izleyici karşısına çıkıyor. İlk etapta hafifmeşrep bir kadın izlenimi yaratan 'Ceren'in gel-gitleri, kadınlara nasıl davranacağı hakkında en ufak bir bilgisi ve tecrübesi olmayan 'Yasin'in komik davranışlarıyla birleşiyor. Bugüne kadar daha çok dram türü işlerde rol almış olan Salkım, bu oyunla seyirciyi güldürmeyi başarıyor. Salkım ve Eratik, karı-koca olmalarının avantajını sahnede çok iyi kullanıyor ama 'Yasin' ile 'Ceren' arasındaki aşka ikna olmuyor seyirci.

Eratik'ten başarılı performans

Oyunun tüm yükü neredeyse Eratik'in sırtına yüklenmiş. Eratik de bu rolünün altından başarıyla kalkmış. Sahnede çekingen, gözlüklü ve kravatlı bir memur tipi çizen Eratik, ilk kez sahneye çıkmasına rağmen gerçekçi bir performans sergiliyor. Oyunun güldürü noktalarında da Kayserili ev sahibini oynayan Bora Sivri ve polis oğlunu oynayan Sedat Bilenler'in hakkını teslim etmek gerek. Oyunda bu ikilinin yaptığı kelime oyunları çok alkış alıyor. İki perdelik oyun genel anlamda vâdettiği kahkahayı attırmayı başarsa da, sonunu erken tahmin ettirmesi bakımından bir parça hayal kırıklığı yaratıyor; seyirciyi ters köşe yapamıyor. İlerleyen günlerde bu sıkıntının aşılacağını düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşim Salkım bu kez güldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN