Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suşi yemenin inceliklerini öğrenin!

Japon mutfağının ünlü lezzeti suşi; ülkemizde de çok popüler. Esquire, bu kültürü tanımak ve suşi yemenin inceliklerini öğrenmek isteyenler için bir rehber hazırladı

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Suşi; çeşitli balıkların veya deniz ürünlerinin, yeşillikler ve suşi pilavıyla birlikte servis edilmesiyle yapılıyor. Suşi yapımında ağırlıklı olarak kullanılan çiğ balık; marine edilmiş ve soslanmış bir halde sunuluyor. Mevsime göre, haşlanmış ya da kızarmış malzemelerden de suşi yapılabiliyor. Pişmiş yılan balıklı ya da karidesli çeşitleri de mevcut.

ÜÇ SOSLA SERVİS EDİLİR
Çoğunlukla, suşilerin kötü koktuğuna inanılıyor. Aksine, özellikle deniz kokusunu seviyorsanız; suşi kokusuna da hemen alışabilirsiniz. Suşinin yapımı kadar, yeme şekli de çok önemli. Peki, suşi yemenin incelikleri nelerdir? Suşi; üç olmazsa olmaz malzemeyle birlikte servis edilir. Bunlar; wasabi, soya sosu ve gari'dir.
WASABI: Japon bayır turbu ve baharatlardan elde edilen wasabi; çok acı bir sos. Hazırlandıktan 15 dakika sonra aromasını yitiriyor. Wasabi ile uyum sağlayan en güzel tat ise soya sosu. Wasabi'nin orijinal Japon turbu ile yapılanı makbul ancak farklı turp çeşitleriyle de yapılabiliyor. Wasabi'nin; kanser, astım ve alerjik hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.
GARI: Pembemsi renkli ve hafif tatlımsı tadıyla gari (zencefil kökü turşusu); garnitür olarak yenir ve suşinin lezzetini tamamlar. Gari'nin en önemli özelliği, farklı suşi çeşitlerini yerken ağızdaki tadı sıfırlamasıdır.
SOYA SOSU: Türk mutfağında da kullanılan soya sosu, suşi çeşitlerinin olmazsa olmazı. Ancak kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Suşinin pirinç kısmı değil, iç malzemelerin olduğu kısım sosa batırılmalıdır. Aksi halde, pirinç tüm sosu emerek dağılabilir ve aynı zamanda suşinin tadını bozabilir. Ayrıca, soya sosu, Çin ve Japon mutfağında tuz yerine kullanılan bir sostur.
'ÇUBUK' SORUNU
Suşi yerken Japonca'da 'hashi' denilen, özel yemek çubukları kullanılır. Kullanımı biraz zor olduğu için, bir Japon restoranına gitmeden önce pratik yapmanız gerekebilir. Çubuk; önce başparmak ve işaret parmağı arasındaki boşluğa yerleştirilir. Sonra yüzük parmağı ve küçük parmağın birleştirilmesiyle, alt bölümünden desteklenir. Diğer çubuk, üst kısımda serbest kalan işaret parmağı ve orta parmak arasına yerleştirilerek başparmağın uç tarafıyla desteklenir. Çubuk kullanımında önemli olan; üst kısımda kalan çubuğun rahatça hareket ettirilebilmesidir. Çubuklar, olabildiğince geniş açıyla tutulmalıdır.

YANINDA NE İÇİLİR?
Suşi yerken yanında ne içildiği konusunda herhangi bir kural yok ama farklı çay ve Japon içkilerinden birini seçebilirsiniz. En çok tercih edilenler; yaseminli çay, yeşil çay, beyaz şarap ve sake'dir. Geleneksel Japon içkisi sake'nin ana maddesi pirinçtir.

DÖRT TEMEL ÇEŞİDİ VAR
1- NIGIRI: El ile sıkıştırılarak hazırlanan haşlanmış pirincin üzerine deniz ürünü konularak hazırlanan suşi çeşidi.
2- MAKI: Haşlanmış pirinç, deniz ürünleri ve ekstra malzemelerin; deniz yosununa sarılmasıyla elde edilen rulo şeklindeki suşi çeşidi.
3- URAMAKI: Deniz yosununun iç malzeme olarak kullanıldığı, deniz ürünlerinin de pirincin üzerine konulduğu suşi çeşididir. En çok tüketilen suşidir diyebiliriz.
4- SASHIMI: Dilimler halinde, pirinç olmadan tek başına servis edilen deniz ürünleridir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suşi yemenin inceliklerini öğrenin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN