Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkekler kadınlar karşısında hep ergen

'Erkek Tarafı' filminin oyuncuları; Mert Fırat, Onur Ünsal ve Timur Acar, Yeni Aktüel dergisine konuştu. Mert Fırat, "Erkekler kadınlara karşı hep ergen oluyor" dedi

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Yedi farklı mesleğe mensup bir grup erkeğin gerçekleşemeyen bir düğün sonrasında yaşadıklarını anlatan 'Erkek Tarafı', 22 Kasım Cuma günü vizyona girecek. Beş sene boyunca Oyun Atölyesi'nde 'Testosteron' adıyla oynayan oyunun filminde de rol alan Mert Fırat, Onur Ünsal ve Timur Acar, erkek dünyasını Sebla Koçan'a anlattı...

ŞARKI ANLATIYOR
'Testosteron' oyunu 'Erkek Tarafı' filmiyle aynı metne sahip. Oyunu izlemeyenler için kısa bir özet alabilir miyiz?
ONUR ÜNSAL:
Mesele büyük bir kavgayla başlıyor ve sonra kavganın nedenlerini görüyoruz. Düğünde yaşanmış bazı hikayeler sonrası yedi erkek, kadınlarla olan travmatik durumlarını anlatmaya başlıyor.
Filmde Ümit Besen'in meşhur 'Nikah Masası' şarkısını söylüyorsunuz. Bu şarkıyı söylemek nereden aklınıza geldi?
TİMUR ACAR:
Filmle çok örtüşen bir şarkı 'Nikah Masası'. İzleyince göreceksiniz.
MERT FIRAT: Oyunda da 'Nikah Masası' söylediğimiz bir an vardı ama filmde başka bir cover oldu. Müziklerimizi Gevende'den Ahmet Bilgiç, Okan Kaya ve Taner Yücel yaptı.
Erkeklerin saçma davranışlarına 'Post-ergenlik halleri' derler genellikle... Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
M.F.:
Aslında erkekler kadınlara karşı hep ergen. Oyunumuz bizlere, 'Ergenlikten Erkekliğe Geçiş Ritüeli' diye bir kitap öneriyor mesela. O kitapta sahiden de erkeklerin birer 'balon erkek' olarak dolaşması, ilişkide yenilmeyi 'yok olma' sayması, verasetlerini yitirmesi, kusmaktan saldırmaya saçmasapan şeyler yapmaya kadar giden farklı süreçler anlatılıyor.

KADINLAR OYUNDAN ÇOK KEYİF ALIYORDU
Erkekler kendi aralarında dertlerini konu etmiyor pek sanki. O damar yakalandığı için mi ilgi görüyor bu metin sizce?
T.A.:
Evet, ama ilginç bir şekilde kadınlar 'Testosteron' oyununda inanılmaz keyif alıyorlardı. Kadın matinesi yapmıştık ama olmadı, çünkü kadın yanındaki erkeğin sahnedeki haline gülüyordu. 'Böylesiniz' demek istiyordu, o kodlar çözülüyordu.

ERKEK DÜNYASI MERAK EDİLİYOR
M.F.:
Bizim salonun yüzde 60'ı hep kadın seyirciydi. Artı-eksi kutup durumu... Biz başlarda 'Hangi kadın izler ki bu oyunu?' diyorduk ama kadınlar daha çok gelmeye başladı oyuna. Bunun nedeni de; kadınların 'Erkekler yalnızken bizim hakkımızda ne konuşuyorlar?' diye meraklanmaları....

ÇEKİMDE MERT'E GÜLDÜM
Filmde en çok eğlendiğiniz sahne hangisi?
O.Ü.:
Hepsi ama ben Timur'a çok güldüm.
T.A.: Niye ki?
O.Ü.: O kadar kötüydü ki, hep güldüm! Hahaha... Biz oyunda rahat rahat gülemiyorduk. Mert'in garsonun anlattıklarını dinlediği bir sahnemiz vardı, onu dinlerken her seferinde Mert'e çok gülüyordum.
M.F.: Onur da gerçekten komikti. Hem tipi, hem kahkahası. Timur'un gülmesi de başka güldürüyor insanı.
Gülme molaları uzatıyordur çekimi tabii...
O.Ü.:
Çekimlerde çok vaktimiz yoktu. Normalde kendimi çok eleştiririm ama çekim sırasında ortaya komik bir şeyin çıktığını hissettim. Temposu yüksek bir iş olduğunu, bunun da Avrupalı bir yazara ait olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkekler kadınlar karşısında hep ergen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN