Herkes her şeyi giymekte özgür

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Artık herkes; yaşına, başına, sosyal statüsüne bakmadan, gider mi, gitmez mi diye düşünmeden her şeyi giyiyor. Aslında hiçbir tanım; kişinin giyimini sınırlandırmamalı.
İşte bu yüzden, modanın geldiği bu noktadan mutluyum.
Yani yaşımız ilerledi diye kendimize kırmızı giymeyi yasak ederek, müdür olduk diye yırtık jean giymeyi bırakarak, kalçamız geniş diye dar elbise giymeyi kendimize yakıştırmayarak geçen upuzun bir zamanın, bir başka deyişle moda faşistliğinin sonuna geldik.
Instyle dergisindeki 'Arkadaşlık bileziği takmak için çok mu yaşlısın?' başlıklı yazıyı okuduğumda, konuyla ilgili bütün taşlar kafamda yerine oturdu. Yazıda kısaca; 'Her şey Madonna'nın kırmızı kabala bileziğiyle başladı. Herkes ama herkes; yaşına, başına, cinsiyetine bakmadan bu iplerden taktı; Prens William'dan Nicole Richie'ye kadar...' Ben artık hayatta bu tür baskıların yerinin olmadığına emin oldum. İşte giyimdeki eski klişelerden birkaç örnek:
DAR ELBİSE: Evet, Taylor Swift genç, dinç ve muhtemelen terlemiyor bile!
Likralı elbiseler vücudu sarar, tutar ama bir o kadar da terletir ve etleri taşırır! Taş gibi değilsen giyme ve kaderine küs ya da giy ve ucuz görün! Fakat aslında bu elbise size uygun mu, değil mi diye karar vermek için tek kriter; elbisenin içinde kendinizi mengeneye sıkıştırılmış gibi hissedip hissetmediğin...
Bir de terlediğinizde kokmayı göze alıyor musunuz?
İşte bütün sorun bu.
YIRTIK JEAN: Ben 30 senedir yırtık jean giyiyorum.
Seneler içinde jean'de sadece renkler ve kalıplar değişiyor.
Eskiden jean'leri kendim jiletle keserdim; şimdi hazır alıyorum.
Bana yakışıyor mu?
Evet; asi, biraz punk ve ekliktik bir tarzım olduğu için yakışıyor.
Kazandığım parayla, bu pantalonu giyip giymememin nasıl bir bağlantısı olabilir kestiremiyorum.
Bütçen kısıtlıysa bir jean'in olur, bütçe problemin yoksa birden çok olur...
MESAJLI TİŞÖRT: Mesaj vermek, sadece gençliğin tekelinde bir şey midir? "Hayır" dediğinizi duyar gibiyim. Bu durumda; yaşla deneyimin harmanlanması sonucu, yaşınıza göre verdiğiniz mesaj da değişir. Yani insan her yaşta 'barış, özgürlük ve rock' sevebilir. Ama 'Kız arkadaşının, benim kadar güzel olmasını istemez misin?' yazılı bir tişört, hangi yaşın ruhuna uygun olur, siz karar verin.
ÇİZGİ KAHRAMAN BASKISI: Bu, çok ince bir konu. Ben neredeyse 35 yaşına kadar; Mickey Mouse, Snoopy ne varsa giydim. Benim çocukluğumda, bu kahramanların ürünleri ülkemizde yoktu ve dolayısıyla bunlara aç büyüdüm. Ancak 35 yaşında doyabildim! Siz de kendinizi gerizekalı ergen bir çocuk gibi göstermek istiyorsanız, bunları giyebilirsiniz.
Örnekler daha uzar gider.
Ama unutmayın; kimse o elbiseyi giydiğiniz için size aşık olmaz ya da sizi terk etmez.
Kıyafetler elimizdeki joker gibidir.
Size yardım eder ama tek jokerle de hiç bir el kazanılmaz.

SAÇLARDA SON TRENDLER
Artık saçlarda bukle ve bozuk bukle modası OUT oldu. Yine de her yerde gördüğüm bu saç tarzı, beni hayattan soğutuyor! Saçımı yaptırmaya gittiğim Etiler'deki Juju'da ise saç modasındaki yenilikleri fark ettim. Son olarak; bozuk fön ya da su dalgası gibi alternatiflerin yanında örüp de açılmış gibi görünen saçların ve deniz kızı burgularının çok popüler olduğunu gördüm. Siz de deniz kızı dalgası için Bliss'in üçlü vak makinesini, düzensiz dalgalar içinse Touslet Tresses'i kullanabilirsiniz.

TülIN
Taç takmak için kraliyet ailesi üyesi olmaya gerek yok çünkü taşlı taçlar IN.

TülOUT

Yılbaşı yaklaşsa da, yılbaşını çağrıştıran nailart (tırnak sanatı) durumları OUT.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes her şeyi giymekte özgür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN