Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jean'ce konuşmak isteyenlere...

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Yeni bir jean almaya gittiğinizde, anlamını bilmediğiniz birçok terimle karşılaşmanız mümkün. İşte, jean etiketlerinde ve mağazalarda karşılaşabileceğiniz bazı ifadelerin anlamları:
KOT PANTOLON: Aslında kot diye bir şey yoktur. Doğrusu; denim pantolon ya da blue jean'dir. Kot ismi, İzmir'de bu tür pantolonlar üreten Muhteşem Kot adlı firmadan geliyor.
RAW DENİM: Boyandıktan sonra yıkanma işleminden geçirilmeyen, uzun kullanım sonrası vücuda oturan bir denim türü.
SELVEDGE DENİM: Modern dokuma tezgahları yerine, eski stil mekik dokuma ile çalışan tezgahlarda üretiliyor. Bu kumaşlar daha dar olduklarından, esneme payını artırmak için 'selvedge' kenarları birbirine dikiliyor. Bu kenarlar; kırmızı, beyaz, yeşil, kahverengi veya sarı iplikle birleştiriliyor. Gerçek vintage jean'leri, selvedge kenarlarından tanıyabilirsiniz.
COATED DENİM: Deri görünümlü denim kumaşlara verilen ad. Kumaş, üzerine likra, reçine, vaks gibi maddeler kaplanmasıyla deri görünümüne bürünüyor ama maliyeti deriden daha düşük oluyor.
JEGGINGS: Denim görünümlü tayt.
DESTROYED JEAN: Kesilmiş ya da parçalanmış gibi görünen jean.
ORGANİK DENİM: Tamamen organik koton kullanılarak doğal kumaşlardan yapılıyor; hiçbir şekilde suni gübre veya ilaç kullanılmıyor.

RENGARENK DE SEN Lİ JEAN 'LER
BULL DENİM: Klasik denimlerde mavi ve beyaz iplik kullanılarak yapılan çapraz dokumanın aksine, kullanılan iplikler dokuma safhasından sonra boyanıyor. Böylece diğer denimlerde olduğu gibi arada beyazlıklar kalmıyor.
MERSERİZE DENİM: İpliğe parlaklık vermek ve kumaşı boyaya hazırlamak için, denim kumaşın yakıcı soda ile yıkanmasıyla elde ediliyor. Böylece kumaş boyayı daha iyi tutuyor ve daha uzun süre kalıcı oluyor.
PRINTED DENİM: Üzerinde desen olan jean'ler; lazer tekniği ile kumaş yakılarak elde ediliyor. Bunun yanı sıra, boyama ve baskı metodları da uygulanabiliyor. Daha sade desenler elde edilebildiği gibi rengarenk, ekoseli, leopar ve çiçek desenli pantolonlar da yapılabiliyor.
FLARE: Geniş paça kesim jean.
BOOT CUT: Boru paça kesim jean.
BAGGY, LOOSE, TAPERED JEAN: Rahat, bol kesim jean.
SKINNY/SLIM JEAN: Dar kesim jean. Son dönemde çokça tercih ediliyor.

JEAN ALIRKEN DİKKAT!
Jean'in bedeni mutlaka üzerinize tam olmalı. Büyük beden olursa potluk; küçük beden olursa esneme yapar. 'Nasıl olsa genişler' mantığıyla bir beden küçük almak yanlıştır. Jean; olması gerekenden dar olursa kumaş kendini zamanla açmaya başlar. Bu sebeple, doğru beden jean almak çok önemlidir.
Yüksek bel jean'lerin toparlayıcı özelliği olduğu için, karın bölgesinde problem hisseden kişiler genelde yüksek bel tercih etmelidir.

KALIN BACAKLILAR GİYEBİLİR
Skinny jean'ler, kalın bacaklı kişilere yakışmaz diye düşünülür. Aksine skinny jean, bacakları daha ince gösterir.
Bacak boyu, vücuduna göre daha kısa olan kişiler; bilekte biten modellerden çok, paça boyu biraz uzun olan boot cut jean'leri seçmeli. Böylece bacaklarını daha uzun gösterebilirler.
Artık her vücut tipinden insan, dar kesim jean'leri çekinmeden giyiyor. Fakat daha fit görünmek için koyu renkli jean'ler tercih edilebilir.
Daha maskülen bir görünüm isteyen kadınlar ise boyfriend jean'leri topuklu ayakkabı ile kombinleyerek, alışılmışın dışında bir tarz yakalayabilir. Klasik görünüm arayanlar ise boot cut jean'leri tercih edebilir.

HAYALİNİ KURDUĞUM MAĞAZA
Öyle bir mağaza hayal ediyordum ki; içinde birçok iyi jean markasının yanında bilinmedik, yeni markalar da olsun. Öyle bir mağaza olsun ki; mağazada 'Hadi çabuk giyin de git! Hadi, hadi, hadi!' müziği çalmasın. Satış danışmanları dekor gibi durmasın; leb demeden leblebiyi anlasınlar ve istediğimiz jean'i alternatifleriyle beraber versinler. İşte bunların hepsinin birleştiği bir mağaza Industrie Denim. Zorlu Center'ın ve benim gözdem... Markanın kurucusu Esma Karamancı, "Jean tasarımı denince akla gelen ilk isimler; Diesel ve Adriano Goldschmied. Ayrıca Current Elliott'ın jean'lerine de bayılıyorum" diyor.

TülOUT
Hayvan kulaklı şapkalar, artık birçok mağazada satılıyorsa; bilin ki OUT olmuş demektir.

TülIN
Elbisenin içine gömlek ve boğazlı kazak giymeye alışsanız iyi olur çünkü IN.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jean'ce konuşmak isteyenlere...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN