Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk kadını doğuştan elegan

Giriş Tarihi: 21.12.2013
Hollywood yıldızlarına yaptığı tasarımlarla tüm dünyaca tanınan bir isim haline gelen Elie Saab, son olarak London College of Fashion'ın desteğiyle Lübnan Amerikan Üniversitesi'nde Moda Tasarımı Bölümü kurarak dünya basınında yer aldı. Bölümün onursal dekanı olan ve tüm bölgede birinci sınıf tasarımcılar yetiştirmek için çalışmalara başlayan Saab ile moda üzerine konuştuk:
Üniversite projesi, üzerinde uzun zamandır çalıştığımız bir oluşumdu. Son dönemde beni en çok heyecanlandıran iş.
Bölgenin çocuklarının uluslararası standartlarda, çok uzaklara gitmeden iyi bir moda eğitimi almasını sağlayacağız. Türkiye'den de öğrenciler bekliyoruz.

TARİH CEZBEDİYOR
Bir Lübnanlı olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihi beni çok cezbediyor.
2012-2013 yılında hazırladığım sonbahar-kış koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu'ndan ilham aldım ve tasarımlarımda bu medeniyetin muhteşemliğini yansıtmaya çalıştım.
İstanbul, bana en çok ilham veren ve en sevdiğim şehirlerden biri. Büyüleyici ve çok hoş bir şehir.
Türkiye'den birçok müşterim var. Tasarımlarım; doğu ve batı sentezi oluşturuyor. Bu yüzden de benim koleksiyonlarıma büyük ilgi var. Türk kadınları, doğuştan elegan. Dış görünüşlerine önem veriyorlar ve modadaki trendleri yakından takip ediyorlar.
Türk müşterilerim, en çok gelinliklerimi ve şık tuvaletlerimi tercih ediyor.
Birçok ünlü isim kırmızı halıda benim tasarımlarımı giydi. Hollywood yıldızlarının markamın tanıtımında büyük bir yeri olduğunu düşünüyorum. Ancak sokakta yürüyen herhangi bir kadın da benim için ilham kaynağı olabiliyor.
Hayatta en büyük mutluluk; bir kadının, sizin koleksiyonunuzdan bir parça giydiğinde gözünde bir parıltı görmek. O anki hissimin bir tarifi yok.

ELIE SAAB KİTABI...

Modaya kız kardeşlerim için elbiseler tasarlayarak adım attım. Ancak çocukluğumdan itibaren sanırım çevremdeki herkesten farklıydım.
Çevremdeki insanların nasıl yürüdüğüne ve nasıl giyindiklerine her zaman çok dikkat ettiğimi hatırlıyorum. 1982 yılında da kendi atölyemi açtım ve en büyük hayalim gerçek oldu.
Ülkem Beyrut'ta benim bu işi yapmaya başladığım yıllarda sağlam bir moda endüstrisi yoktu. Ailem de tabii ki benim avukat ya da doktor olmamı istiyordu. Şanslıyım ki hayallerimin peşinden gitmeme izin verdiler.
Şu anda 2014 hautecouture koleksiyonum üzerine yoğunlaştım. Bir yandan yeni mağazalar ve yeni bir parfüm serisi üzerinde çalışıyorum. Bir de tabii Fransız yazar Janie Samet'in kaleme aldığı Elie Saab kitabı var…

YEŞİLİN HER TONU MODA
Kış aylarında bir davete giderken ne renk giyeceğinize bir türlü karar veremeyip sonunda her yere siyah bir elbiseyle katılmaktan sıkıldıysanız, o zaman yeşile yönelebilirsiniz. Yeşil rengin her tonu çok ama çok popüler. Siyah, gümüş ve altın rengiyle çok rahat kombinlenen ve neredeyse her saç ve ten rengine yakışan yeşili, Hollywood yıldızları da çok sevdi. Özellikle zümrüt yeşili tonlarına dolaplarında ağırlık veren yıldızlar, gala ve kırmızı halı etkinliklerinde sık sık bu rengi giymeye başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk kadını doğuştan elegan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN