Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haftanın tasarımcısı

Giriş Tarihi: 4.1.2014

Lüks saat dendiğinde akla gelen ilk markalardan IWC Schaffhausen'in kreatif direktörü Christian Knoop, saatlerin tasarımında İstanbul'dan ilham aldıklarını söylüyor

TÜRKLER BİZİ TAKDİR EDİYOR
Dünyaca ünlü saat markası IWC ( International Watch Co. ) Schaffhausen, 1868 yılından bu yana İsviçre'nin Schaffhausen şehrinde birbirinden iddialı saatler üretiyor. Marka son olarak, Cenevre'de Sotheby's tarafından düzenlenen özel bir saat müzayedesiyle gündeme geldi. Müzayedede, markanın 'Küçük Prens' anısına tasarlanan ve tek bir adet üretilen saati 173 bin İsviçre Frangı'na bir Türk işadamı tarafından satın alındı. Bu dikkat çekici haberin ardından markanın kreatif direktörü Christian Knoop ile konuştuk:
istanbul büyüleyici

İstanbul'da geçirdiğim birkaç gün büyüleyici ve ilham vericiydi. İstanbul'un; Avrupa'nın ve Asya'nın muhteşem bir karışımı olduğunu düşünüyorum.
Türkler cidden çok elegan ve markamızı çok iyi bir şekilde taşıyorlar.
IWC Schaffhausen markası yaklaşık dört yıldır Richemont grubu altında Türkiye pazarında. Nişantaşı'nda bulunan mağazamızsa; iki yıldır 'internal butik', yani IWC'nin sahipliğinde.
IWC müşterisi bireyselci. Tasarımlarımızın erkeksi halini ve tasarımların arkasındaki mühendisliği takdir ediyorlar.
Markamız, 1868 yılından bugüne kaliteyi temsil ediyor. Dünya çapında bin çalışanımız var. Saatler 120 deneyimli saat ustası tarafından imal ediliyor.

İLHAMI İKONİK TASARIMLAR
10 sene farklı şirketlerde tasarım departmanlarında çalıştıktan sonra 2008 yılında IWC'nin kreatif direktörü oldum. Markanın tasarımlarının yapıldığı Tasarım Merkezi'ni yönetiyorum. Bu merkezde dünyanın dört bir yanından gelmiş birbirinden başarılı tasarımcılarla birlikte çalışıyoruz.
Bir tasarımcı olarak birçok şeyden ilham alıyorum. Mimari eserler, filmler, fotoğraflar ve moda bana ilham veriyor.
Amerikalı mühendis Florentine Ariosto Jones tarafından kurulan marka, Amerika'nın modern mühendislik teknolojisini ve İsviçre'nin el işçiliğini yıllardır başarılı bir şekilde bir araya getiriyor.
140 yıllık bir markada çalışıp onun arşivinden yararlanmamak olmaz. Ben de markanın ikonik tasarımlarından ilham alıyorum.
Böyle bir markanın saatine sahip olmanın en güzel yanı, elinizdeki parçanın zamansız olduğunu bilmek… 'Pilot's Watch' modelimiz 1936'dan beri üretiliyor. 'Ingenieur' modelimiz ise ilk olarak 1955 yılında piyasaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftanın tasarımcısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN