Ünlülerin batıl inançları var mı?

Birçok insanın gündelik yaşantıda kötü olaylarla karşılaşmamak için uyguladığı bazı totemleri ya da batıl inançları vardır. Bazıları kendisine uğur getiren eşyaları yanından ayırmaz, bazıları da pozitif düşünce gücüyle aksilikleri yenebileceğini düşünür. Klass dergisi, cemiyet hayatının ünlü isimlerine batıl inançlarını sordu

Giriş Tarihi: 10.1.2014
FERYAL GÜLMAN

Nazara inanırım
Dua bence her şeyin başı. Bol dua etmek ve kalbini kötü düşüncelerden uzak tutmak en iyisidir. Batıl inançlarım yoktur ama artık nazara inanıyorum.

ASLI ÜSTÜNKAYA


Beşiktaş'ın maçları için özel totemim var
Bir iş hayırlısıysa Allah nasip eder. Kalp temizliği her türlü emelin anahtarıdır. Ama Beşiktaş'ın maçları için özel bir totemim vardır. Dua eder ve top bizim kaleye yaklaştığında 'Kaçır' derim. Bunu babamdan öğrenmiştim.

AYŞE KUCUROĞLU


Dua kitabım olmadan uçağa binmem
Nazar boncuğu taşımıyorum, çocuklarıma da takmıyorum. Çünkü onun enerji olduğunu düşünüyorum, yani iyi bakmakla ilgili olduğuna inanıyorum. Bir uçağa binerken mutlaka herkesle vedalaşırım. Bu biraz tuhaf gelebilir ancak uçak korkum var. Bu korkumu en aza indirmek için hep yanımda taşıdığım dua kitabım vardır. Onsuz hayatta kimse beni uçağa bindiremez. Bunun bana iyi geldiğini düşünüyorum ve hep aynı kitabı yanımda taşıyorum.

ARZU SABANCI


Kulak çekip tahtaya vururum
Nazara inanır, üzerimde sürekli mavi boncuk taşırım ve sık sık nazar duası okurum. Bir de çok fazla kulak çekip tahtaya vururum.

AHU AYSAL


İnancım doğadır
Ben bir Animist'im. Yani inancım doğadır. Tuhaf ama ben istediğim her şeyin benim için hayırlı ise olmasını isterim. Bu yüzden ısrarla üzerinde durmam.

ASLI ŞEN


Pozitif düşünce kullanırım
Benim batıl inancım yoktur ama çok istediğim bir şeyin direkt olacağını düşünürüm ve hayal kurar, pozitif düşünce kullanırım. Genelde de Allah beni mahcup etmedi çok şükür.

AYŞEGÜL DİNÇKÖK


Bıçağı kimsenin elinden almam
Batıl inançlarım vardır; her şeye sağ ayakla ve dua ederek başlarım. Merdiven altından geçmem ve bıçağı kimsenin elinden almam.

BEYZA ARSLAN


Nazar boncuğu sadece süstür
Dini bakımdan inançlı bir insan olduğum için batıl inançlarım yoktur. Nazara inanırım ama korunmak amacıyla takılan nazar boncuğunun sadece bir süs olduğunu düşünüyorum.

İPEK VAROL

Eşyaya anlam yüklemem
Ben inançlı bir insan olduğum için maddelere ve eşyalara anlam yüklemekten her zaman kaçınırım. Ama her sabah güne başlarken, o günün bana ve aileme önce sağlık, sonra huzur, mutluluk ve bereket getirmesini dilerim.

YASEMİN MASİS


Her şeyi oluruna bırakırım
Benim hiç batıl inancım yoktur. İstediğim bir şeyin gerçekleşmesi için elimden gelen ne varsa yapar, sonra da oluruna bırakırım. Bir şey olmuyorsa, bazen olmaması gerektiği içindir. Ne demişler; su akar yolunu bulur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlülerin batıl inançları var mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN