Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Athena Gökhan'ın abdesti kabul olur mu tartışması

Giriş Tarihi: 13.1.2014 14:46 Güncelleme Tarihi: 13.1.2014 15:25

Son günlerde abdest alırken çekilen fotoğrafıyla gündem olan Athena Gökhan'ın, kendisi kadar dövmeleri de tartışılıyor.

Önceki gün abdest alırken çekilmiş bir fotoğrafıyla özellikle sosyal medyada günün konusu olan Gökhan Özoğuz, 'hassas' diye nitelendirdiği dini konulara asla girmiyor.

Fotoğrafının sosyal medyaya düşmesinden sonra da dua eden bir başka fotoğrafını yayınlayan Gökhan Özoğuz, altına da şu notu düşmüştü: "Dini konular çok hassas, farklı yöne çekilmesinden korktuğum için yorum yapmayacağım. Namaz, abdest veya dua için dövme engel değil. Evet ben Müslümanım ve dinimi yaşayabildiğim kadar yaşamaya çalışıyorum."

Ancak bir hayranının çekildiği öğrenilen ve Twitter'da hızla yayılan fotoğrafı çok tartışıldı. Bir kısım, dövmenin İslam dininde yasak olduğunu ve dolayısıyla Gökhan'ın abdestinin de namazının da kabul olmayacağı yönünde yorumlar yaptı. Diğer bir kısım ise, 'Önceden yapmış ve pişman olmuşsa sorun olmaz' diye görüş belirtti.

Peki İslam'da dövmenin yeri var mı? Yapanların abdesti kabul olur mu?

NURSAÇAN'A GÖRE ABDESTİ DE NAMAZI DA TAM

Konuyla ilgili Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, açıklamalarda bulundu.

Nursaçan 'Gökhan'ın abdesti de namazı da tamdır' diyerek şunları söyledi: "Daha önce yaptırmış, şimdi de çıkarmaya ya da sildirmeye imkan yoksa abdesti de namazı da tamdır. Yani Gökhan kardeşimizin namazı da abdesti de tartışılmamalıdır. Önceden bir şekilde yapmış ama sonra tövbe etmiştir. Abdestinde de namazında da hiçbir şüphe yoktur. Allah Resulü bu konuda kesin konuşmuştur. 'Yapana da yaptırana da Allah lanet etsin' demiştir. Yapmayın tavsiyesinde bulunmuştur. Buradan şunu anlıyoruz. Müslüman olan bir kişi kesinlikle dövme yaptırmamalı. Bir cahillik bir heves için yaptılarsa da tövbe etmeliler ve bir daha böyle işlere kalkışmamalıdır. Peygamberimiz de bu konuda kesin konuşmuştur. Yüce Allah'ın yarattığını beğenmeyip de onu değiştirme ve müdahale etme şansımız yok."

Kaynak: HABER7

Günaydın twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Athena Gökhan'ın abdesti kabul olur mu tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN