Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerçek'ten gerçek hikaye

Hakan Gerçek'in tek kişilik oyunu 'Savunma', Amerika tarihine geçmiş ünlü bir avukat olan Clarence Darrow'un hikayesini sahneye taşıyor

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Sahneye taşıdığı iddialı oyunlarla adından söz ettiren Tiyatro Gerçek; bu sezon yeni oyunu 'Savunma'yı, Beyoğlu'ndaki Halep Pasajı'nda bulunan yeni salonu Maya Cüneyt Türel Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşturuyor. Mehmet Birkiye'nin yönettiği 'Savunma'yı David Rintels- Irwing Stone yazmış, dilimize ise İrem Arslan Aydın çevirmiş. Hakan Gerçek'in tek kişilik performans sergilediği oyun, insan hakları savunucusu Clarence Darrow'un günümüze ışık tutan davalarını sahneye taşıyor. 1857-1938 yılları arasında yaşamış ve savunduğu davalarla Amerika tarihine geçmiş ünlü bir avukat olan Darrow'un kariyerinin anlatıldığı oyun; günümüz hukuk sistemine göndermeleri, çarpıcı söylemi ve iddialı sözleriyle dikkat çekiyor.

PERDEYE GÖRÜNTÜLER YANSIYOR
Oyun süresince Gerçek; iş hukuku ve cinayet davaları sayesinde ülke çapında ün kazanmış idealist bir avukat olan Darrow'un kariyerindeki iniş çıkışları gözler önüne seriyor. Bunu yaparken biri hareketli iki monitör ve bir projeksiyon aletiyle perdeye yansıtılmış üç görüntüden yararlanıyor. Sema Öztaş imzalı dekor ve ışık da oyuna büyük katkı sağlıyor. Özellikle ışık ve monitöre yansıtılan görüntüler, hukuk gibi bir konuyu ele aldığı için sıkıcı olma ihtimali bulunan oyuna hareket ve dinamizm katarak, bu handikabı ortadan kaldırıyor. Gerçek de; Darrow'un davalarını, olaya bakış ve konuyu çözüm şeklini anlatırken, izleyiciyi çok fazla hukuki terime boğmamaya özen göstermiş. Bir yandan olayları anlatırken diğer yandan monitörlere yansıtılan görüntülerden faydalanan Gerçek; zaman zaman seyircilerin önüne inerek, seyirciye jüri rolü yüklüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerçek'ten gerçek hikaye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN