Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nejat İşler'in son durumu

Giriş Tarihi: 22.1.2014 09:55 Güncelleme Tarihi: 22.1.2014 18:07

17 Ocak'tan bu yana Bodrum'da tedavi gören oyuncu Nejat İşler, ailesinin isteği üzerine bu sabah ambulans uçakla İstanbul'a sevk edildi.

Bodrum'dan İstanbul'a sevk edilerek yoğun bakımda tedavisine devam edilen oyuncu Nejat İşler'in sağlık durumuyla ilgili, Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Çağlar Çuhadaroğlu açıklamalarda bulundu.

"Nejat İşler'in tedavisi bugün itibariyle, Acıbadem Maslak Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde sürdürülmektedir. 17 Ocak 2014 tarihinden bu yana Bodrum hastanemizde sürdürülen yoğun bakım tedavisi sırasında sağlık durumunda görülen olumlu değişiklikler, hastamızın İstanbul'a transfer edilebilmesini mümkün kılmıştır.

KRİTİK SÜRECİ VE YAŞAMSAL RİSKİ DEVAM EDİYOR

Hastamız ambulans uçak ile Yoğun Bakım ve Reanimasyon uzmanlarımız Prof. Dr. Nahit Çakar ve Uz. Dr. İsmail Demirel gözetiminde saat 11:00 sularında Acıbadem Maslak hastanemize nakil edilmiştir. Hastanemize ulaşan Sayın Nejat İşler'in tıbbi durumuyla ilgili; yoğun bakım, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve kardiyoloji uzmanları tarafından yeniden bir değerlendirme yapılmış olup, olumlu değişimlerin sürdüğü gözlenmiştir. Hastamızın sağlık durumunda Bodrum'da başlayan olumlu değişikliklerin sürüyor olması sevindiricidir. Ancak buna rağmen enfeksiyon nedeniyle geçirmekte olduğu kritik süreci ve yaşamsal riski devam etmektedir.

NEJAT SİROZ DEĞİL

Bu arada hastamızın sağlık durumuyla ilgili medyaya yansıyan bazı haberlerde sıkça gündeme getirilen iki konuya açıklık getirmek isteriz; Öncelikle Bodrum hastanesi tarafından yapılan yazılı açıklamada hastamız Nejat İşler'in siroz olmadığı belirtilmişti. Buna rağmen bu konuda sorular yöneltilmeye devam ettiği için biz de bir kez daha vurgulamak isteriz ki, hastamız siroz değildir.

ENFEKSİYON H3N2 VİRÜSÜNDEN KAYNAKLANMIYOR

Ayrıca hastamızın yaşadığı akciğer enfeksiyonunun H3N2 virüsünden kaynaklanmadığı saptanmıştır. Hastamızda görülen enfeksiyon süreci, virütik bir enfeksiyonu izleyen bakteriyel pnömoni (klebsiella)'dır. Bodrum hastanemizde başlayan bu yöndeki tedavi halen devam etmektedir. Son 2 aydır kuzey yarım kürede ciddi bir salgın var. Zatürre sebebiyle hastanelerde tedavi gören birçok insan var. Nejat'ın ki de zatüre benzeri bir durum. Solunum yolu infeksiyonu söz konusu. Tanısı ne derseniz zatürre sebebiyle bu duruma gelmiş durumda.

ORGANLARI İFLAS ETTİ Mİ?

Virüsler hepimizin bağışıklığını zayıflatır. Yukarıda bir sorun olur, sonra aşağıya iner. Üstünde durmadığınızda virüslerin aşağıya inmesi çok da kolay bir durum haline gelir. İnfeksiyon çok güçlü olduğunda hastada septik şoka neden olabilir. İlk başlarda çoklu organ yetmezliği vardı. her geçen gün bazı organların yavaş, bazılarınınsa hızla düzeldiğini görüyoruz.

SADECE ANNE VE BABASININ GÖRME İZNİ VAR

Önemli bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum; tedavinin hassasiyeti nedeniyle hastamızın tedavi sürecinde yoğun bakım servisine ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Hastanın sağlığı için ve yoğun bakım prensiplerimiz gereği sadece anne ve babasının ziyaretine izin veriliyor. Bu konuda yakınlarının ve sevenlerinin anlayışını rica ediyoruz."

YOĞUN BAKIMDAN NE ZAMAN ÇIKARILACAK?

İşler'in yoğun bakımdan ne zaman çıkarılacağı ile ilgili net bir şey söyleyemeyeceklerini belirten Çuhadaroğlu, "Hastaya oksijen ve basınç desteği veriyoruz. Miktar her geçen gün azalacak. Yeterli seviyeye geldiğinde önce makinedan ayıracağız, sonra normal odaya alacağız ama bunun için gün vermem doğru olmaz. Yoğun bakımda olduğu sürece sadece Nejat Bey değil, tüm hastalar riskli dönemdedir. Hasta yoğun bakımda olduğu sürece risk hep vardır. Şuur kaybı ise söz konusu değil. Bu durudmaki hastaları uyutuyoruz. Uyutmazsak kontrolü kaybederiz. Kontrol şu anda bizde ama hastalığa bağlı bir uyutma söz konusu değil" dedi.Günaydın twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nejat İşler'in son durumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN