Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilya ihracatta atağa kalktı

Giriş Tarihi: 28.1.2014

Geçtiğimiz yıl 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek yüzde 10 büyüyen mobilya sektörü, yurt dışı atağını sürdürüyor. Sektörün en büyük fuarı olan İSMOB, Türk ve yabancı üreticileri bir araya getiriyor

Türkiye'nin, üretim dinamikleri açısından en popüler sektörlerinden biri olan mobilya, geçen yılı 2 milyar dolarlık ihracatla kapattı. Bir önceki yıla göre yüzde 10'un üzerinde büyüyen sektör, bu yıl da yurt dışına odaklandı. Sektörün önde gelen 46 markasını tek çatı altında toplayan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, piyasanın son durumuyla ilgili şunları söyledi: "İç piyasada durgun seyreden sektör, dışa yönelik olarak yukarı yönde bir ivme sergiliyor. Ortadoğu pazarında yaşanan olumsuz gelişmeler, sektörü yakından etkilese de, yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen Irak, Almanya, Azerbaycan, Fransa, Libya, Türkmenistan gibi pazarlarda gelişimimizi sürdürmeye devam ediyoruz. 200 ülkeye mobilya ihracatı yapan bir ülke haline geldik."

İSMOB'LA DÜNYAYA AÇILIYOR
Sektörün en büyük fuarı olan ve MOSDER tarafından düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) bugün başladı. Türk ve dünya mobilya sektörünü bir araya getiren İSMOB'da 2 milyar doları geçmesi beklenen 2014 yılı tahmini mobilya ihracat rakamının yaklaşık 500 milyon dolarının gerçekleşmesi bekleniyor. Ahmet Güleç, "28 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında 10'uncusunu düzenlendiğimiz İSMOB, Türk mobilya sektörünün dünyaya açılan kapısı. İstanbul Fuar Merkezi-CNR Expo'da düzenlediğimiz İSMOB 2014, dünyanın dört bir yanından 200 ülkeye ihracat yapan 400 seçkin mobilya firmasını ağırlayacak" dedi.

YOĞUN TALEP VAR

Güleç, geçen yıl 48 bin metrekarelik alanda 320 katılımcı firma ile gerçekleşen fuarın yoğun ilgi sebebiyle bu yıl 400 firmayla birlikte 60 bin metrekarelik alana yayıldığını söyledi. Güleç şöyle konuştu: "Yıllık ihracat hedeflerimizin yüzde 25'ini oluşturan İSMOB 2014, sektörümüz için büyük bir güç kaynağı. Mobilya üretimi ülkemizin her bölgesine yayıldığı için sektör, 'Türkiye, bir mobilya ülkesidir' ifademiz doğrultusunda gelişimini sürdürüyor. Türkiye, sektörün nitelikli gelişimi sayesinde fikir merkezi haline geldi."

ÖNCELİKLİ HEDEF AVRUPA
Ahmet Güleç, ihracatta öncelikli hedeflerinin Türk mobilya sektörünün hedef pazarlarını büyütmek olduğunu söyledi. Önceliklerinin Avrupa ve Afrika pazarları olduğunu belirten Güleç, şöyle konuştu: "Söz konusu pazarlar üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Ancak önümüzdeki dönemlerde bunu hızlandırmayı düşünüyoruz. Özellikle Afrika kıtasında yakalamış olduğumuz ivmeyi artırmak istiyoruz. Ortadoğu ülkelerinde yaşanan sıkıntıların bitmesini ümit ederek, buradaki ülkelere yönelik çalışmalarımızı artırmalıyız. Ayrıca Güney Amerika, Hindistan ve Çin pazarları Türkiye mobilya ihracatçısının hedeflediği pazar ülkeler arasında."

100 BİNİ AŞKIN ZİYARETÇİ GELİYOR
Fuara bu yıl binden fazla marka katılacak. Ziyaretçi sayısının ise 100 bini aşması bekleniyor. Toplam sekiz salonla birlikte, CNR'ın dışında kurulacak çadırda gerçekleştirilecek olan İSMOB 2014; Avrupa'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Afrika'ya geniş bir coğrafyada bulunan mobilya profesyonellerini bir araya getirecek. Fuarı ziyaret edecek ve alım yapacak ülkeler ise şöyle: Amerika Birleşik Devletleri, Angola, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Gana, Güney Afrika, Hollanda, İran, Kenya, Libya, Lübnan, Mısır, Nijerya, Romanya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yunanistan.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilya ihracatta atağa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN