Aşkta 'asla'lar olmaz

Yakında ATV'de başlayacak olan 'Kara Para Aşk' dizisiyle izleyiciyle buluşmaya hazırlanan Engin Akyürek'ten samimi itiraf: Genelde hikayelerde aşık bir adamı canlandırdığım için; kadınların bana yaklaşımı Engin'den çok, oynadığım karakterin hissiyatı üzerine oluyor

Giriş Tarihi: 8.2.2014
'Türkiye'nin Yıldızları' yarışmasıyla üne kavuşan ve rol aldığı TV dizileriyle büyük bir hayran kitlesine ulaşan Engin Akyürek, 'Kara Para Aşk' adlı yeni dizisiyle ATV'de izleyiciyle buluşacak. Ayrıca Akyürek'in başrolünü Farah Zeynep Abdullah ile paylaştığı 'Bi Küçük Eylül Meselesi' filmi de, 14 Şubat'ta vizyona girecek. Ünlü oyuncu, Cosmopolitan dergisinin sorularını yanıtladı...
Türk halkı sizi 'Türkiye'nin Yıldızları' yarışmasıyla tanıdı. Bugünlere geleceğinizi tahmin etmiş miydiniz?
O dönemde şimdiki kadar yarışma programı yoktu. İnsanlar yarışmalarla ilgili çok fikir sahibi değildi. Yarışmaya katıldığımda 21 yaşındaydım; üzerinden 10 yıl geçti. Sadece şunu söyleyebilirim; Ankara'dan İstanbul'a geldiğimde iyi şeyler olacağını hissediyordum.

SİHİRLİ DEĞNEK FALAN DEĞMEDİ

Yarışmadan sonra bocalama dönemi yaşadınız mı?
Aslında her şeye bir anda sahip olmadım. Sihirli değnek değmiş gibi bir durum falan yoktu. Bugün olduğum yere kademe kademe geldim. Hep iyi insanlarla çalıştım. Bu anlamda kendimi çok şanslı hissediyorum.
Kariyerinizde zirve yaptığınızı düşündüğünüz proje hangisi oldu?
Tabii ki ilk başrol oynadığım 'Bir Bulut Olsam' dizisinin bendeki yeri çok ayrıdır. Rahmetli Meral Okay'ın yazdığı, Mardin'de geçen bir diziydi ve her anı çok keyifliydi.
Bugüne kadar hep farklı karakterlerle izleyici karşısına çıktınız. Sizin canlandırmak istediğiniz bir rol var mı?
'Şunu oynamalıyım' gibi bir durumum yok. Önüme proje gelir ve aklıma yatarsa rolümü oynarım. Özellikle dizi söz konusuysa, uzun soluklu bir proje oluyor ve karakterle bir yolculuğa çıkıyorum. Bu yüzden de beni daha çok karakterlerin hissiyatları ilgilendiriyor.

TANINMAKTAN RAHATSIZ OLMAM
Canlandırdığınız karakterin uzun süre etkisinde kalır mısınız, yoksa çekim sona erdiğinde kolayca rolünüzden sıyrılır mısınız?
Oynadığım karakterin var olduğuna ve yaşadığına inanıyorum. Beraber bir yolculuğa çıkıyoruz ve ondan bir şeyler öğreniyorum. Proje sona erdiğinde de onunla vedalaşmam gerektiğini kabul ediyorum.
'Asla canlandırmam' dediğiniz bir rol var mı?
Bence oyunculukta böyle cümleler kullanılmamalı. "Oynamam" dersiniz, sonra bir gün içinize sinen bir proje ve öyle bir rol gelir ki, kabul edersiniz.
Şöhretin dezavantajını yaşadığınız oldu mu?
Tanınmak beni hiçbir zaman rahatsız etmedi. Yaşadığım süreçten çok mutluyum.

KENDİMİ GİZLEMİYORUM
Dizi setleri dışında hiçbir yerde görüntülenmiyorsunuz. Bu, özellikle tercih ettiğiniz bir durum mu?
Bence hiçbir şekilde bunu hesaplayamazsanız. Bir-iki yıl yaparsınız ama sonrasında bir yerde yorulduğunuzu fark edersiniz. Ben görüntülenmemek için özel bir çaba sarf etmiyorum. Hayatımı istediğim gibi yaşıyorum; kendimi gizlemek gibi bir çabam yok.
Sokakta kadınların ilgisi nasıl size karşı?
Hikayelerde aşık bir adamı canlandırdığım için, onların bana yaklaşımı Engin'den çok, oynadığım karakterin hissiyatı üzerinden oluyor.
Yarışma döneminde kurduğunuz dostluklar hâlâ devam ediyor mu?
Görüştüğüm arkadaşlarım var ama şöyle de bir gerçek var; herkesle aynı şekilde görüşme şansımız olmuyor.
14 Şubat'ta yeni filminiz 'Bi Küçük Eylül Meselesi' gösterime girecek. Sinemaseverler, nasıl bir film seyredecek?
'Bi Küçük Eylül Meselesi' bir aşk filmi. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir film. 14 Şubat'ta soğuk bir havada, sıcak bir film izleyecekler.

BOZCAADALI OLMAYI ÖĞRENDİM

Çekimler nasıldı? Rol arkadaşınız Farah Zeynep Abdullah ile çalışmak nasıldı?
Çok keyifliydi; iyi bir uyum yakaladığımızı düşünüyorum. 'Bi Küçük Eylül Meselesi'; iki oyuncunun arasındaki uyumun önemli olduğu bir film. Bu yüzden iyi bir iş çıkartmamız gerekiyordu; öyle de yaptık.
Rolünüze nasıl hazırlandınız?
Filmde canlandırdığım karakter 'Tekin', Bozcaada'da yaşıyordu. Çekimler başlamadan bir süre önce Bozcaada'ya gittim ve adalı olmayı öğrenmeye çalıştım.
'Tekin' size neler hissettirdi?
Canlandırdığım karakterin çocuksu ve masum bir tarafı var. Hayatta böyle masum şeylerin de olduğunu hatırladım. Hayatın koşuşturmasında bunları unutabiliyoruz.
2014 için planlarınız neler?
Yakın zamanda başlayacak bir dizi projem var: 'Kara Para Aşk', ATV'de yayınlanacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Aşkta 'asla'lar olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN