'TRT Türkiye'de ilklere imza atacak'

TRT'nin yapacağı atılımları Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren anlattı: Biz, 90 dakikalık dizileri, kısa süreli formatlar halinde yayınlayacağız. Bu hem TRT, hem de Türkiye için ilk olacak

Giriş Tarihi: 9.2.2014
TRT Genel Müdürlüğü; kurumun 50'nci, Türk sinemasının ise 100'üncü yıldönümü nedeniyle televizyon filmleri, mini diziler ve belgeseller çektirecek. TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, uygulamaya başladıkları yeni projelerini anlattı:
TRT, geçmişte 'Küçük Ağa', 'Osmancık' ve 'Kuruluş' gibi altı-yedi bölümden oluşan diziler yaptırmış, fakat bunları bir kuşak halinde yayınlamamıştı. Biz, bu tür diziler yapacağız ama içeriğini günümüz şartlarına uyarlayacağız.

30 FİLM YAPACAĞIZ

Kamu kaynaklarını daha faydalı kullanmak ve dizi-film sektörüne faydalı olmak için bu sene 30 tane televizyon filmi yaptırmaya karar verdik. Bu, sektör için çok önemli bir haber... Televizyon filmlerinin bir kısmı özgün senaryolar olacak; bu özgün senaryolar içinde fantastik filmler de olabilir.
Bizim yaptıracağımız televizyon filmleri ve mini dizilerin sektöre hayat kazandıracağını, dizi ve film sektörüne yeni giren, yeteneği ve kabiliyeti olan ancak bir şekilde drama yapamamış kişilere drama yapma imkanı vereceğini düşünüyoruz. O yüzden çok önem veriyoruz.

TARİHİ ANLATACAĞIZ

TRT ekranlarında haftanın bir günü, belirli konseptte 'Tarihe Tanıklık Edin' kuşağı yapacağız. Proje kapsamında; Şubat ayında 'Seydi Beşir Esir Kampı', Mart ayında ise başka bir seri ekrana gelecek. Yani tarihimizle ilgili birçok olayı, dörtbeş bölümde anlatacağız.
Türkiye'nin alışageldiği 90 dakikalık formatlı diziler tarih olacak. Biz, dizileri kısa süreli formatlar halinde yayınlayacağız. Bu; TRT için de, Türkiye için de bir ilk olacak.

MÜZE TRENİYLE DOLAŞACAĞIZ!
TRT'nin 50'nci yılı münasebetiyle müze tren tüm Türkiye'yi dolaşacak. TRT sanatçılarıyla Türkiye'de bir dizi konser düzenleyeceğiz. Aynı zamanda hem televizyonculuğun, hem sinemanın, hem de TRT'nin tarihini anlatan bir paneller serisi düzenleyeceğiz.

FIRSAT SUNACAĞIZ

Ayrıca televizyon, radyo ve müziğin hayatımıza girişi ve etkilerine dair belgeseller yaptırmayı planlıyoruz. İnşallah bu sene hem bizim, hem Türkiye, hem de sektörde varolan yapımcılar, yeni başlayan kişiler için güzel bir yıl olacak.
Sektörde daha fazla yapımcıya imkan sağlamak ve kaynakları daha iyi kullanmak ve izleyicilere farklı bir yıl yaşatmak arzusundayız. Televizyon filmleri için bir açıklama yapacağız ve bunun ardından başvuruları kabul edeceğiz. Bize gelen önerileri yetkin bir kurulda değerlendireceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'TRT Türkiye'de ilklere imza atacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN