'Haber anlayışını değiştirmek istiyoruz'

Giriş Tarihi: 10.2.2014

A Haber'de 'Diplomasi' programını sunan Orhan Sali: Programımızda alışılmış haber programı anlayışını değiştirip uluslararası standartları oturtmak istiyoruz

A Haber'de dış haberler müdürü olarak görev yapan Orhan Sali, şimdi de 'Diplomasi' programıyla ekrana gelmeye başladı. Kamera arkası deneyimini ekran önüne taşıyan Sali, her hafta pazar günü saat 16.00'da izleyiciyle buluşuyor. Yoğun bir tempoda çalışan Sali, yurt dışında kurduğu güçlü muhabir kadrosuyla iyi bir ekip oluşturduklarını söylüyor.

YOĞUN AMA KEYİFLİYİM
A Haber'de hem dış haberler müdürlüğü görevini yürütüyor hem de 'Diplomasi' programını sunuyorsunuz. Nasıl bir tempoda çalışıyorsunuz?
Ben iş hayatına 2003 yılında İhlas Haber Ajansı'nda başladım. Beş yıl uluslararası haber müdürü olarak görev yaptım. 2011 yılının Aralık ayında A Haber'e geçtim. A Haber'in çok dinamik bir kanal olduğunu düşünüyorum. Burada çok güzel ve önemli işlere imza attık. Ortadoğu'da kısa sürede güçlenip muhabir ağımızı genişlettik. Avrupa ve Amerika'da da sağlam bir muhabir ağı oluşturduk. Şu anda yurt dışında 15 senelik tecrübenin avantajını yaşıyoruz. Yoğun ama keyifli bir şekilde çalışıyoruz.

Yeni yılda 'Diplomasi' programına başladınız. Programda neler işliyorsunuz?
Uluslararası ilişkileri ele almaya, isim olarak ön plana çıkacak konu ve konukları seçmeye çalışıyoruz. Konuklarımız arasında cumhurbaşkanları, dışişleri bakanları ve uzmanlar var. Sıcak noktalardan canlı bağlantılar yapıyoruz. Programımızda alışılagelmiş haber programı anlayışını değiştirip uluslararası standartları oturtmak istiyoruz. BBC ve CNN International'ın bakış açısıyla programı yürütmeye çalışıyoruz.

ARAZİDE ÇALIŞMAK AVANTAJLI

Programda işlenecek konulara siz mi karar veriyorsunuz?
Evet, ben karar veriyorum. Önce ekibimizle birlikte haftanın en flaş konusunu seçiyoruz. Ardından 'Bu konuda en çok kimin açıklaması ilgi çeker?' diye düşünüyoruz. Konu ne kadar önemli olursa olsun dikkat çekemeyen bir isim çıkartırsanız olmaz.

Yani işin mutfağından geliyor olmanın da avantajını yaşıyorsunuz...
Kesinlikle öyle. Şu ana kadarki yurt dışı tecrübelerimin meyvelerini yemeye başladım. Yurt dışında arazide çalışmış olmanın faydası var. Neyin olup neyin olamayacağını biliyorsunuz. Yapılabilecek konuların üzerine gidiyoruz.

KENDİMİ İZLERKEN ELEŞTİRİRİM
Kendinizi izlerken özeleştiri yapıyor musunuz?
Eleştirdiğim oluyor. 'Şundan da bahsetseydim' dediğim oluyor. İzledikçe yeni fikirler geliştiriyorum. Programı ailemle izlediğimde hem çok farklı, hem de beni geliştireceğini inandığım eleştiriler alıyorum.

EŞİM FİKİR VERİYOR
Kamera arkası mı yoksa önü mü daha keyifli sizce?
Aslında ikisi de çok keyifli. Kamera arkası biraz daha heyecanlı oluyor. Haberin üretim aşamasının heyecanı çok farklı... Kamera önünde bunların hepsini birleştirmek zorundasınız. İkinin de ayrı zorlukları var. 24 saat dönen bir dünya var; dünyanın çevresinde olanlar bizi ilgilendiriyor.

Eşiniz nasıl yorumlar yapıyor?
O da programdan çok memnun. Olumlu yorumlar yapıyor. Giyim kuşam konusunu onu bıraktım; o bana fikir veriyor.

OĞLUM BİR TV'YE BİR DE BANA BAKTI...
Siz bu tempoda kendinize nasıl vakit ayırıyorsunuz?
13 aylık Burak adında bir oğlum var. Eğer eve gittiğimde uyumamışsa, onunla ilgileniyorum. Ama onu, pazar günleri hariç pek göremiyorum. Oğlum geçen gün programı izlerken şaşırdı. Bir televizyona, bir de dönüp bana baktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Haber anlayışını değiştirmek istiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN