Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yıl bir dizide oynamak iyi değil

ATV'nin sevilen dizisi 'Bugünün Saraylısı' dizisinin 'Rezzan'ı Gülenay Kalkan: Her yıl ara vermeden yeni bir dizide oynamanın iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum

Giriş Tarihi: 13.2.2014
Tiyatro sahnelerinin deneyimli ismi Gülenay Kalkan, bu sezon ATV'nin iddialı dizisi 'Bugünün Saraylısı'nda sert mizaçlı anne 'Rezzan Ataman'ı canlandırıyor. Tiyatroyu çok sevdiği için kendisine gelen her dizi teklifini kabul etmediğini belirten Kalkan, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...
Sizi dizilerde sık görmüyoruz. 'Bugünün Saraylısı'na nasıl dahil oldunuz?
Tiyatro kökenli bir oyuncuyum. TV projelerini biraz daha dikkatli mi seçiyorum, denk mi geliyor bilemiyorum. Her sene durmadan dizi yapmanın iyi bir şey olduğuna da inanmıyorum. 'Bugünün Saraylısı'nda senaryoyu ve oyuncu arkadaşlarımızı çok sevdim. 'Rezzan' karakterini de çok severek oynuyorum. 'Rezzan'; katı ama duygusal bir kadın. İçinde çok fırtınalar barındıran bir karakter.
'Rezzan'ın size benzeyen yanları var mı?
Ben günlük hayatımda daha samimi, daha sıcak biri olduğum için 'Rezzan'ın mesafesi hoşuma gidiyor. O farkı ekrana yansıtabiliyorsam, ne mutlu bana.
Bu yıl tiyatro oyunu var mı?
Maalesef yok. Bazı projeler vardı ama zamanlamayı uyduramadık.
Eskiden Devlet Tiyatrosu oyuncuları dizilerde rol almıyordu. Şimdi ne değişti?
Dizide de olsa oyunculuk çok önemli bir şey. Karakterin güçlü olması gerekir ki, dizi devam etsin. Biz oyunculuğun beş yıl eğitimini aldık; tiyatro veya televizyon diye ayrım yapmamalıyız. Oyunculuk; dizi, tiyatro ve sinema gibi tüm platformlarda olmalı. 'Tiyatrodan para kazanamıyoruz ama diziden kazanıyoruz' sözüne katılmıyorum. Diziden kazanıyoruz ama yapımcı, kanal herkes kazanıyor. Çalışma şartları da çok zor. Bir doktor muayenehane, avukat büro açmadığında para kazanabiliyor mu? Seyirci görmüyor ama 24 saat çalıştığımız oluyor. Gerçekten çok zor.

KÖTÜ KADINLAR ESKİDEN SEVİLMEZDİ

Rollerinizi seçerken, genellikle size benzemeyen karakterleri mi tercih ediyorsunuz?
Her zaman denk gelmiyor tabii... Sanatçı olarak, kendimi her rolde deniyorum. Kendi dışındaki tatları ortaya çıkarmak ve o kadının doğallığını yakalamak, oyunculuğun en önemli noktalarından biri. Başarıyorsam ne mutlu bana. Eskiden filmlerdeki kötü kadın ve kötü adamlar sevilmezdi. Zamanla seyirci 'Rezzan'ı daha iyi anlayacak. O, acımasız bir anne değil.

HER HAFTA SENARYOYU HEYECANLA OKUYORUZ

Sizi bugüne kadar daha çok tiyatro sahnesinde izledik. 'Bugünün Saraylısı' ise dışarıda, gerçek mekanlarda çekiliyor. Soğuk hava sizi zorluyor mu?
Evet, özellikle dış çekimler hayli yorucu oluyor. Tiyatroda da, sette de iş disiplini ve çalışma azmi ön planda olunca hastalık falan gelmiyor. Ne zaman ki rahatlayıp boş kalırsın, o zaman bütün hastalıklar seni bulur. Çekimler çok iyi gidiyor. Seyirciden de çok güzel geri dönüşler var. Seyirci 'Bugünün Saraylı'sını çok sevdi. Ben ve bütün arkadaşımlarım, bu olumlu tepkileri alıyoruz. Dizi ilerledikçe hikaye genişleyecek. Her hafta senaryoyu heyecanla okuyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yıl bir dizide oynamak iyi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN