Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokaklar podyumlara karşı!

Giriş Tarihi: 15.2.2014
Artık sokaklar podyum oldu. Eskiden tasarımcılar, ilhamlarını sokaktan alırdı; artık moda meraklılarının da ilham kaynağı dergiler veya defileler değil, sokaklar oldu. Defileler; gerçek hayatta giyilmeyen ama ilham verici özelliği olan, akımları önceden sezen tasarımlarla hayatı birleştirmek demektir. Ama bu iş sokağa düşünce, ilgili ilgisiz herkes konu hakkında fikir sahibi oldu. Bunun sonucunda da, yaptıkları yorumlar muhafazakarlık içinde boğuldu. Bu hafta; sokakta hangi trendlerin anlaşılmadığından ve kabul görmediğinden bahsedeceğim size. İşte o trendler:
Dalgıç kıyafetlerinin günlük hayatta giyilmesi: Şimdiye kadar modada türlü gariplikler görsem de, ben bile 'Allah'ım insanlar bunları giyip sıcaktan baygınlık geçirmiyor mu?' diye düşünüyorum.
için dışın bir olsun!
Mayoların body olarak kullanılması: Giyenler, 'Buradan havuza mı gideceksin?' şeklinde tepkilerle karşılaşabilir. Halbuki body; mayonun çevreci kız kardeşinden başkası değildir aslında.
Şeffaf kumaştan kıyafetler: Şeffaflığı ezelden beri severim. İçin dışın bir olmalı; oyunu açık oynamalısın.
Eklem yüzükleri: Ellere vurgu yapmak için onları süslemek gayet doğaldır. Bu trendi eleştirenler tarih kitaplarına bakabilir çünkü eklemlere yüzük takmak, yüzyıllardan bu yana yapılan bir şey.
Fendi'nin çanta böcekleri: Çok çocuksu, ayrıca hem madden, hem de manen 'Yok artık' diyeceğimiz bir trend. Fakat bir düşünün; hayatta kendinizi hiç çocuk gibi hissettiğiniz anlar olmuyor mu?

PODYUMDA KALANLAR
Podyumlarda gördüğümüz, bazı moda eleştirmenleri ve blogger'lar tarafından büyük heyecanla karşılanan ancak gerçek hayata, yani sokak modasına transfer olamayan birçok parçanın, aslında doğru anlaşılamadığını düşünüyorum. İşte o parçalardan bazıları:
Celine'in geçtiğimiz yaz koleksiyonunda sunduğu içi kürklü sandaletler, belki de sadece şovun bir parçası olarak yapılmıştı. Biz, o sandaletlerin tam olarak ne amaçla hazırlandığını hiç anlayamadık.
Row, Givenchy ve Marc Jacobs gibi birçok modaevinin, kolumuzun altına sıkıştırmaya çalıştığı dev portföy çantalar da bu trenlerden... Oldukça kullanışsız olan bu çantalar, hiçbir yerinden tutulmuyor. Oysa ki, podyumdaki mankenleri çok sofistike göstermişti.
Bir de yıllardır kafalarda soru işareti yaratan transparan konusu var. Hiçbir zaman podyumdaki gibi giyilemeyecek. İçine atlet, büstiyer vs. giyerek sokağa çıkmak da; hem zorlama duruyor, hem de görüntü kirliliğine neden oluyor.
Bunların yanı sıra podyumdan hayata geçemeyen makyaj trendleri de var. Mesela biri size 'Bu sezon herkes geometrik eyeliner sürecek' derse, yalan söyler. Çünkü bunu 'benim' diyen makyaj sanatçıları bile çok zor beceriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokaklar podyumlara karşı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN