Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keşke Cem Karaca ile tanışabilseydim!

En eski rock gruplarından Kurtalan Ekspres'in 'Göğe Selam 2' albümü için daha önce Cem Karaca'nın söylediği 'Maden Ocağı' isimli parçayı seslendiren Hayko Cepkin: Cem Karaca ile tanışmayı çok isterdim. Barış Manço ve Cem Karaca ön yargıları kıran isimlerdi

Giriş Tarihi: 16.2.2014
Rock müziğin Türkiye'deki en önemli gruplarından biri olan Kurtalan Ekspres; iki yıl önce Bahadır Akkuzu, Barış Manço ve Cem Karaca anısına 'Göğe Selam' albümünü hazırlamış ve Türkiye'nin önemli müzisyenleri de bu saygı albümünde bir araya gelmişti. Geçtiğimiz hafta bu albümün ikincisi raflardaki yerini aldı. Yavuz Bingöl'den Haluk Bilginer'e, Nejat Yavaşoğulları'ndan Şevval Sam'a 12 ismin şarkılar söylediği albümde bir isim var ki; ilk albümde de çok dikkat çekmişti. Ünlü rock'çı Hayko Cepkin ve Kurtalan Ekspres'in bas gitaristi Ahmet Güvenç'le albümü konuştuk...
Kurtalan Ekspres ile 'Göğe Selam' albümünde de birlikte çalışmıştınız. İkinci albüm için nasıl tekrar bir araya geldiniz?
Birinci albümden sonra Kurtalan Ekspres'le birçok konser verdik ve bağımız hiç kopmadı. Kurtalan Ekspres'in gidişattan çok memnun olması, onları ikinci albüm sürecine sürükledi. Ben de bu albüm için Cem Karaca'nın söylediği 'Maden Ocağı' adlı şarkıyı seçtim.
Neden daha az bilinen bir şarkısını söylemeyi tercih ettiniz?
Zaten hep az bilinen şarkıları tercih ediyorum. Çok dipte olanı çıkartınca ve güzel de bir parçaysa, yine eski kıymetini kazandırmış oluyorsunuz. Bu da öyle bir şarkı. Ayrıca şarkının ritmik sözleri ve nakaratta açılması da beni etkiledi.

KENDİLERİNİ KANITLAMIŞ


Kurtalan Ekspres, Barış Manço ve Cem Karaca gibi iki efsaneyle çalışmış bir grup. Bu iki ünlü isim sizin için ne ifade ediyor?
Her ikisi de Türkiye'ye kendilerini kanıtlamış isimler. Özellikle Cem Karaca ile tanışmayı çok isterdim ama olmadı.
Neden özellikle Cem Karaca ile tanışmak isterdiniz?
Çünkü onun Türkiye'deki ilk gerçek rock'çı olduğunu ve gırtlağının çok özel olduğunu düşünüyorum.
Bu iki sanatçı da Türkiye'de rock algısının değişmesinde önemli olan isimler...
Her iki sanatçı da; dış görünüşün değil, kalbin önemli olduğunu göstermeyi başarmış. Haklarındaki ön yargıları kırmış isimler.
Rock müzik ile ilgilenenler genelde bir ön yargıyla karşı karşıya kalıyor öyle değil mi?
Yeni biri geldiğinde her şey sıfırlanıyor. En baştan o ön yargıyı kırmaya çalışıyorsunuz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Keşke Cem Karaca ile tanışabilseydim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN