Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ben yıldızları hedefliyorum

Giriş Tarihi: 20.2.2014

'Hollanda'nın Norah Jones'u' olarak anılan Karsu, başarısının sırrını anlattı: Gerçekten bir şeyi istiyorsan dağları değil, yıldızları hedeflemen gerekir

Amsterdam doğumlu Karsu; Türkiye'de pek tanınmasa da yurt dışında, özellikle Hollanda'da müzik listelerinin zirvesinde yer alan bir yetenek. Herkes ona 'Hollanda'nın Norah Jones'u' diyor. Genç şarkıcı 20 Şubat Perşembe akşamı İstanbul'da Zorlu Center'da konser verecek. Genç yaşında müthiş bir kariyer yakalayan Karsu'yla müzik yolculuğunu, film gibi kariyerini ve hedeflerini konuştuk. ..
Karsu ne demek?
Karsu; annemin ve babamın doğmuş olduğu köyün ismi, yani Hatay'ın Karsu köyü.
Babanızın restoranında şarkıcılık yaparken keşfedildiğiniz doğru mu?
Babamın Kilim isimli restoranında piyano çalışıyordum. Bir süre sonra yemek için değil, beni dinlemek için gelmeye başladılar. Zamanla restoran dolup taşmaya başladı. Bütün Avrupa büyükelçileri, siyaset ve iş dünyasından davetliler beni dinliyorlardı. Amerika büyükelçiliğinden gelen teklif üzerine özel burs alıp Amerika'ya gittim.
Neden size 'Hollanda'nın Norah Jones'u' diyorlar?
Amerika'ya gittikten sonra Hollanda medyası beni haber yaptı. Sesim ve saçlarım Norah Jones'a benzediği için 'Hollandalı Norah Jones' olarak ön sayfaya fotoğrafım basıldı. Konuk olduğum TV programında da öyle lanse edilince adım 'Hollanda'nın Norah Jones'u' olarak kaldı.
Avrupa'da yaşayan bir Türk olarak Kazım Koyuncu şarkılarını okumanız nasıl karşılanıyor?
Avrupalılar, Türk şarkılarını söylediğimde çok beğeniyorlar ve çok duygulanıyorlar. Ayrıca sadece Koyuncu değil, rahmetli Barış Manço'nun 'Domates, biber, patlıcan' şarkısını dünyanın her yerinde söylüyor, seyircimle birlikte coşuyoruz.
Genç yaşta bu kadar başarılı olmayı neye bağlıyorsunuz ve bu size neler hissettiriyor?
Bu mesleği bilinçli olarak seçmedim. Sesimin güzel olduğunu söylüyorlardı ama farkında değildim. Ancak bu mesleği çok seviyorum ve severek yapıyorum. Bir de, gerçekten bir şeyi istiyorsan; dağları değil, yıldızları hedeflemen gerekir, yani 'En iyisi ben olacağım' demen gerekir. Ayrıca çok çalışılmalı. Mesleğimi ciddiye alıyorum. Bir de cesaretli olup risk almak gerekiyor.

TÜRKİYE'DE OLSAM KÖYDE KALIRDIM

Yurt dışında yakaladığınız bu başarıyı Türkiye'de yakalayabilir miydiniz?
Ben de 'Acaba Karsu köyünde doğup büyümüş olsaydım, böyle bir hayatım olur muydu?' diye düşünüyordum. Sanırım piyano çalmam mümkün olmayacaktı. Çünkü Hollanda'da bile ailem sadece bir sene müzik dersi aldırdı. Bunun geçici bir heves olduğunu düşündüler. Köyde yaşasaydım böyle bir kariyerim olmazdı sanırım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ben yıldızları hedefliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN