Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Melahat' gibi bir kaynana olmazdım

ATV'nin çarşamba akşamlarına damga vuran dizisi 'Doksanlar'da 'Gergin Melahat' karakterini canlandıran Gamze Gözalan: 'Melahat'i seviyorum; kızının mutluluğu için savaşıyor ama ben öyle bir kaynana olmazdım

Giriş Tarihi: 20.2.2014
İki kez mide kelepçesi operasyonu geçiren ve 10 yılda 160 kilodan 70 kiloya inen Gamze Gözalan, kariyerine 'Doksanlar' dizisiyle devam ediyor. Dizide, istediklerini kızına ve damadına yaptırmaya çalışan 'Gergin Melahat' karakterini canlandıran ünlü oyuncu, bu diziyle yeniden hayat bulduğunu söylüyor. Gözalan; 'Doksanlar'ı ve özel hayatını anlattı...

HERKES DİZİMİZDEN SÖZ EDİYOR
'Doksanlar' çok sevildi. Dizinin bu kadar ilgi görmesini bekliyor muydunuz?
Önümüzde 'Seksenler' gibi çok başarılı bir nostalji dizisi vardı. Birol Güven çok önemli bir marka... Bu yüzden başarılı olacağını düşünüyor ve umuyordum ama umduğumun çok üzerinde sürprizlerle dolu bir proje oldu. Kime rastlasam dizimizden söz ediyor. Çarşamba gecesinin dev dramalarının arasında komedi dizisi olarak bir çiçek gibi açtık. Varlığımız kabul gördü ve ben anladım ki insanlar geçmişi hep özlüyor. Bir köşesinden de olsa dokunmak, o havayı solumak istiyor.

Siz o yılları da yaşamış biri olarak kendinizi izlediğinizde ne hissediyorsunuz?
Diziyi izlediğimde o yılların içine gidiveriyorum. Öncelikle bizim setimiz gerçekten çok şaşırtıcı ve çok gerçek. Sete adımınızı attığınızda bambaşka bir dünya karşılıyor sizi. Evler, dükkanlar, sokak öyle gerçek ki... İlk zamanlar sanki o evlerden insanlar çıkıverecek gibi geliyordu. Bir de saçım bol krepeyle kabartılıp koca vatkalı kostümlerimi giyince tamamen dalıyorum 90'lı yıllara.

'BASKÜL AİLESİ' ÇOK ALKIŞLANDI
O yıllarda sizi en çok etkileyen şey neydi?
90'lı yılları biraz çalkantılı ve hüzünlü yaşadım ama yine de başkaydı. Şarkılar, dostluklar ve hatta düşmanlıklar bile başkaydı. Hangimiz bir Sezen Aksu şarkısında gözyaşı dökmedik ki... Bir başka coşkuyla doluyduk. O yıllarda Birol Güven ve Gani Müjde imzalı, daha önce benzeri hiç görülmemiş 'Baskül Ailesi' dizisinde oynadım. Sadece 18 bölüm olduğu halde insanların yüzlerce bölüm gibi hatırladığı bir diziydi ve çok sayıda yıldız çıkardı ortaya. Çok konuşulduk, çok alkışlandık.

'Doksanlar'daki 'Melahat', baskın bir karakter. Siz kaynana olsanız 'Melahat' gibi mi olursunuz?
'Gergin Melahat' özünde iyi bir kadın. İki çocuğuyla terk edilmiş ve ömrünü onlara adamış tipik bir anne. Çocuklarına çok düşkün ve onlara asla kimseyi yakıştıramıyor. 'Mustafa'ya bakınca, çok da haksız sayılmaz! Kızı 'Tuğba' da çok zeki sayılmaz bu arada. Kızının daha mutlu olması için savaşıyor. 'Gergin Melahat'i seviyor ve anlıyorum ama öyle bir kaynana olmazdım.

EŞİM BENİ HER HALİMLE SEVDİ
Eşiniz ameliyatlarınız sırasında size hep destek olmuş. Onunla bu süreci nasıl geçirdiniz?
Eşim bana hep destek oldu, hep yanımdaydı. Bana bebek gibi özenle baktı. Ben de onu, beni her halimle sevmesinden sonra daha çok sevdim. Zaten hayatımın en büyük hediyelerinden biri Sinan... Onunla tüm sivri taraflarımı törpülemeyi öğrendim. Duruldum, huzuru buldum. Hümeyra'nın bir şarkısında 'Bir köşede durup dinlenir gibi acelesiz ve rahat sevmeyi nasıl anlatsam' der. Ben hep böyle bir sevgi istedim. İşte şükürler olsun ki onu yaşıyorum. 14'üncü yılımızdayız ve ben her gün onu daha fazla seviyorum.

BENDE DELİ CESARETİ VAR
90 kilo vermek psikolojik açıdan size nasıl hissettirdi?
10 yılı bulan bir zayıflama serüveni yaşadım. İki kelepçe ameliyatı, midemin delinmesi, ağrılar ve sıkıntılarla geçen yıllar, ölümden dönüşüm, zorunlu estetik ameliyatlar... Nasıl bir savaş verdiğimi düşündükçe, bende deli cesareti olduğunu düşünüyorum. Ama asla pişman değilim. Artık şişko değilim; balık eti diyorlar ama ben biraz daha kilo vermek istiyorum.

Şimdi nasıl bir beslenme düzeniniz var?
Artık azar azar her şeyi yiyebiliyorum. Kusmalar ve sadece çorbayla beslenmeler bitti. Ama hep dikkatli olmak zorundayım.

'Doksanlar' da ödül gibi olmuştur herhalde sizin için...
'Doksanlar' ile, yeniden oyuncu olarak yeni bir vücut bulmak ilginç bir tesadüf oldu. Bu ameliyatlar ve sonralarıyla neredeyse beş yıl mesleğimi yapamadım çünkü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Melahat' gibi bir kaynana olmazdım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN