Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başarılı tasarım giyilebilir tasarımdır

Türkiye'nin önde gelen iki moda tasarımcısı Tuvana Büyükçınar Demir ve Simay Bülbül, bugün alldesign'da moda meraklılarıyla bir araya gelecek. Dünyaca ünlü tasarımcılarla aynı konferansta yer alacak olan iki ünlü tasarımcı, konsept ve tasarım üzerine yaşadıkları deneyim ve düşüncelerini anlatacak

Giriş Tarihi: 22.2.2014
İstanbul, bugünlerde tasarım dünyasının heyecanla beklediği alldesign 2014 isimli konferansa ev sahipliği yapıyor. Konferansın ikinci gününde, yani bugün konuşma yapacaklardan ikisi, moda dünyasının yakından tanıdığı Tuvana Büyükçınar Demir ve Simay Bülbül… Mario Botta, Karim Rashid gibi dünyaca ünlü isimler gibi tasarım üzerine konuşacak bu iki modacıyla konferans serüvenlerini konuştuk…
Alldesign'da yer alma hikayenizden bize biraz bahseder misiniz?
Tuvana Büyükçınar Demir:
Alldesign, gerçekleşmesinden mutluluk duyduğum bir konferans serisiydi. Dolayısıyla teklif gelir gelmez kabul etmekte hiç tereddüt etmedim.
Simay Bülbül: Alldesign, çok değerli yabancı ve Türk tasarımcıları aynı çatı altında toplayan önemli bir organizasyon. Böyle bir organizasyonda Türk moda tasarımını ve ekolünü anlatmak benim için büyük bir gurur. Böyle olunca da tabii ki hiç tereddüt etmeden gelen teklifi kabul ettim.

HAZIRLIK SÜRECİ KEYİFLİYDİ

Karim Rashid, Lidewij Edelkoort, Arik Levy gibi dünyaca ünlü isimlerle aynı etkinlikte yer almak nasıl bir his?
T.B.D.:
Mimar Sinan Üniversitesi'nde Endüstriyel Tasarım eğitimi almış biri olarak, hepsi kendi branşında duayen olmuş bu kadar önemli isimlerle aynı organizasyonda konuşacak olmak çok heyecan verici.
S.B.: Tarif edilemez bir duygu. Yurt dışından birçok ünlü ismin katıldığı bir organizasyonda yer almak çok gurur verici.
İlk önce hanginize konuşmacı olmak için teklif geldi?
T.B.Ç.: İlk teklif bana geldi. Heyecanlı bir yapıya sahip olduğumu bilen organizatörler, bu konuşmayı bir sohbet konseptinde de gerçekleştirebileceklerini söyledi. Bunun üzerine aklıma Simay Bülbül'e danışmak ve onu da konseptin içine dahil etmek geldi.
Konsept ve tasarım konulu konuşmanızdan bahseder misiniz biraz?
S.B.:
Konuşmamızda, tecrübelerimizdeki yol akışını anlatacağız. Tasarım konseptinin nasıl oluştuğunu, araştırma süreçlerini, yan tasarım öğelerini, organizasyonel yapılarını paylaşacağız dinleyicilerle.
Her ikiniz de oldukça yoğun çalışıyorsunuz, bu kadar iş arasında bu konferansa hazırlanmak sizi yormadı mı?
T.B.D.:
Aksine hazırlık süreci çok keyifli oldu. Evet, ikimiz de çok yoğunuz ama sık sık bir araya gelmeye her zaman özen gösterirdik. Böyle bir vesile olması buluşmalarımızı sıklaştırmış oldu ve bizi disipline etti. S.B.: Aslında bu tarz projeler bizim enerji kaynağımız oluyor.
Konuşmanızı ne kadar sürede hazırladınız, bu hazırlık sırasında sadece kişisel deneyimlerinizden mi yararlandınız yoksa bir araştırma süreci içine de girdiniz mi?
T.B.D.:
Sohbet şeklinde ilerleyeceği için konu başlıklarını belirlerken titizlik gösterdik. İkimiz de kendi deneyimlerimizi dinleyicilere karşılaştırmalı bir biçimde aktararak, olabildiğince geniş bir perspektif sunmaya ve moda tasarımında alternatif iş modellerini çözümlemeye çalışacağız.
Alldesign'ın bu yılki mottosu 'Aklın gözüyle görmek', sizce ne ifade ediyor bu söz?
T.B.D.:
Bence aklın gözüyle görmek, rasyonel bir vizyona sahip olmayı ifade ediyor.
S.B.: Tasarım, sınırları olmayan bir hayal dünyasını barındırır. Ancak başarılı tasarım, reel değerlere yakın olduğunda asıl değerini bulur. Yani tasarladığımız bir giysinin giyilebilir, satılabilir, üretilebilir oluşu önemlidir. Yani her şeyde olduğu gibi tasarımda da aklın gözüyle görmek gerekir.

YENİ İŞBİRLİKLERİ YAKINDA

Birlikte yer alacağınız başka projeler var mı?
T.B.D.:
Simay Bülbül'ün sonbahar-kış koleksiyonu; hem Nişantaşı A46 mağazamızda, hem de A46 Group bünyesinde kurduğumuz alışveriş sitemiz netlence.com'da yer aldı. Bu ve benzeri işbirliklerimize önümüzdeki sezonlarda da devam edeceğiz.
Bize gelecek projelerinizden bahsedebilir misiniz?
T.B.D.:
İstanbul'daki ikinci A46 mağazası için yoğun bir şekilde çalışıyorum. Ayrıca Alara Koçibey ve Emine Kütük ile kısa süre önce açtığımız 3 Moms isimli mağazamızla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Nişantaşı'ndaki A46 mağazamızın yeni dekorasyonu üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Çok yoğun bir dönemde olduğumu söyleyebilirim.
S.B.: Şu anda Nişantaşı'ndaki yeni showroom'umuz üzerinde çalışıyoruz. Moda haftası yaklaşıyor ve onunla ilgili yoğun bir koşuşturmaca söz konusu. Ayrıca yurt dışı fuarlar için de bir yandan çalışmalarımız sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başarılı tasarım giyilebilir tasarımdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN