Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhafazakar birine müzik piyasası uymaz

'Mavroliva' isimli yeni albümünü çıkaran Resul Sarıkoç, "Müzik piyasasının benim gibi muhafazakar biri için uygun olmadığını gördüm. Ortamlar bana göre değildi" diyor

Giriş Tarihi: 24.2.2014
Resul Sarıkoç, 'Mavroliva' adlı ikinci albümü ile müzikseverlerle buluştu. Trabzonlu türkücü, müzik piyasasıyla ilgili ilginç açıklamlarda da bulundu. Volkan Konak'ın sanatının pek çok popçuyu geçtiğini anlatan Sarıkoç, "Şu anda sanat, sanat olarak yapılmıyor" diyor.
Müziğe nasıl başladınız?
Müziğe, çocukluk yıllarında amcamın yurt dışından getirdiği orgla başladım. Şimdi herkesin evinde bir enstrüman var. Bizim zamanımızda şu anki gibi imkan yoktu. Ben de amcamın getirdiği orgu çalmaya başladım. İlkokuldaki tüm kutlama ve gösterilerde şarkı ve türküleri ben okurdum. Lisedeyken düğün salonlarında çalışmaya başladım. 2004 yılında TRT sınavını kazanıp üç sene TRT'de görev yaptım. O sırada konservatuvara gitmek istedim ama giremedim. Derken albüm yapmak için İstanbul'a geldim. Müzik piyasasının benim gibi muhafazakar biri için uygun olmadığını gördüm. Bazı şeyleri görünce çok itici geldi. Ben de kaçtım.

OYUNUN KURALI VAR

Peki sizi rahatsız eden neydi?
Ortamlar bana göre değildi. "Bu işler böyle olacaksa hiç olmasın" dedim. Belirli bir yere gelmeniz için kadın da olsanız, erkek de olsanız oyunu kuralına göre oynamanız gerekiyor. Çünkü sanat, sanat olarak yapılmıyor şu anda. Farklı yan unsurları kullanmanız lazım.
Farklı tarzda bir albüm yapmak ister misiniz?
Çok güzel pop şarkısı okurum. Kenan Doğulu ve Fatih Erkoç şarkılarını çok severim.
İlk albümünüzle ikincisi arasındaki fark ne?
İlk albümde kemençe, gitar ve bağlama vardı. İkinci albümde saksafon ve klarnet var. 12 eserin altısı Karadeniz altyapılı; diğer altı şarkı ise; farklı soundlarla hazırlandı. Yaptığım müzikte istediğim noktaya şu anda daha gelemedim ama ikinci albümle bir basamak daha yaklaştım. Tabii ki çok çalışmak lazım.

VOLKAN AĞABEY'İN YOLUNDA İLERLİYORUM
Meslektaşınız, hemşehriniz Volkan Konak, başarıyı yakaladı. Onun duruşunu nasıl buluyorsunuz?
Bence çok başarılı. Zaten bazı pop sanatçılarını bile geride bıraktı şu anda. Bir onun konserlerine bakın, bir de diğerlerininkine... Konak'ın konserleri seyirci bakımından, diğer sanatçılarınkini ikiye katlıyor.
Sizin idolünüz Volkan Konak mıdır?
Volkan Ağabey "25 yılda şarkı söylemeyi öğrendim" diyor. Volkan Abi'nin yolunda ilerliyorum diyebilirim. Bir anda, bir yere gelirsin ama aşağı inmen de çok kolay olur. Ben hedefime ağır ağır ulaşma taraftarıyım.
Volkan Konak'tan hemşehri olarak yardım istediniz mi?
Kendisiyle yedi yıl önce tanışmıştım. Bana çok sıcak davranmıştı ama yardım istemedim. Şarkılarımı dinletmedim kendisine. Tabii ki kimse kimsenin tahtına oturamaz. Ben de Volkan Konak olamam tabii ama aynı kulvardayız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhafazakar birine müzik piyasası uymaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN