Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk erkeği bakımda kadınları geçti!

Ünlü erkeklerin kuaförü Adem Terzi: Son dönemde erkekler; ozon saç tedavisi, masaj ve SPA odalarına ilgi gösteriyor. Türk erkeği bakımda, kadınları bile geçti!

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Kuaförlükte 25 yılı geride bırakan Adem Terzi, sahibi olduğu Etiler'deki Barber's Club'ta birçok ünlü erkeğin de saçlarına şekil veriyor. Türk erkeklerinin artık saç ve cilt bakımını daha çok tercih ettiğini söyleyen Terzi, GÜNAYDIN'a saç trendlerini ve kesim yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...
Mesleğe başladığınız yıllarda, bu kadar tanınan bir kuaför olacağınızı düşünüyor muydunuz?
25 yıldır bu mesleği yapıyorum. Çocukluğumda Tarabya'da bir mahalle kuaföründe çalışıyordum. Bu mesleğe başladığımda, 'Türkiye'de, Ortadoğu'da, Avrupa'da nasıl isim yapabilirim?' diye düşünüyordum. 2002'de Adem Terzi Barber's Club'ı kurdum. Bugün onbinlerce kişinin takip ettiği ünlü müşterilerimiz sayesinde; Türkiye'ye, Avrupa'ya, Ortadoğu'ya ulaşıyoruz. Beyazıt Öztürk, Kıvanç Tatlıtuğ, Burak Yılmaz, Ahmet Kural, Tan Sağtürk, Gökhan Töre gibi çok sayıda ünlü isim bizi tercih ediyor. Kıvanç Tatlıtuğ'un yeni dizisindeki saç modelini de ben yaptım.

KENDİLERİNİ SEVMEYE BAŞLADILAR
Peki, 25 yılda erkeklerin istekleri ne yönde değişti?
Eskiden erkek berberi denildiğinde, sadece saç kesimi akla geliyordu. Şimdi ise SPA odaları, cilt bakımı, masaj, manikür- pedikür, ozon saç tedavisi, saç analizi gibi birçok hizmet sunuluyor. Erkekler artık bakım konusunda kadınları bile geçti! Bence bunun sebebi; insanların kendilerini daha çok sevmeye başlaması. Artık erkekler de yüz, el, saç bakımıyla gelen güzellikleri gördü. Bu konuda çok yol katettik. Geçtiğimiz günlerde Arjantin seyahatim sırasında, oradaki kuaför salonlarını gezdim. Gördüm ki; bu sektörde Arjantin'i ve çoğu ülkeyi geçmişiz.

HEM KLASİK, HEM SPOR BİR MODEL
Sizin yarattığınız Türk tıraşı da çok ses getirdi...
Çocukluğumuzdan beri Amerikan, İtalyan ve Fransız tıraşlarını biliriz. Hep kendi kendime 'Biz neden Türk tıraşı yapmıyoruz? Neden ülkemizi tanıtmıyoruz?' diye düşünürdüm. Dört sene önce Türk tıraşının temellerini attım, bunu bulan kişi olarak patentini de aldım. Türk tıraşı; çok yönlü kullanılabilecek bir saç modeli. Ne çok uzun, ne çok kısa... Saçların içine derin katlar veriyoruz. Mesela Beyazıt Öztürk'ün saçları bazen klasik, bazen spordur. Tıpkı onunki gibi bir model işte.
Türk erkekleri trendleri uygulamayı seviyor mu?
Saç modeli konusunda muhafazakar yönümüzü koruyoruz. Ama artık erkekler saçlarının önlerine balyaj attırmaya, saç renklerini açtırmaya başladı. Mesela; çok esmer bir yüzü olan müşterilerimizin saç renklerini hafifçe açıyoruz. Bazı müşterilerimizin ise yüzü çok beyaz, saçı sapsarı oluyor. Onların da saçlarını bir ton koyultuyoruz. Bu, sihirbazlık gibi bir şey. Bunlar eskiden yapılmıyordu, yeni yeni yaygınlaşmaya başladı.

DÖRT MEVSİME DÖRT AYRI BAKIM
Erkeklerin en çok tercih ettiği bakımlar hangileri?
Saçla ilgili uygulamaların yanı sıra manikür, pedikür, cilt bakımı ve masaj çok tercih ediliyor. Günümüzde saç sağlığı da çok önem kazandı. Saçların durumu, mevsimden mevsime değişir. Yazın saçlar güneşten, denizden dolayı kurur, yıpranır. Mevsim geçişlerinde ise saçlarda dökülmeler başlar. Bunun için saçların kozmetik anlamda profesyonel olarak desteklenmesi gerekir. Saç dökülmelerine karşı bazı ürünlerden faydalanılmalı. Dökülme karşıtı ürünler, altı ayda bir kullanılıyor. Bu ürünler; kan dolaşımını hızlandırır, saç dibini besler, hücreleri harekete geçirir ve saçlardaki dökülmeyi durdurur. Dört mevsimde, dört ayrı bakım seti kullanılması gerekir. Saçınız hâlâ varken, değerini bilmeniz lazım. Doğru kuaförü ve doğru bakım ürünlerini tespit etmek çok önemli. Saçımıza iyi bakmalıyız.

MESLEĞE UYGUN KESİM YAPILMALI
Peki şu anda erkek saçlarında nasıl kesimler moda?
Bazı müşterilerimiz salona geldiğinde 'Saçım uzun olsun; moda öyle' diyor. Bana göre saçta moda diye bir şey yoktur; yüzünüze, görünümünüze ne yakışıyorsa, sizin için moda odur. Bu konuda erkekler herhangi bir arayışa girmemeli. Saç modeliniz; yaptığınız işe, alnınızın ölçüsüne, elmacık kemiklerinizin yapısına, burnunuzun uzunluğuna, boynunuzun ve boyunuzun uzunluğuna uygun olmalı. Saçlarınızı yüzünüze göre kestirmezseniz, saçınız kaybolur ve yüzünüz ortaya çıkar. Bunun ortasını bulmak gerekiyor. Bunu da ölçülerle belirliyoruz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk erkeği bakımda kadınları geçti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN