Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KAGİDER'den 'Elim İşte Gözüm Uğraşta' sergisi

KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, Big Chefs'in sahibi Gamze Cizreli ve fotoğrafçı Merve Hasman, 'Elim İşte, Gözüm Uğraşta' sergisini anlattı. Üçlü, "Amacımız kadına dikkat çekmekti" dedi

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Kagider, Big Chefs restoranlarının sahibi Gamze Cizreli ve fotoğraf sanatçısı Merve Hasman'ın ortak projesi olan 'Elim İşte Gözüm Uğraşta' fotoğraf sergisi, Türkiye'deki farklı meslek gruplarından üreten kadınlara dikkat çekiyor. Kadınlar Günü'ne özel olarak 6-15 Mart tarihlerinde City's Big Chefs'de satışa sunulacak olan fotoğraflarda; kaportacıdan dansöze, heykeltıraştan hakime kadar 21 farklı kadın eli ve el emeği ön plana çıkıyor. Elleri fotoğraflanan kadınlar arasında Siren Ertan Çarmıklı ve Zeynep Erol gibi cemiyet hayatının ünlü isimleri de yer alıyor. KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, Gamze Cizreli ve Merve Hasman, projeyi anlattı...

Bu proje nasıl doğdu, kimin fikriydi?
MERVE HASMAN:
Bu proje aslında Gamze Hanım'ın fikriydi.
GAMZE CİZRELİ: Aslında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'yle ilgili bir proje geliştirmek istiyorduk. Biraz kadının emeğine, iş dünyasında daha aktif olmasına, üretmesine dayalı bir proje olsun istedik. Çünkü biz KAGİDER'de kadınların girişimci olması için çalışıyoruz ama kadının üretime katılması, ekonomik açıdan güçlenmesi ve hayatının dümenini kendi eline alması da çok önemli. Biz bu projeyle bu kadınlara dikkat çekmek istedik.

ÜRETEN ELER ÖNEMLİ
Peki, elleri çekmek fikri nereden doğdu?
G.C.:
Önce 'Ne yapabiliriz acaba?' diye düşündük sonra Merve'yle bir toplantımızda benim aklıma eller geldi. Beyin gücü çok önemli ama sonuçta üreten, eller.

'Elinin hamuruyla erkek işine karışma' diyenlere de güzel bir gönderme olmuş bu fikir...
G.C.:
Evet, aslında aynen öyle. Hatta projenin ismi de bu anlamda çok dikkat çekici: 'Elim İşte, Gözüm Uğraşta.' Aslında burada da bir başka gönderme var.

Bu proje için hangi meslek dallarından kadınların ellerini çektiniz?
M.H.:
Plastik cerrah, çiçek satıcısı, bir takı tasarımcısı, modacı, heykeltıraş, diş hekimi, çiftçi, hatta kaportacı bile var. Toplamda 21 farklı meslekten kadının ellerini görüntüledik.

O 21 kadını nasıl seçtiniz?
M.H.:
Hep beraber karar verip ortaya çıkardık. Ayrıca söylemek isterim ki, bu proje benim için büyük bir zenginlik oldu. Çünkü kendimi ortaya koyabildim. G.C.: Bizim KAGİDER üyelerinden de ellerini fotoğrafladığımız isimler oldu. Merve'nin de çeşitli kontakları vardı... Bir de şunu ekleyelim; her fotoğrafın altında, o elin sahibinin ileride kendini nerede görmek istediğine dair yazdığı bir notu da olacak.

Peki, proje KAGİDER'e gelince siz nasıl değerlendirdiniz?
GÜLDEN TÜRKTAN:
Kadının her yerde olması bizim için çok önemli. Sadece girişimci kadın olması, sadece çalışan kadın olması; eko sistemi harekete geçirmiyor. Sanatçı, tarlada çalışan, esnaf kadınlar olması lazım. Yani kadının her yerde faal, çalışır olmasını istiyoruz biz. Bunlar, her biri birbirini destekleyen basamaklar.

Bu fotoğraflar nerede sergilenecek?
G.T.:
Fotoğraflar bu ay boyunca City's'teki Big Chef's'de sergilenecek. İsteyenler, bu fotoğrafları satın alabilecek. Fotoğrafların satışından elde edilecek gelir KAGİDER'e bağışlanacak.

KADINLARIN HER ZAMAN GÜZELLİK ENDİŞESİ VAR
Genelde kadınlar fotoğraf çektirirken güzel görünme telaşına girer, makyajlarına, saçlarına özen gösterirler. Bu projede sadece eller fotoğraflandığı için bu tarz endişeler yaşanmamıştır sanırım...
M.H.:
Olur mu, o endişe hep var! Bu seferde 'Manikürüm iyi mi?', 'Bugün manikürüm yok, yarın çekebilir miyiz?' telaşları vardı. Kadın her zaman kadın yani. (Gülüşmeler) G.C.: Evet, kadının estetik görünme kaygısı her zaman var.
M.H.: Bir de sanırım el çok kilit bir nokta.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KAGİDER'den 'Elim İşte Gözüm Uğraşta' sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN