Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görüntü haberin önüne geçmemeli

A Haber'de 'Medya Dünyası' programının yanı sıra dört haber bülteni birden sunan Nihan Günay: Televizyonculukta görsellik yadsınamaz ama haber sunarken hedef, güvenilirlilik olmalı

Giriş Tarihi: 6.3.2014
Yeni sezonda A Haber'de sabah kuşağı Nihan Günay'a emanet edildi. Günay, arka arkaya dört haber bülteni ve 'Medya Dünyası' adlı bir program sunuyor. Yoğun bir tempoda çalışan Günay, kamera önü deneyimini ve yeni programlarını anlattı...

SPİKERLİK KONFORLU

Spikerlik kariyeriniz nasıl başladı?
Stajyer muhabir olarak işe başladığımdan bugüne 12 yıl geçti. Sırasıyla Kanal D, TGRT ve CNN Türk'ün haber merkezlerinde çalıştım. Ardından da 2009 yılında ATV Haber Merkezi'nde çalışmaya başladım. A Haber'in yayın hayatına geçmesiyle, önce 'Dizi Haber' isimli bir haber-aktüalite programı sundum. Bir gün Cengiz Er ve Yüksel Altıntaş'ın "Hafta sonu haberlerini sana teslim edelim" demeleriyle farklı bir kulvara geçmiş oldum. Yazın akşam kuşağı sunuyordum. Yaklaşık beş aydır genel müdürümüz Abdülhalik Çimen bana, kanalımızın sabah kuşağı olan 'Ajans Bugün'ü teslim etti.
A Haber'de art arda dört haber bülteni ve bir program sunuyorsunuz; yorucu olmuyor mu?
Saat 09.00 ve 10.00'da haber bültenleri, saat 10.15'te 'Medya Dünyası' programımız var. Saat 11.00 ve 12.00'de de yarım saatlik haber bültenlerimizle güne devam ediyoruz. Muhabirlikten geldiğim için hareketli çalışmaya alışkınım. Muhabirlikle kıyaslandığında haber spikerliği birçok açıdan konforlu. Ancak bununla birlikte alınan riskler, çok farklı. Ekranda bir programı hazırlayıp sunmakla, kendi haberinizi yapmak arasında çok fark var. Şimdi her haberden sorumluyum. İşine aşık insanların yorulmadığını düşünüyorum. En azından benim için öyle...

KENDİMİ SIK İZLEMİYORUM

Ekran karşısında kendinizi izliyor musunuz?
Eskisi kadar sık olmasa da izliyorum ve eleştiriyorum. Hiçbir zaman da memnun olmayacağım korkarım ki...
Spikerliğe yeni başladınız; spikerlikle ilgili düşünceniz ne?
Spikerlikte yeniyim ama meslekte 12'nci yılımı doldurmak üzereyim. Geçmişe de, bugüne de baktığınızda en iyi haber spikerleri, sahadan gelmiş olanlar... Bu yalnız Türkiye'de değil, dünyada da böyle. Bu nedenle kendimi şanslı hissediyorum. Muhabirlikte edindiğim tecrübe ve bilgi birikimini, spikerliğe transfer etmeye çalışıyorum.
Güzellik sizce ekran önünde avantaj sağlıyor mu?
Bana göre makyaj yapan ve o özenli kıyafetleri giyen her kadın güzeldir. Televizyonculukta görselliğin etkisini kimse yadsıyamaz ama bence haber sunarkenki hedef; güvenilirlilik olmalı. Bence görüntü, haberin önüne geçmemeli.

EN ACIMASIZ ELEŞTİRMENİM EŞİM

3 yaşında bir oğlunuz var. Ona nasıl vakit ayırıyorsunuz?
Hafta sonu dışında her günüm planlı ve düzenli. Bu nedenle işimi bitirir bitirmez tüm zamanımı oğlumla geçiriyorum. Oğlum sayesinde iyi bir zaman ustası oldum.
Eşiniz de kameraman şefliği yapıyormuş. O, sizi ekran karşısında izlediğinde eleştirilerde bulunuyor mu?
Eşim Özcan Altınbaş, benim en acımasız eleştirmenimdir. İyi bir kameraman gözüyle neredeyse, her gün eleştirilirim. Eşimin şu anda çalıştığı yerde, ben henüz toy bir muhabirken birlikte çalışmıştık. Ondan çok şey öğrendim ve hâlâ öğrenmeye devam ediyorum. İnsanın ailesinin, hayattaki en büyük zenginliği olduğunu düşünüyorum. İyi ki onlar yanımdalar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görüntü haberin önüne geçmemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN