Sürprizolog'dan hayatınıza renk katacak öneriler

New Yorklu sürprizolog Tania Luna; beklenmeyen olayların insanları canlı kıldığını söyleyip ekliyor: Tuhaflıkların güzelliğini fark edin ve kaybolun...

Giriş Tarihi: 21.3.2014
İnsanlar feleğin çemberinden geçmiş, artık şaşırmaya tenezzül dahi etmiyorlar. Hayatın çarkları herkesi bir yerinden kıstırmış, çizgi dışına çıkanı geri çekiyor. Verimlilik sıfır, heyecan yok, istek gitmiş... New Yorklu sürprizolog Tania Luna, kurduğu Surprise Industries (Sürpriz Endüstrileri) ile monotonluktan kanı çekilmiş, gücü kalmamış kişilere yardım ediyor. Esquire dergisinden Ezgi Uzun, geçtiğimiz ay Türkiye'ye gelen Tania Luna'nın önerilerini dinledi:

1. SÜRECİ BAŞLATIN

Sürprizolog' olmaya karar verin ve hayata bu gözle bakmaya başlayın. İlk önce kendinize şu soruyu sorun: Bir sürprizolog ne yapmalı? Hayatınızda şaşıracağınız sistemler kurun. Kendinize başıboş dolaşacak zaman yaratın. Heyecanınızı kaybetmemek için günlük rutininizin dışına çıkmalısınız. Mesela işe giderken farklı yollar deneyin, tarzınız olmayan bir şey alın ya da aldığınız şeyin bir ay sonra, unuttuğunuz bir anda size gelmesini ayarlayın.

2. TUHAFLIK GÜZELDİR
Kendinize hayattaki güzel olayların; belirsiz ve rahatsız olayların arkasında beklediğini hatırlatın. Çok az insan hayallerinin peşinden koşup pozitif riskler alır. Bunun sebeplerinden biri de tuhaf şeyleri önleme isteğidir. Aslında bu tuhaflıklardan çok güzel hikayeler ya da değişik fırsatlar çıkabilir.

3. GOOGLE 'I BIRAKIN

Gideceğimiz otelleri, yemek mönülerine kadar inceliyoruz. İşte, hayatın tüm heyecanı burada sönüyor. Kendinize hayal etme ve şaşırma şansı tanıyın. Rahatsız olmaktan korkmayın. Kendinizi kesin olmayan olayların içine atın.

4 . ÇEVRENİZİ DEĞİŞTİRİN

Bizi seven ve bizim sevdiğimiz insanlarla birlikte olmak çok rahatlatıcı ve güzel. Ancak bu durum büyümenizi ve öğrenmenizi durdurur. Sokağa çıkın ve sizinle aynı fikirde olmayan insanlarla konuşun. Yabancı biriyle tanışın ve muhabbet edin. Haklarında en ufak bir fikrinizin olmadığı topluluklara dahil olun.

5. HİSLERİ BİRİKTİRİN

En son ne zaman yeni bir şey kokladınız, tattınız ya da bilmediğiniz bir şeye dokundunuz? Her hafta kendinize, dünyayı keşfetmek ve deneyimlemek için yeni görevler verin. Uçsuz bucaksız yeniliklerin içinde yaşıyorsunuz. Kaç farklı yemek yiyip kaç farklı çiçek kokladınız? Keşfettikçe kendinize geleceksiniz.

6. KAYBOLUN

Yola her zaman nereye gittiğinizi bilerek çıkarsanız asla farklı bir yer göremezsiniz. Bu yüzden farklı semtlere, bilmediğiniz mahallelere gidin. Mesela, sağ-sol oyunu oynayın. İki kere sağ, bir kere sol gibi farklı sistemler geliştirip şaşırtıcı bir şeyle karşılaşana kadar yürüyün.

7. 'EVET GÜNÜ' İLAN EDİN

Tabii ki her gün insanlara 'Evet' demek üzerinizde baskı oluşturur. Bu yüzden yeni fırsatlarla karşılaşmak için kendinize bir gün belirleyin. Benim 'Evet günüm' çarşambadır. O gün içerisinde 'Evet' demenin sizi rahatsız edeceğini düşünmek yerine, bunun yeni fırsatlar sunacağını düşünün.

8. SÜRPRİZ LİSTE SİYAPIN

Arkadaşlarınızın ve ailenizin hoşlandıkları ya da sevmedikleri şeyleri not edin. Onları neler heyecanlandırır, neler şaşırtır mutlaka bahsedeceklerdir. Bunları gelecekte kullanabilirsiniz. Kendinizi şaşırtmanın yanında hayatınızdaki kişileri de şaşırtmak oldukça eğlenceli olacaktır. Onlara ufak sürprizler hazırlayıp şaşırtmak size büyük zevk verebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürprizolog'dan hayatınıza renk katacak öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN