Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Programda hata yaparsam kendimi affetmem

A Haber'de 'Ajans Hafta Sonu' programını sunan Birsu Eren, "Televizyonda kendimi izleyip eleştiririm. Programda küçücük bir hata yapsam bile, hayatı kendime zindan ederim. Eleştiriyi önemserim" diyor

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Spor programlarındaki başarılarının ardından haber kuşağına geçen Birsu Eren, yeni sezonda A Haber'de 'Ajans Hafta Sonu'nu sunmaya başladı. Cumartesi ve pazar günleri ekrana gelen Eren, oyunculuktan spikerliğe geçiş hikayesini ve programını anlattı.

Tiyatro eğitimi aldıktan sonra spikerliğe geçişiniz nasıl oldu?
Bilkent Üniversitesi oyunculuk mezunuyum. Birkaç yıl Devlet Tiyatrosu'nda çalıştım. Sonra TRT'de kültür-sanat program yaptım. Hemen ardından habercilik yapmaya başladım, spor bülteni için 'Yüzümüz ol' dediler. Sonra Şansal Büyüka, beni transfer etmek istedi. Onunla 'Maraton' isimli programda birlikte çalıştım. Daha sonra haber programı yapmayı özlediğimi anladım ve A Haber'de spor programı yapmaya başladım. Bir dönem İbrahim Sadri ile program yaptık. Ardından Fatih Çıtlak ile çalıştım. En sonunda yeni sezonda habere geçtim. Spor ile haber arasında tereddütte kaldığım da oldu. Spora çok alışmıştım ve bu işi yapmaktan da zevk alıyordum.

SPOR PROGRAMI ZORDU!

Bir kadın olarak spor programıyla var olmaya çalışmak zor olmadı mı?
Çok zor oldu. Tekrar habere dönmek istememin sebebi de oydu. Ne kadar iyi olsanız da, sonuçta bu bir erkek dünyası... Bana hiçbir zaman 'güzel kız' denmedi. Hep yaptığım işler için 'İyi' dediler. İstediğiniz sonucu alıp tatmin olunca, daha iyisini aramaya başlıyorsunuz. Bir de spor programı yaparken istediğiniz kadar iyi iş yapın, 'sadece spor programı yapar' diye düşünülüyor. Ama haber programı yapıyorsanız, her şeyi yapabiliyorsunuz. Artık bir tek konuya kanalize olmamın zamanı gelmişti. Ben de haber programcılığını seçtim.

'Ajans Hafta Sonu' sizin için nasıl bir deneyim oldu?
Cumartesi ve pazar 19.00- 20.30 saatleri arası ana haber kuşağı var. Önemli konuklar alıyoruz. İçinde fotoğraflar, yorumsuz geçilen bölümler var. Gündemi konuşuyor, konuklarla birlikte günün haberlerini yorumluyoruz. Gün boyu hazırlık yapıyoruz.

TESADÜFEN SUNUCU OLDUM

Oyunculuk yapmayı hiç düşünmediniz mi?
Üniversiteden mezun olduğumda Devlet Tiyatrosu'nda çalıştım. Sonrasında dizilerde rol almayı hiç düşünmedim. Her şey tesadüf eseri oldu. Televizyonu çok sevdim. Ekranda olduğum her an, işimi çok zevk alarak yaptım.

Spikerlik yaparken tiyatro eğitiminizin faydasını gördünüz mü?
Kesinlikle çok faydasını gördüm. Ustalardan eğitim aldım. Altı yıllık okul eğitiminin ardından aldığım diğer eğitimler de çok faydalı oldu. Sahnede canlısınız, elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı biliyor, karşınızdaki kişinin yaptığı hatayı toparlayabiliyorsunuz.

Okul döneminde sunuculuk yapmayı istiyor muydunuz?
Okul döneminde 'Fiziğin ekrana çok uygun, güzel konuşuyorsun, sunuculuk yapmak istemez misin?' derlerdi. Ben de hep "Tiyatro eğitimi aldım. Sunuculuk ne alaka?" derdim. Sonrasında her şey tesadüf eseri gelişti. Mezun olur olmaz, Devlet Tiyatrosu'nda başrol oynama şansı buldum. Ama Devlet Tiyatrosu'nda çalışacaksanız, bölge hizmeti yapmak zorundasınız. O dönem özel sebeplerim dolayısıyla Ankara'da kalmak zorundaydım. Kültür-sanatla ilgili bir şey yapayım derken iş buralara geldi. Ama hiç pişman olmadım.

Siz televizyonda kendinizi izliyor musunuz?
Kendimi izlerim ve çok eleştiririm. Görüntümü beğensem, yaptığım işte bir şey bulurum. Programda küçük bir hata yapsam, hayatı kendime zindan ederim. Ailemin eleştirisi benim için çok önemli.

HEM GÜZELLİK, HEM DE BAŞARI BİR ARADA OLMALI
Güzel olmanın da önünüzü açtığını düşünüyor musunuz?
Ekranda güzelliğim ön planda olsun diye hiçbir şey yapmadım. İnsanlar, belki güzel olduğunuzda daha fazla izliyordur ama işiyle var olan insanlar da var. Bence hem başarılı, hem de güzelseniz bu iyi bir şey. Erkekler için de söylüyorum bunu. Çok az insanda bu ikisi bir arada. Hem güzel, hem işini iyi bilen ve konusuna hakim az insan var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Programda hata yaparsam kendimi affetmem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN