Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adıyla tezat hoş bir oyun izlemek isteyene: 'Şekersiz'

Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun yazdığı ve oynadığı 'Şekersiz', damakta hoş bir tat bırakan bir oyun. Oyunda, esrarengiz bir çiftin evini satın almak isteyen karıkocanın yaşadıkları anlatılıyor

Giriş Tarihi: 29.3.2014
Tiyatro YanEtki, bu sezon 'Tavşan Deliği' ile beraber 'Şekersiz' adlı oyunu sahneye koydu. Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun yazdığı, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Aslıhan Erguvan ve Görkem Kasal'ın birlikte rol aldığı oyun, sezonun en dikkat çekici yapımlarından biri. Kıyıda köşede kalmış, çok fazla göz önüne çıkamamış bir oyun olsa da, fısıltı gazetesi sayesinde kulaktan kulağa yayılan bir özelliği var. Öyle ki, geçtiğimiz akşam 26'ncı kez seyirci karşısına çıkan oyun, hep dolu salona oynama başarısı gösterdi.

HER ŞEYİYLE ÇOK GERÇEKÇİ
Oyunun yazarı ve başrol oyuncusu Murat Mahmutyazıcıoğlu bile bu kadar ilgi beklemediklerini itiraf ediyor. Mahmutyazıcıoğlu, gördükleri ilgiyi ekibin uyumlu olmasına bağlıyor. Oyunun beğenilmesinde uyumlu ekibin ve metnin yanı sıra, oyunun ruhuyla örtüşen Asmalı Sahne'nin çok büyük payı var. Çünkü oyunun sahnelendiği yer; klasik tiyatro sahnelerinden farklı. Bir apartmanın ikinci katında bir daire ve seyirci kendisini sanki misafirliğe gitmiş gibi hissediyor. Kapı direkt sahneye açılıyor. Dışarıdan Asmalımescit'te eğlenen insanların sesi geliyor. Dairenin yani sahnenin içinde minik bir banyo bile var. O derece gerçekçi. Zaten Mahmutyazıcıoğlu oyunu, tüm bunları göz önünde bulundurarak yazmış. Ece Öz imzalı dekor ve kostüm de zamanın ve mekanın ruhunu çok iyi yansıtıyor. Yaşamın anlamsızlığı ve anı yaşayamamak ile ilgili düşünürken bu oyunu ortaya çıkaran Mahmutyazıcıoğlu, zaman ve şehir değişirken bu hızlı değişim sırasında her şeye kolayca uyum sağlayan ve kendi dertlerini dünyanın en önemli meselesi olarak gören insanlara minik bir eleştiri yapıyor. 70 dakikalık oyunda; oyuncular sade ve ikna edici performanslar sergiliyor. Ancak, daha önce belediye tiyatrolarında rol alan Bahar Kıvılcım Ertanoğlu, yakın zamanda adından çok daha fazla bahsettireceğe benziyor. Misafirliğe gittiğinizde 'Kahveniz nasıl olsun?' sorusuna verdiğiniz yanıt gibi bir oyun; 'Şekersiz'. Ancak, adıyla tezat, damakta hoş bir tat bırakan kahve gibi güzel. Ozan Tekin'in yaptığı oyun müziği de, oyundan sonra akılda kalan pek çok ögeden biri.

BOL SÜRPRİZLİ BİR HİKAYE VE FİNAL
Oyunda; Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun canlandırdığı 'Kerem' ve Kıvılcım Ertanoğlu'nun oynadığı 'Handan'; kostümleri ve evdeki eşyaları eskilerde kalmış, sürekli didişen ve 56 yıllık evli, esrarengiz bir çift. İlerleyen sahnelerde onlara Aslıhan Erguvan'ın oynadığı 'Özlem' ve Görkem Kasal'ın canlandırdığı 'Erkan' karakterleri katılıyor. Çift, kendi aralarında sürekli tartışıyor. Oyunda, esrarengiz bir çiftin evini satın almak isteyen karı-kocanın yaşadıkları anlatılıyor.

*
'Şekersiz' isimli oyun, 7, 14 ve 21 Nisan'da Salon IKSV'de sergilenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyla tezat hoş bir oyun izlemek isteyene: 'Şekersiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN