Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evlatlık aldığınızı ondan gizlemeyin

Giriş Tarihi: 8.4.2014
Evlat edineceğimiz çocuğun, bizi öz annesi ve babası gibi hissetmesi için ne yapmalıyız? T.D./Muğla
Evlatlık almak ya da olmak; anlatılması zor bir duygudur. Bir tarafta çocuk hasretiyle yanan bir aile, diğer tarafta ise aileye ihtiyacı olan masum bir bebek bulunur. Bu nedenle evlat edinmeye sıcak bakarım.

BEBEĞİ ÇOK SEVİN
Çocuk; etrafındakilerden bir şekilde evlat edinildiğini öğrenmemişse, aile ona açıkladığında kısa süreli de olsa bir şok yaşar. Yerini bilememek, anne- babasını merak etmek, neden evlatlık bırakıldığını öğrenmek gibi birçok soruyla boğuşur. Haliyle bu sorularla boğuşurken evlatlık olduğu ailenin de kendisine ait olmadığını düşünür. Ancak kafasındaki sorular cevaplanabilirse aynı aitlik duygusunu evlatlık alınan ailede de yaşar. Yapmanız gereken; gerçekten onu sevmeniz, onu her şeyiyle kabul etmeniz ve aile birliğinizi korumanız. Zamanı gelince de evlatlık olduğu gerçeğini onunla paylaşmalısınız. Çünkü buna hakkı var.

3-6 YAŞTA KARŞI CİNSE YÖNELİM OLUR
4 yaşındaki kızım erkeklere çok özeniyor. Acaba cinsel kimliğinde sorun mu var? H.N./Niğde
Cinsel kimlik problemleri; doğuştan gelen ve tamamen hormonlarla alakalı bir durumdur. Yani sonradan öğrenilerek gelişen bir sorun değildir. Birçok aile 3-6 yaş aralığındaki çocuğunun diğer cinse yönelik eğilimlerden rahatsız olup korkar. Oysa çocuk rol modellerini değerlendirmeye ve anlamlandırmaya çalışmaktadır. Baba gibi ya da anne gibi olmanın özentisini yaşar. Herkes; erkeğin babayı, kızın anneyi model almasını bekler. Ancak bazen sizin durumunuzdaki gibi tersi bir süreçte oluşabilir. Bunu farklı cinse ilgi olarak değil, rol modelleri anlamlandırmaya çalışması gibi düşünün.

OĞLUNUZA EK DERS ALDIRABİLİRSİNİZ
Oğlum matematikte çok başarısız. Öğretmeni özel ders aldırmamızı öneriyor. Ne dersiniz? S.N./Çorum
İnsan olarak birçok meziyete sahibiz. Kimimiz kendini ifade etmekte, kimimiz çizim konusunda ya da matematikte başarılıyız. Ancak her alanda çok iyi olmamız mümkün değil. Bu nedenle eğer çocuğunuzun tüm dersleri iyi ancak sadece matematiği biraz zayıf ise ek ders aldırmanız faydalı olabilir. Ancak oğlunuz, matematik dersinde sınıfının çok çok altında ise;'diskalkülü' denilen özel öğrenme güçlüğünün matematik alanıyla ilgili sorununa işaret ediyor olabilir. Bu durumda bir psikiyatırdan görüş almanız iyi olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlatlık aldığınızı ondan gizlemeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN