Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'u romantik bir topuz anlatır

Saç tasarımcılarına eğitim vermek için Türkiye'ye gelen 'topuz dahisi' Patrick Cameron, İstanbul'u ilham alan tasarımlarını anlattı: İstanbul'un tarihi göz önünde bulundurulursa, örgülerle romantik, bir o kadar da cazibeli bir topuz ortaya çıkabilir

Giriş Tarihi: 13.4.2014
'Topuz dahisi' olarak anılan Patrick Cameron, geçtiğimiz günlerde Wella Professionals'ın davetlisi olarak Türkiye'deydi. SP markasının İstanbul'daki 40'ıncı yaş kutlamalarına katılan Cameron, Türkiye'nin önde gelen saç tasarımcılarına da eğitimler verdi. Patrick Cameron; Türkiye'nin ambiyansı, dokusu ve atmosferi ile yarattığı topuzlara ilham verdiğini söylüyor...
Saç tasarımlarında neden özellikle topuzlara ağırlık verdiniz; topuzun sizin için cazibesi nedir?
Saç tasarımında dikkat edilmesi gereken husus; kişinin tarzına, fiziksel özelliklerine en uygun olanı belirlemek ve sahip olduğu güzellikleri en çarpıcı şekilde öne çıkarabilmektir. Saç tasarımı konusundaki tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim; klasik topuz öyle bir model ki her kadına güzellik, asalet ve zarafet katıyor. Biraz da bu yüzden topuzlara odaklandığımı söyleyebilirim ve bunu nasıl geliştirebileceğime dair çalışmalar yaparak farklı topuz modelleri yarattım. Her çalışmam; en zorlu topuzu bile en kısa sürede, en pratik ve en etkili şekilde nasıl yapılıra da odaklıydı. Bence topuz yapmak ve kusursuz bir topuza imza atmak gerçekten çok özen isteyen bir iştir.

KADINI GENÇ GÖSTERİR

Kadınlar topuzu niye seviyor?
Öncelikle her kadını özel ve ayrıcalıklı gösteren, hissettiren bir model olduğu için diyebiliriz. Bunun dışında derli toplu olması da bir açıdan kadının güzelliğini sergilemesine imkan tanıyor. Bunun dışında sanıldığının aksine; kişiye doğru uygulanan topuz modelinin kadını daha genç gösterdiğini de söylemek mümkün.
Topuzun özellikle tercih edilmesi gereken yerler var mı ya da topuzun yakışmayacağı yerler?
Topuz temel olarak davetlerin, özel gecelerin saçı olarak öne çıkar. Günümüzde gelişen modeller ve tekniklerle artık topuzu protokol saçı olmaktan çıkarıp her ortama ve her stile adapte etmek mümkün. Pratik bir şekilde plajda ya da günlük hayatta yaptığınız modern, sade bir topuz da oldukça cazibeli görünmenizi sağlayabilir.
İlham kaynağı olarak İstanbul'u ön planda bulundursanız, nasıl bir topuz yapardınız?
İstanbul Boğazı benzersiz bir manzara... İstanbul'da görülecek o kadar yer, yaşanacak ve keşfedilecek o kadar güzellik var ki... Öncelikle kozmopolit ve hızlı temposu dolayısı ile bu yılın da trendi olan çok katmanlı, çok dokulu bir topuz yapardım. Bunun dışında İstanbul'un tarihini göz önünde bulundurarak örgülerle romantik, bir o kadar da cazibeli bir topuz ortaya çıkabilirdi. Boğaz manzarasını göz önünde bulunduracak olursak; sanırım gece ay ışığında yakamozlu Boğaz'ı düşleyerek, minik taşlı tokalarla hafifçe süslenmiş, denizin dalga etkisini buklelerle vereceğim, esnek yapıda, doğal ve taze görünümlü bir topuz ortaya çıkardı. İstanbul ilham kaynağı olduğunda tasarımda sınırsız bir hayal gücü ortaya çıkıyor.

TOPUZ ZARAFET SEMBOLÜ
Topuz her zaman moda kalmayı nasıl başarıyor?
Topuz, geçmişten günümüze bir zarafet sembolü olarak da görüldüğü için asla değişmeyen ve asla modası geçmeyecek bir model. Bunun dışında daha önce de belirttiğim gibi, doğru uygulanan topuzla beraber her kadın oldukça göz alıcı, şık, güzel, zarif görüneceği için saç dünyasının değişmeyen kültlerinden biri olarak daima tahtını koruyacaktır.
Bu yılın trend topuzları nedir?
2014 topuz yaklaşımlarında örgüler ön planda. Örülen saçlar ensede esnek bir şekilde toplanarak hem romantik, hem de ayrıcalıklı bir görünüm elde ediliyor. Bunun dışında bu sene dalgalı ve bukleli saçlar oldukça moda ve bunları topuz modellerinde de görüyoruz. Dalgalı görünümü elde ettiğiniz saçları firketeler yardımı ile ne çok sıkı, ne de çok esnek olacak şekilde toplayarak oldukça modern yaklaşımlar elde etmek mümkün. Klasik topuz zaten yine her sene olduğu gibi vazgeçilmezlerden...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'u romantik bir topuz anlatır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN