Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boş gündemle ön plana çıkmak aymazlıktır

'Kara Para Aşk' dizisinin kötü adamı Saygın Soysal: Yönetmen ve oyuncular mesleklerine kattıklarıyla konuşulmalı. Bana göre anlık ve boş gündemlerle insanların karşısına çıkmak aymazlıktır

Giriş Tarihi: 3.5.2014
'Hatırla Sevgili', 'Güz Yangını' ve 'Asi' gibi dizilerdeki rolleriyle tanınan Saygın Soysal, şimdilerde ATV ekranlarında yayınlanan 'Kara Para Aşk' dizisinde izleyiciyle buluşuyor. Dizinin kötü adamı 'Metin' karakterini canlandıran Soysal, izleyiciye aksiyon dolu sahneler sunuyor. Rolünü canlandırırken çok keyif aldığını belirten genç oyuncu, diziyi anlattı...

'METİN' TEHLİKELİ BİRİ
'Kara Para Aşk'ın son bölümlerinde en çok konuşulan oyuncu oldunuz. 'Metin' karakterinin bu kadar dikkat çekeceğini tahmin etmiş miydiniz? Aslına bakarsanız kendimle ilgili bir tahminim yoktu. Senaryo genişleyip 'Metin'e daha yaklaşarak rolümü daha iyi çıkarmam açısından bana alan açtı ve buna devam ediyor. 'Metin'in farklı motivasyonları yazılıyor. Bu da işimi kolaylaştırıyor.

Kötü bir karaktere hayat vermek keyifli mi?
Bu karakteri canlandırmak tabii ki çok keyifli. Her oyuncu işini yaparken keyif duymaya çalışır. İş ya da oyun, doğası gereği keyfi arzular ve onsuz eksik kalır. 'Metin'e, kötü ve tekinsiz biri diyebiliriz. Adam kaçırma, tehdit, cinayet, kara para aklama gibi bir yığın iş yapıyor. Tehlikeli biri ve yalnız. 'Tayyar'ın ittirmesiyle bu işlere girmiş ve şu an olduğu adama dönüşmüş. Şartlar farklı olsaydı 'Metin'in uyumlu yapısının onu daha barışçıl biri yapma olasılığı yüksekti.

AŞKI ZOR HİSSEDER
'Kara Para Aşk' her bölümüyle izleyiciyi ters köşe yapıyor. 'Metin', 'Tayyar'ın oğlu çıktı. Onların ilişkisini nasıl yorumluyorsunuz?
Aslında durum net. ''Tayyar', 'Metin'i doğduğu günden beri istememiş. "Beni amcası bilecek" demiş ama 'Metin' her şeyi biliyor. O; istenmeyen, hor görülmüş, sevilmemiş bir evlat. 'Tayyar', tüm ilgisini meşru oğlu 'Mert'e yöneltmiş, 'Metin'e de yıllarca pis işlerini yaptırmış. 'Metin' intikamını almak için hep bir fırsat kollamış, ona ve annesine yapılanları düşünerek yaşamış. Sonuçta biyolojik olarak babaoğullar. Bundan sonraki bölümlerde neler yaşayacaklarını ben de merak ediyorum.

Rehin aldığı 'Nilüfer' ile aralarında bir yakınlaşma hissediliyor. Peki 'Metin' gerçekten 'Nilüfer'e aşık mı?
'Metin' gibi biri, ne kadar aşık olabilirse o da 'Nilüfer'e o kadar aşık. Bir yanıyla kontrol edilemez biri, onu yaşama bağlayan şeylerin ağırlığıyla yürüyor. Bana bencil ve hedefine giderken her şeyden vazgeçebilir gibi geliyor. 'Nilüfer'i sevdiğini düşünüyorum ama 'Metin' bir Romeo değil. Her şeyden önce kendisi ve intikamı geliyor. Açmazları, takıntıları var. Bence böyle bir yüreğin, ruhun, kafanın aşkı hissedişi sorunlu olur.

İzleyiciler sosyal medyada, canlandırdığınız karakter için "Bize aksiyon yaşattı" yorumları yapıyor. Siz bu konuda ne diyeceksiniz?
'Metin', ilk bölümün sonlarında bir anda ortaya çıktı. Diziye girişi bir alıkonma başlangıcıydı. Herkesi korkutması gerekiyordu. Ciddi bir tehdit gibi görünmeliydi. 'Metin', her an her şeyi yapabilecek, zor ikna olan biri olmalıydı. Bu özellikleri de onu aksiyon dolu yaptı.

Dizide bu kadar çok ön plana çıkmışken sizi neden gündelik yaşantınızda ön planda göremiyoruz?
Oyunculuk yaparak ne kadar arka planda kalabilirsin ki? Oyuncuların ön planda durmaya çalışan insanlar olduklarını düşünmüyorum. Ön plan dediğiniz alanda olmak istemeyen bir dolu insan var. Ben de onlardan biriyim. Ön planda olmak için dizilerde oynamanın, televizyonda görünmenin yettiği bir dönemdeyiz ama bu durum bu kadar kolay olmamalı. Yönetmen ve oyuncular mesleklerine kattıklarıyla konuşulmalı. Anlık, boş gündemlerle insanların önüne çıkmak aymazlık gibi duruyor.

BİZİ 'KULLAN AT' MALZEMEYE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

Sizin için 'Dizilerinde sinema oyunculuğu performansı gösteriyor' deniliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Böyle düşünenlere çok teşekkür ederim ama sağlıklı bir hazırlık dönemi geçirememiş hiçbir oyuncu öyle büyük performanslar çıkaramaz. Biz de çıkaramıyoruz zaten. Oyuncuları 'kullan at' malzemeye dönüştürmeye çalışıyorlar. Oyuncuların benliğinden kopması, sektöre ya da pazara hizmet vermesi bekleniyor. Başkalarının işlerinde başkalarının hayallerini yaşatmaya çalışırken bir yandan da kendimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz.
Sizi daha çok dramlarda görüyoruz. Bir komedi projesinde farklı bir karakterle izleyiciyi şaşırtacak mısınız? Komedide oynama düşüncem var ama önce bir yapımcının ya da yönetmenin beni görmesi gerekiyor.
Sosyal medya ile aranız nasıl? Geçen bahar Twitter kullanmaya başlamıştım. Arkadaşlarımı, ilgilendiğim habercileri ve sivil toplum kuruluşlarını takip ediyordum. Sanırım dört-beş ay kadar kullanıp kapattım. Şu an hiçbir sosyal medya hesabım yok. Sosyal medyayla bir sorunum da, ilgim de yok diyebilirim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boş gündemle ön plana çıkmak aymazlıktır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN